Aliaus Berdenkovo mediniai stebuklai

Dusetų dailės galerijoje rugpjūčio 24 d. atidaryta dailininko Aliaus Berdenkovo įspūdinga medžio  darbų paroda sutraukė daug žiūrovų. Autorių jau pažįstame – pernai jis dalyvavo bendroje parodoje su buvusiu klasės draugu, bičiuliu tapytoju Šarūnu Sauka. Abu menininkai dažnai susitinka, kūrybiškai bendradarbiauja. Praeitoje minėtoje parodoje Alius pristatė medžio skulptūras ir reljefus, drožtus pagal Šarūno sumanytas idėjas. Šiemet graži bendrystė įgavo tęsinį – Š. Saukos tapybos darbas kabo A. Berdenkovo kūrinių parodoje.

Parodos atidaryme dailininką sveikino Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, draugai, jo meno gerbėjai. Garsus medžio drožėjas tautodailininkas Rimas Zinkevičius padovanojo kolegai ypatingą dovaną – 5600 metų juodojo ąžuolo rąstą, ištrauktą iš Šventosios upės. Beje, Rimas yra ir pagrindinis liepos medžio tiekėjas. A. Berdenkovas pasakojo, kad jis drožia tik iš liepos: „Liepa – plastiškiausia, paslankiausia, ji neskali ir neporėta. Medienos, kaip medžiagos, aš neeksponuoju. Man įdomi tik pati medžiaga ir forma. Mediškumas jaučiamas tik palietus. Droždamas skulptūras nenaudoju jokių elektroninių prietaisų. Jei pjūklas, tai rankinis, jei kirvis – tik paprastas su kotu“. „Aš nesu nei menininkas, nei skulptorius. Aš nežinau, ar čia yra menas, ar čia yra rankdarbiai. Menas dabar yra konceptualus, o čia nieko konceptualaus nėra – yra tik daiktai , – per atidarymą kalbėjo A. Berdenkovas, kuris nepataikauja žiūrovų skoniui, o daro tik tai, kas pačiam įdomu. „Kuriu kad būtų įdomiau pačiam gyventi. Man patinka galvoje kylantiems vaizdiniams suteikti formą. Kai kuriuos vaizdinius galvoje nešiojuosi ir 10 metų, vis laukiu tinkamo laiko jiems įforminti. Ir nežinia, kada tas metas ateis, o gal ir visai neateis. Savo kūrinius vadinu mažąja plastika. Tai – maži daiktai, skirti interjerui. Ir jų kūrimo specifika yra visai kitokia: autorius, kuriantis skulptūrą, kuri stovės kokioje nors aikštėje, tarsi kalbasi su mase žmonių, su anonimais. O kai kuri mažą daiktą, kalbiesi su individu. Tai labai intymu. Dėl šios priežasties visada atkalbinėju žmones pirkti meno kūrinį kaip dovaną. Mano skulptūros kurtos mano rankomis. Tikiu, kad jos turi tam tikrą energiją, todėl ją pajusti turi tas, kas perka daiktą sau“, – skaitome viename iš autoriaus interviu.

„Aliaus Berdenkovo ironija turi keletą taikinių, tarp jų ir mieščionišką skonį – poreikį mene matyti atpažįstamas povyzas, akį užganėdinančias apimtis, taurų auksą ir raudonmedį. Dailininko medžio skulptūros reinterpretuoja biblinius mitus, orientuojasi į renesanso ir manierizmo estetiką, taigi prieš mieščionizmą kovojama kuriant veik idealų jo poreikių modelį. Apnuoginti Aliaus Berdenkovo herojai demonstruoja tobulą anatomiją ir judesio laisvę (nuo tradicinio kontraposto iki kamasutriškos akrobatikos) rafinuotą kūnų ekspresiją ir barokiškai išlankstytas garbanas. Šios skulptūros pasižymi tokia atlikimo precizika, kad kartais gali sau leisti nedidelius nukrypimus nuo „klasikos“: pamesti ar paryškinti kūno dalis, įgauti groteskinį pavidalą, suartėti su kiču. Dailininko ironija gimsta ir verbaliniame lygmenyje, šmaikščiai komentuojant populiarius mitus, hipertrofuojant jų didaktiką.“ ( Menotyrininkė Nijolė Adomonytė)

Alius Berdenkovas 1985 gegužės 4 d. gimė Kybartuose. Tėvas – gydytojas, mama – mokytoja. 1965-1969 m. mokėsi Vilkaviškio pradinėje mokykloje. 1969 m. su tėvais persikėlė į Vilnių. 1969-1976 m. mokėsi Vilniaus A. Vienuolio vardo vidurinėje mokykloje. 1976-1981 m. Valstybiniame dailės institute (VDA) studijavo architektūrą. 1981-1983 m. tarnavo Tarybinėje armijoje. 1983-1985 m. Klaipėdoje dirbo architektu. 1985 m. grįžo į Vilnių ir iki 1989 m. dirbo įvairius darbus reklamos biure, projektavimo-konstravimo biure ir kt. Nuo 1985 m. dalyvauja parodose. Nuo 1989 m. – laisvas dailininkas (skulptorius). Nuo 2003 m. LDS narys. Nuo 2004 m. VDA Interjero dizaino katedros dėstytojas. Surengė per 10 personalinių parodų, dalyvavo grupinėse dailininkų parodose Olandijoje, Latvijoje, Danijoje, Švedijoje. 2016 m. eksponavo naujausius savo darbus VDA galerijoje „Akademija“ ir kt. Yra išleistas jo darbų meno albumas „Alius Berdenkovas. Skulptūra“ (2012).

Paroda veiks iki rugsėjo 20 d.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės