Kūrybos kaleidoskopas Dusetų dailės galerijoje

Liepos 25 d., XII Dusetų kraštiečių šventės metu, Dusetų dailės galerijoje atidaryta Dusetų krašto menininkų paroda „Galerijai dvidešimt vieni“. Galerijos direktorius, tapytojas, fotografas A. Stauskas pristatė šioje parodoje dalyvaujantį gausų būrį menininkų – 21 dailininką ir 10 fotografų – čia gyvenančių, dirbančių, iš čia kilusių arba čia besimokiusių. Šis būrys kasmet vis plečiasi dėka naujų menininkų, atvykstančių gyventi į Dusetas ar atrandančių čia savo šaknis. Dusetų dailės galerijos menininkai yra labai aktyvūs, dalyvauja Lietuvos ir tarptautinėse parodose, konkursuose, laimi svarių apdovanojimų. A. Stauskas priminė šiemet įvykusius solidžius Dusetų dailės galerijos kūrėjų pristatymus „Arkos“ dailės galerijoje, tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’16“.
Parodos atidarymo dalyvius pasveikinęs Dusetų seniūnas S. Kėblys pasidžiaugė menininkais, garsinančiais Dusetų vardą.
Ekspozicija tradiciškai įvairi, spalvinga, žavinti menininkų lakia fantazija, išmone, gebėjimu kartais visiškai minimaliomis priemonėmis pasakyti labai daug. Nė vienas žiūrovas negali abejingai praeiti pro Violetos ir Virginijaus Gasparaičių keramikos ir medžio skulptūras. Violetos keramikinė skulptūrėlė „Susikaupimas“ verčia nuščiūti, susimąstyti, „Muzikantas“ ir „Palaima“ padovanoja geros nuotaikos piliulę, o štai Virginijaus medinė porelė „Laba diena. Paskolink 30 centų“ sukelia stiprius dvejopus jausmus. Sveikas ironiškas autoriaus požiūris į save ir kitus verčia ne tik juoktis, bet ir gerai pagalvoti, ką gi iš tiesų simbolizuoja tie 30 grašių ir ta anoniminė apnuoginta, sužalota moters figūra.
Kaskart smagiai nuteikia tapytojų Nomedos ir Šarūno Saukų kūryba. Šiemet abu menininkai pateikė savo naujausius darbus, sukurtus 2015 – 2016 m., didžioji jų dalis eksponuojama pirmą kartą. Nomeda spalvingose drobėse kviečia paklajoti prisiminimų, vaikystės pievomis, pavargus pailsėti ant „Rūgštynių kalnų“. Šarūnas, kaip visuomet, šaiposi ir šiurpina žiūrovus – tragikomiškame „Lavone“ atpažįstame patį autorių, rodantį liežuvį, o „Beždžioniuko“ akių bedugnėje susitinkame savo alter ego.
Dailininkas Algirdas Gaižauskas, gyventis prie pat Sartų, pasidavė stipriai ežero įtakai – lelijos siūruoja ne tik drobėse, bet ir skulptūroje – besimainančiais jausmais ir nuotaikomis, gebančios užliūliuoti ir įtraukti pasąmonės gelmėn.
Tapytojos Ramunės Sladkevičiūtės-Dainienės „Žydinčių vyšnių“ pavėsyje jaukiai pražydo raudonos „Tulpės“, o skulptoriaus Žydrūno Dainio rankų sušildytas akmuo visu grožiu atsiskleidė harmoningoje skulptūroje. Augalijos tema artima ir menininkei Lilianai Žutautienei – jos sodrūs „Žolynai“ paslaptingose prieblandose kužda apie trumpalaikį – amžiną žydėjimą.
Grafikas Arvydas Každailis lakšte “Dvarų atminimui“ su nostalgija prisimena senuosius dvarus, kuriuos laikas ne be žmogaus įtakos baigia nutrinti nuo žemės paviršiaus, bet ir patys žmonės subyra smėlio smiltelėmis… Birutės Zokaitytės grafikos darbas byloja apie nenuspėjamas „Jūros tėkmes pietų pusrutulyje“.
Įvairovės į parodos ekspoziciją įneša Dovilės Kondrašovaitės papuošalai – subtilūs sidabriniai žiedai.
Dailininkai peizažistai Alvydas Stauskas, Eugenijus Raugas, Alvydas Latėnas ištikimi gimtinės kraštovaizdžiui, kiekvienu metų ar paros laiku atrandantys jame naujų spalvų, atspalvių bei formų ir savo paveiksluose užtikrintai liudijantys Lietuvos gamtos išskirtinumą.
Tėviškės dangus atsispindi ir Remigijaus Kriuko bei Indrės Stulgaitės-Kriukienės žaismingų, grakščių stiklo kūrinių paviršiuose.
Parodoje regime pačius naujausius dailininko Romualdo Pučeko tapybos darbus. „Senamiesčio kavinėje“, Mėnulio užtemimas“, „Keistuolių teatre“ – poetiški pavadinimai, kaip ir spalvingi darbai, žadina vaizduotę. Brigitos Pučekaitės grafikoje – labai neįprasti „Portretai“. Šilko siūlais išausta tekstilininkės Danguolės Brogienės „Saldi svajonė“ užburia nežemišku švytėjimu, o Edmundo Brogos medinės improvizacijos stebina minties taiklumu ir puikiu išpildymu.
Jau antrus metus šioje metinėje parodoje dalyvaujanti uteniškė dailininkė Laima Tubelytė-Kriukelienė didelio formato drobėje „Barboros Lietuva“ toliau plėtoja istorinę tematiką, sulaukiančią didelio žiūrovų palaikymo.
Dusetų dailės galerijos menininkų būrį nuolat papildo nauji vardai. Šiųmetėje parodoje susipažinome su iš Dusetų kilusio, šiuo metu Vilniuje gyvenančio fotografo Lino Žukausko kūryba. Pirmą kartą savo fotografijos darbus pristato ir Dusetas pamilęs, čia vasarojantis Pabiržės Švč. Trejybės parapijos klebonas Vytautas Dagelis. Panevėžyje gyvenantis, tačiau Velaikių kaime puoselėjantis garsaus istoriko Prano Čepėno sodybą Kęstutis Čepėnas daugybę metų fotografuoja laukinius gyvūnus, yra išmaišęs kone visą pasaulį, išleidęs knygą „Briedis. Girių karalius. “. Tad ir šioje parodoje galime gėrėtis įspūdingomis akimirkomis iš gyvūnijos gyvenimo. Fotomenininko Klaudijaus Driskiaus nuotraukose įamžinti Kriaunų krašto žmonės. Š. Sauka tampa ne tik savų paveikslų personažu, bet ir dažnai yra stebimas per fotoaparato vaizdo ieškiklį. Keletas tokių pastebėjimų užfiksuota Dainiaus Dirgėlos fotografijose, kuriose garsusis menininkas kitoks – susikaupęs, be kaukės. O gal užsidėjęs dar vieną… Kaukė, bet jau reali, venecijietiška, vaidina pagrindinį vaidmenį ir Vilijos Visockienės nuotraukose, įkūnijanti sakmių veikėjus – Kauką, Laumės vaiką. Normantės Ribokaitės fotodarbuose „Beprotiškos mintys“ – nuogutėlio personažo, nebijančio nei pasmerkimo, nei nuleidimo ant žemės, gaivališki skrydžiai su paukščiais.
Reginos Barzdaitės objektyve – visuomet išraiškingi, visų mylimi žemaitukai, o Benjamino Sakalausko nuotraukose – Sartų ežero toliai iš aukštumų. Genadijų Kovaliovą drąsiai galima vadinti fotografijos klasiku. Jo pateikti archyviniai, dar 1986 m. spausti „Natiurmortai“ alsuoja analoginės fotografijos vaizdo tikrumu ir gyvumu, kurio taip trūksta skaitmenai.
Toks tad bandymas iš nuotrupų sudėlioti bent kiek aiškesnį parodos vaizdą. Tik bandymas. Žiūrovui belieka pačiam nuvykti į Dusetų dailės galeriją ir pažvelgti pro spalvingą meno kaleidoskopą į kitą realybę, pačiam surasti atsakymus į iškilusius klausimus.
Ši gausi ir įvairi ekspozicija galerijos lankytojų lauks iki rugpjūčio pabaigos.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės