Respublikinis foto konkursas „Vingis“ ir foto pleneras „Miesto metraštininkas“ Rokiškyje

 

Rugpjūčio mėnesį Rokiškyje, 2019 m. Lietuvos kultūros sostinėje, vyko respublikinė fotografijos konkursinė paroda „Vingis“ ir fotopleneras „Miesto metraštininkas“ menininkui Gintautui Dainiui (1969 m. liepos 22 d. – 2005 m. spalio 15 d.) atminti. Anot projekto autorės Audronės Telšinskienės, pasitelkus fotografijos srities profesionalus, buvo skatinami įvairaus amžiaus asmenys domėtis fotografija kaip meno žanru, pažvelgti į fotografuojamą objektą nekasdieniu žvilgsniu. Fotografijų konkursas „Vingis“ kvietė ieškoti reljefo, vandens, kūno ir pan. vingio.

Respublikinio konkurso darbus vertino žinomi menininkai Alvydas Stauskas, Ričardas Šileika, Marija Šileikaitė-Čičirkienė, Sigitas Daščioras ir Justinas Krisiūnas. Komisijos vardu Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius A. Stauskas pasakojo, kad konkursui buvo atrinkta 20 fotografijų. Jos vertintos nuoširdžiai, paprastai, betarpiškai. Kiekvienas darbas įvertintas 10 balų skale, po to balai buvo sumuojami. Įvairi komisijos patirtis leido labai įvairiapusiškai įvertinti šiuos darbus. Apie konkursą A. Stauskas sakė: įdomūs darbai, įdomūs pastebėjimai. Fotomenininkas pabrėžė ir G. Dainio vertę Rokiškio miestui: prieš daugelį metų jis buvo labai aktyvus miesto gyvenimo metraštininkas, todėl labai gražu, kad šio žymaus krašto fotografo atminimui vyksta ir konkursas, ir pleneras. A. Stauskas vylėsi, kad konkursas ir pleneras taps gražia tradicija.

Projekto netikėtumas – tiek foto konkursas, tiek pleneras iš respublikinio tapo tarptautiniu – foto konkurse užfiksuotos akimirkos iš 7 pasaulio šalių, tarp dalyvių – Luana Šileikaitė, gyvenanti Kaire, austras Klaus Leo Richter, gyvenantis Lietuvoje, kurio fotografijų studijų draugas iš Mozambiko Bocarras Hunguana prisijungė prie plenero veiklų.

Rugpjūčio 17-ąją Rokiškio Krašto muziejuje surengtame fotografijų konkurso ir plenero „Vingis“ uždaryme buvo paskelbti konkurso laureatai: I vieta – Normantė Ribokaitė, II vieta – Dainius Dirgėla, III vieta – Vilija Visockienė. Premijas skyrė Rokiškio rajono savivaldybė, laureatus pasveikino rajono meras Ramūnas Godeliauskas. Renginio metu apie G. Dainį jo mėgtomis dainomis, šiltais prisiminimais dalinosi sūrių kūrėjas, menininkas, Rokiškio krašto Garbės pilietis prof. Angelo Frosio savo impresijoje „Dialogas su Gintautu Dainiu. Kiti mūsų gyvenimai“.

Rugpjūčio 13 – 17 dienomis Rokiškyje vyko foto pleneras „Miesto metraštininkas“. Šio plenero siekis – atgaivinti fotometraštininko tradiciją, kuri neatsiejama nuo rokiškėno menininko G. Dainio pradėtų veiklų, skatinti domėtis fotografija kaip meno žanru, pateikti alternatyvas stereotipiškumui. Dešimt plenero dalyvių iš visos Lietuvos savaitę gyveno Rokiškyje ir vykdė plenero užduotis – jas kiekvieną dieną skirdavo plenere dalyvaujantis ekspertas, o rytais vykdavo darbų peržiūros ir aptarimas. Užduotys buvo labai įvairios ir smagios: ir įamžinti Žolinių šventės nuotaikas, ir darbas fotostudijoje, ir miesto istorija sustabdytame kadre, ir Rokiškis – filmavimo aikštelė kino juostai 2040-aisiais. Viena užduotis ypač simboliška: dviračio istorija. Taip subtiliai prisimintas fotografas G. Dainys, kurį, minantį dviratį Rokiškio gatvėmis, dar prisimena daugelis rokiškėnų… Buvo atrastas bene seniausias Rokiškio rajone važiuojantis dviratis, įdomiais veidais ir įspūdžiais pražydo miesto langinės ir gatvės. Miestelėnai gan šiltai priėmė tarp jų su fotoaparatais vaikštančius, įdomių ir netikėtų rakursų ieškančius fotografus.

Konkurso ir plenero organizatorių nuomone šis projektas sėkmingai pavyko, jis bus tęsiamas, siekiant įamžinti miesto gyvenimo metraštininko G. Dainio atminimą, kartu pradedant naują fotografijos meno plėtros Rokiškyje tradiciją, sudarant sąlygas Aukštaitijos regionų menininkams bendradarbiauti bei puoselėti bendrą kūrybą, ieškoti įvairesnių meno formų. Rokiškio gyventojai ir svečiai šiuos darbus išvys parodoje projekto pabaigoje.

Projekto organizatorius – Rokiškio kultūros centras.

Parengė Vilija Visockienė

Nuotr. autorės, Dianos  Uldukienės, Ričardo Šileikos.