Dailininkų paveiksluose – vandens ir šviesos žaismė

Rugsėjo viduryje Dusetų dailės galerija atvėrė duris į VII tarptautinio tapybos plenero „Zarasai – ežerų kraštas 2016“ dalyvių kūrinių parodą. Joje eksponuojama 13 menininkų iš trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos – tapybos ir akvarelės darbai. Šio plenero, skirto atskleisti Zarasų krašto išskirtinį grožį organizatorius bei dalyvis Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas sako, kad organizacinis darbas, dalyvių atranka reikalauja daug laiko. Ne visi kviečiami dailininkai tuo metu būna laisvi, ne visi nori tapyti lauke, o plenero viena svarbiausių sąlygų ir yra kūrybinis darbas gamtoje. Jau pats žodis pleneras reiškia „tapymą iš natūros gamtoje, tikroviškai pavaizduojant matomus vaizdus, perteikiant natūralias gamtos spalvas. Plenerai atsirado XIX amžiaus pradžioje. Jų pradininkais laikomi anglų tapytojai-romantikai, taip pat didelį populiarumą ši tapybos forma tuo metu įgavo ir tarp XIX a. prancūzų tapytojų“.

Rugpjūčio mėnesį dailininkai buvo įsikūrę prie pat Laukesos ežero, kur turėjo puikias sąlygas kūrybai. Anksti atsikėlę, išsimaudę gaiviame ežere, papusryčiavę, plenero dalyviai stodavo prie molbertų. Sugauti natūralią šviesą ir šešėlius, perteikti spalvų žaismą – nėra lengva net ir profesionalams, tačiau parodoje kabantys darbai rodo, kad jiems tai pavyko. Rugpjūčio šviesos virpėjimas, ežero bangų žaismė, augalų švytėjimas ir šnarėjimas – viskas paveiksluose gyva ir apčiuopiama, savita ir sava, harmoninga ir jautru.

Tradiciškai iki šiol rengtuose pleneruose dalyvaudavo dailininkai, tapantys aliejiniais dažais, tačiau šį kartą A. Stauskas nusprendė pasielgti netradiciškai ir sukvietė akvarelininkus. Būtent jie sudarė didžiąją dalį plenero dalyvių. Akvarelės kūriniai – perregimi, lengvi, tačiau jos atlikimo technika įnoringa ir sudėtinga, netgi provokuojanti kūrėjus, reikalaujanti didelio susikaupimo.

Aštuonios dienos prabėgo labai greitai, tačiau jų užteko ir daugybei paveikslų sukurti, ir pabendrauti tarpusavyje, ir geriau pažinti Zarasų miestą. Tokios kūrybinės stovyklos visuomet pritraukia vietinius gyventojus, turi stiprią pažintinę reikšmę. Ypač vaikams patinka matyti gyvai dirbančius menininkus, o jei dar gauna pamokėlių, galimybę patiems prisiliesti teptuku prie drobės – įspūdis išlieka ilgam!

Pasibaigus plenerui, jo metu sukurtų kūrinių paroda pirmiausiai buvo pristatyta Zarasų krašto muziejuje. Kiekvienais metais dailininkai dovanoja savo geriausius darbus, tad šiuo metu sukaupta vertinga 80 paveikslų kolekcija, kurią ateityje numatoma pastoviai eksponuoti Zarasuose.

Plenere dalyvavo ir kūrė Jolanta Abele (Jekabpilis) ir Madara Neikena (Ryga) iš Latvijos, Irina Jugolainen (Narva) ir Zhanna Toht (Jogeva) iš Estijos. Iš Lietuvos – Alvydas Stauskas, Algirdas Gaižauskas (Dusetos), Voldemaras Barakauskas (Šiauliai), Virginijus Sutkus (Druskininkai), Vidmantas Jažauskas (Biržai), Bangutis Prapuolenis (Kaunas), Eglė Lipeikaitė, Jurga Sidabrienė, Skaidra Savickas (Vilnius).

Plenero organizatorius A. Stauskas dėkoja pagrindinei rėmėjai – Zarasų rajono savivaldybei, taip pat Kultūros centro Dusetų dailės galerijos partneriui Zarasų krašto muziejui, bei Zarasų žemės ūkio mokyklai už suteiktas gyvenamąsias patalpas ežero pakrantėje.

Paroda veiks iki 2016 m. spalio 14 d.

Vilija Visockienė