Sidabrinių balsų puota

Moterų ansamblis "Svaja"

„Šiandien visi čia susirinkę esame muzikos svečiai. Atėjome į sidabrinių balsų puotą. Tegul šiandien skambantys muzikos garsai, sielą virpinantys sidabriniai balsai jums primins, kad čia, šioje žemėje šalia tiekos mažmožių yra kažkas labai didingo ir stebuklingo. Juk muzika turi surinkusi gražiausias spalvas ir švelniausius garsus. Ji turi plakančią žmogaus širdį. Muzika tarsi lietus nuplauna nuo sielos dulkes…“
Tokiais poetiškais žodžiais pradėjo šaunieji renginio vedėjai Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos moksleiviai Simona Paužolytė ir Donatas Gimbickas tradicinį respublikinį solistų ir vokalinių ansamblių konkursą „Sidabriniai balsai 2016“, vykusį Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje balandžio 30 d. Jame nuo vidurdienio iki vakaro skambėjo dainos, atliekamos solistų ir kolektyvų, atvykusių į Dusetas iš Vilniaus ir Utenos regionų – Zarasų, Utenos, Molėtų, Elektrėnų, Visagino bei Švenčionių. Iš viso renginyje dalyvavo 21 kolektyvas – 4 kameriniai ansambliai, 5 solistai ir 12 vokalinių ansamblių.
Konkurso organizatoriaus – Lietuvos liaudies kultūros centro parengtose konkurso nuostatose rašoma: „Respublikinis solistų ir vokalinių ansamblių konkursas „Sidabriniai balsai“ rengiamas kas penkerius metus nuo 1971 m. Konkurso „Sidabriniai balsai 2016“ tikslai: puoselėti kamerinio muzikavimo tradicijas, aktyvinti vokalinio žanro veiklą, skatinti vokalinius ansamblius tobulėti; padėti savivaldos institucijoms racionaliai ir objektyviai panaudoti lėšas remiant kolektyvus ir vadovus pagal pasiektą meninį lygį; propaguoti lietuvių kompozitorių profesionalų ir mėgėjų autorinę kūrybą; įvertinti vokalinių ansamblių meninį lygį, išrinkti geriausius ansamblius; skatinti kurti naujus kolektyvus; skatinti vokalinius ansamblius aktyviai rengtis 2018 m. Lietuvos dainų šventei „Vardan tos…“.
Dalyviai kūrinius renkasi patys. Programos trukmė – 15 minučių, pageidautina, kad vyrautų Lietuvos kompozitorių originali vokalinė muzika ir liaudies dainų harmonizacijos. Kūriniai gali būti atliekami a cappella ar su akompanimentu (akompanuoti galima įvairiais instrumentais ar jų grupėmis), be garso stiprinimo aparatūros.
Konkursas rengiamas trimis turais: I turas vyko rajonuose ir miestuose 2016 m. sausio ir vasario mėnesiais; II turas – regionuose kovo–gegužės mėnesiais; III turas įvyks spalio 15 – 16 d. Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje.
Dusetose vykusiame viename iš paskutinių II turo etapų kolektyvus (pagal 100 balų sistemą) vertino Lietuvos liaudies kultūros centro sudaryta vertinimo komisija: Lionginas Abarius, komisijos Garbės narys, kompozitorius, dirigentas, profesorius; Aurelija Andrejauskaitė, Lietuvos liaudies kultūros centro Muzikos poskyrio vadovė, konkurso „Sidabriniai balsai 2016“ koordinatorė; Kastytis Barisas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Choro dirigavimo katedros ir Lietuvos edukologijos universiteto Muzikos katedros docentas, mišraus choro „Ave Vita“ meno vadovas; Donatas Zakaras, Lietuvos liaudies kultūros centro Muzikos poskyrio vyr. specialistas, kompozitorius; Kęstutis Jakeliūnas, Kauno valstybinio choro dirigentas, Kauno mišraus choro „Kamertonas“ ir vokalinio ansamblio „Acusto“ meno vadovas; Regina Maleckaitė, dirigentė, Lietuvos chorų sąjungos prezidiumo narė.
II turo dalyviai apdovanojami keturių laipsnių diplomais: I laipsnio – pelnę 85–100 balų, II laipsnio – pelnę 70–84 balus, III laipsnio – pelnę 50–69 balus, IV laipsnio – pelnę 1–49 balus. Visi II turo dalyviai įgyja titulą „Diplomantas“. I laipsnio diplomus pelnę solistai ir ansambliai įgyja teisę varžytis III ture.
Paskelbus rezultatus, paaiškėjo, kad visi šiame konkurse dalyvavę Zarasų rajono meno kolektyvai pelnė II laipsnio diplomus. Tad nuoširdžiausi sveikinimai Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro Suvieko teritorinio padalinio moterų duetui Reginai Balčytienei ir Dianai Skvarčinskaitei (vad. D. Svarčinskaitė), (74.6 balai); Zarasų kultūros centro Salako teritorinio padalinio romantinės muzikos duetui „3in1”: Rasai Lukošiūnaitei, Audronei Macijauskienei (vad. R. Lukošiūnaitė), (73.0 balai); Kultūros centro Dusetų dailės galerijos solistui Tadui Grinevičiui (83.3 balai) ir Kultūros centro Dusetų dailės galerijos moterų vokaliniam ansambliui „Svaja“(vad. J. Kaškauskienė), (81.0 balai); Zarasų kultūros centro solistui Gražvydui Gasparavičiui (79,0) bei Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro moterų vokaliniam ansambliui „Rasos“(vad. R. Lukošiūnaitė), (70.6 balai).
Sakoma, namuose ir sienos padeda, tad dusetiškiai atlikėjai džiaugėsi pasiekę itin aukštus įvertinimus. Žinoma, gaila, kad ir „Svajos“ moterims, ir Tadui tiek nedaug pritrūko iki tų 85 balų, kurie būtų suteikę kelialapį į finalą. Iš Dusetų su I laipsnio diplomais namo išvažiavo Utenos kultūros centro Vyžuonų skyriaus moterų vokalinis ansamblis „Versmė”(vad. R. Miečiutė), (85.0 balai); Elektrėnų savivaldybės Vievio kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Con moto”(vad. A. Stepankevičiūtė), (85.3 balai); Pabradės kultūros centro moterų vokalinis ansamblis (vad. L. Isačenko), (87.0 balai). Pastarajam įteiktas atminimo ženklas –  vitražas su emblema. Tokį pat ženklą gavo ir Molėtų laisvalaikio centro mišrus vokalinis ansamblis „A cappella”(vad. V. Zutkuvienė) (89.3 balai).
Po apdovanojimų ceremonijos pakalbinta „Svajos“ vadovė Janina Kaškauskienė džiaugėsi savo ansamblio geru pasirodymu, kuriam atsakingai buvo ruoštasi nuo vasario mėnesio, taip pat negailėjo komplimentų konkurentams – puikiai pasirodžiusiems Pabradės, Molėtų, Vievio kolektyvams. Įspūdžiais, atvėsus finalo jauduliui, pasidalino ir dainininkė, „Rasų“ vadovė Rasa Lukošiūnaitė: „Dalyvavimas bet kokiame konkurse priverčia atlikėjus pasitempti visomis prasmėmis: atlikimo,estetikos,muzikine,vidine,kūrybine. Iš vienos pusės dalyvavimą priimi kaip iššūkį, iš kitos – kaip galimybę pasitikrinti save. Ir tai yra dovana, kurią gauname ir kuri labai reikalinga. Aš labai džiaugiuosi dalyvavimu šiame konkurse ir nauja patirtimi. Atvykome su dviem kolektyvais ir nelikome nusivylę. Pamatėme nemažai atlikėjų iš įvairių Lietuvos kampelių, kurie yra puikūs vokalinės muzikos atlikimo pavyzdžiai! Mažasis muzikantas džiūgavo kiekvieno mūsų širdyje, klausydamas, kaip dainuoja kolegos. Tokie konkursai tai ir graži naujų muzikinių draugysčių pradžia. Sveikinu visus ir nuoširdžiai džiaugiuosi mūsų visų muzika!“
Ne visi kolektyvai išbuvo iki rezultatų paskelbimo, kai kurie išvažiavo anksčiau, tačiau išbuvę iki pabaigos kaip atlygio iš komisijos sulaukė išsamių bei svarių muzikinių pasirodymų įvertinimų. Aptarimo metu kalbėta apie repertuaro pasirinkimo svarbą – kol kas dauguma kolektyvų renkasi tas dainas, kurias jiems lengviausiai sekasi dainuoti, vengia įdomesnių, sunkesnių kūrinių, tad savaime suprantama, kad didesnį pasisekimą konkursų metu turi originalesnių kūrinių atlikėjai. Ne mažiau svarbus yra dainininkų artistiškumas, emocionalumas. Komisijos pirmininkė siūlė atkreipti dėmesį ir į kompozitorių autorinių teisių pažeidimą, nes dažnai atlikėjai ar koncertmeisteriai perdirba kūrinius savaip, nesilaiko natų. Komisijos nariai pasigedo ir įvairesnių muzikinių instrumentų panaudojimo, a cappellinio dainavimo. Nepaisant išsakytų kartais ir griežtokų pastabų, komisija džiaugėsi, kad Lietuvos miestuose, miesteliuose bei kaimuose dainuojama, kad tai daroma nuoširdžiai, su užsidegimu. Negalima pamiršti, kad šie kolektyvai nėra profesionalūs, tad repeticijos, pareikalaujančios daug laiko ir atsidavimo, vyksta vakarais, po darbo. Na, o konkursai skatina tobulėti, ieškoti naujovių, judėti, parodo bendrą Lietuvos mėgėjiškų kolektyvų lygį, kuris jei ir nėra pats geriausias kitų šalių kontekste, tačiau išlaiko stabilų, gana aukštą dainavimo kultūros lygį. Juk ne veltui poetas Just. Marcinkevičius Lietuvą pavadino Tėvyne dainų ir artojų… Ir kokie įkvepiantys apdovanojimų metu nuskambėję Maestro Liongino Abariaus žodžiai apie dainuojančius žmones: „Žmogus dainuojantis yra daug gražesnis. Šv. Augustinas prieš kelis šimtus metų rašė apie giedojimą: „Tegul gieda jūsų balsai, tegul gieda jūsų gyvenimas, tegul gieda jūsų darbai.“ O aš išvedu paralelę – tegul dainuoja jūsų balsai, tegul dainuoja jūsų gyvenimas, tegul dainuoja jūsų darbai, brangios moterys ir vyrai!“

Vilija Visockienė
Nuotraukos autorės