Vasaros festivalyje švęstas gyvenimas

Antrasis tarptautinis Antazavės dvaro vasaros festivalis, jo organizatorių žodžiais tariant, pažėrė visą puokštę įsimintinų susitikimų, kartu švęstas gyvenimas. Dvaro erdvės, miestelis festivalio dienomis atgijo, o iš visos Lietuvos čia suvažiavę žmonės namo išsivežė pačius geriausius įspūdžius.

Birželio 17 d. atidarymo koncerte solinę programą „Violončelės muzikos perlai“ pristatė viena ryškiausių jaunosios kartos violončelininkių – Žana Miniotaitė. Charizmatiškajai atlikėjai fortepijonu pritarė jos tėvelis, kompozitorius Viktoras Miniotas. Dvaro koncertų salė, kurioje vyko koncertas, pasipuošė ir šios talentingos kūrėjos tapybos darbų paroda. Juos specialiai koncertui parinko Antazavės dvaro dailės kuratorė, dailininkė Liliana Žutautienė. Visi parodoje eksponuoti Žanos paveikslai turi savo muzikos kūrinį, specialiai sukurtą jos tėčio V. Minioto. „Skambančių paveikslų“ buvo galima pasiklausyti telefonu nuskaičius unikalų QR kodą. Muzikė ir dailininkė pasakojo, kad „savo kūryboje esu linkusi pavaizduoti šį pasaulį tokį, kokį jį matau aš – iš visiškai kitokios perspektyvos, kokios žmonės nėra įpratę matyti“.

Festivalį vedė legendinė aktorė bei režisierė Virginija Kochanskytė. Jos profesionalumas, iškalba, deklamuojama poezija ir šmaikščios įžvalgos pakerėjo visus festivalio dalyvius bei žiūrovus.

Birželio 18 d. mažieji žiūrovai buvo pakviesti į spektaklį Rytų aukštaičių uteniškių tarme „Pasakų vežėčias“ (pagal Reginos Katinaitės-Lumpickienės eiles). Jį atvežė Utenos KC lėlių teatras „Zuikis Puikis“ (režisierė Janina Baldauskienė). Nuotaikingas vaidinimas vyko Antazavės Juozo Gruodžio gimnazijos kiemelyje. Mažuosius (ir ne tik) žiūrovus  pakerėjusi kūrybinė spektaklio komanda pažadėjo sudalyvauti ir kitų metų festivalyje.

,,Kodėl aš taip kartais ieškau vaikų draugystės? Kodėl man taip kartais norisi į jų akis žiūrėti? Tai jų akyse gyvena šaukliai, mane šaukią gyventi. Ar jūs žinote, koks jų juokas? Tai jų juoke aš ieškau Dievo karalystės grožio.“ Šie monsinjoro K. Vasiliausko žodžiai galėtų būti skirti skirti Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokiniams Anieliui, Tijai, Ūlai Lukošiūnams, kurie muzikavo Antazavės dvaro koncertų salėje Jaunųjų talentų koncerte. Jiems talkino pianistė Zita Lukošiūnienė. Vaikų betarpiškas grojimas, dainavimas iš tiesų skambėjo lyg būtų angelų palaimintas.

Suaugusiems žiūrovams tos dienos vakare taip pat dovanotas spektaklis – Kauno valstybinio muzikinio teatro „Barokiniai paveikslėliai“. Solistai – Kristina Siurbytė, Akvilė Garbenčiūtė – Bučienė, Rokas Laureckis, Raimondas Baranauskas, Beata Vingraitė – Andriuškevičienė (fortepijonas). Gražių barokinių kostiumų dailininkas – Juozas Statkevičius. Spektaklį planuota rodyti dvaro kieme, tačiau vasariškas lietutis visus suvijo į jaukią svaiginančiais bijūnais ir Ž. Miniotaitės paveikslais išpuoštą dvaro kamerinę salę. Muzikos, dainų, spalvų fiestoje skambėjo populiarūs klasikiniai ir šių dienų kūriniai aistringos meilės tematika.

Birželio 19 d. rytą Antazavės Dievo Apvaizdos bažnyčioje Šv. Mišias už festivalio geradarius, dalyvius, organizatorius, žiūrovus aukojo klebonas Vytautas Dagelis. Organizatoriai jam nuoširdžiai dėkojo už kilniai ir tauriai pagerbtą monsinjoro Kazimiero Vasiliausko atminimą bei gražius žodžius, skirtus festivalio bičiuliams, padėka išsakyta ir vargonininkei Zelmai Lukošiūnaitei – Apanskienei bei bažnyčios chorui už subtilų giedojimą, visų širdis dangun kėlusį.

Festivalio uždarymas įvyko Dievo Apvaizdos bažnyčioje ir buvo skirtas Lietuvos šviesuolio monsinjoro Kazimiero Vasiliausko šimtosioms gimimo metinėms. Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ (meno vadovas prof. dr. Antanas Kučinskas) atliko J. S. Bacho muzikinį ciklą „Fugos menas“ (dirigentas Karolis Variakojis). Kūrinys, parašytas J. S. Bacho gyvenimo pabaigoje, filosofinis ir sudėtingas, o jį atlikęs pučiamųjų orkestras skambėjo kaip didžiuliai vargonai.

„Monsinjoras buvo didelis literatūros ir meno gerbėjas, kaip ir jo noras statyti tiltus, siejančius su žmonėmis. Jis sakydavo, kad reikia ieškoti to, kas sieja, o ne kas skiria. Šiandien tas tiltas yra J. S. Bacho muzika“, – kalbėjo mons. K. Vasiliausko laiškus iš tremties jautriai skaičiusi aktorė V. Kochanskytė.

Renginyje dalyvavusi Ramunė Sakalauskaitė, knygos „Gyvenimas, koks jis buvo“ autorė, dalinosi šiltais prisiminimais apie bendrystės metus su gerbiamu monsinjoru, apie jo neįkainuojamas gyvenimiškas pamokas, stebėtiną dvasinę stiprybę, meilę žmonėms. ,,Man rodos, kad svarbiausia gyvenime surasti žmonių, kuriuos galima įsimylėti. Iš karto tada mums pasidaro šviesiau ir nebesakome tada, kad gyvenimas be prasmės.“ – laiškuose rašė monsinjoras K. Vasiliauskas.

Festivalio iniciatorė, nepailstama organizatorė, pedagogė, vargonininkė Zita Lukošiūnienė dėkojo visiems, prisidėjusiems prie festivalio organizavimo –  Zarasų r. merui Nikolajui Gusevui, entuziastingai palaikiusiam šią jos idėją, taip pat Zarasų r. vicemerui Rimantui Jurevičiui, klebonui Vytautui Dageliui, Antazavės seniūnui Algirdui Lekaveckui, Antazavės bendruomenės pirmininkei Danutei Skardinskienei, festivalio koordinatorei Zelmai Lukošiūnaitei – Apanskienei, dvaro administracijai bei darbuotojams, rėmėjams, partneriams bei visiems visiems, padėjusiems įgyvendinti bei puoselėti svajonę, kilusią iš meilės Antazavės kraštui: „Galėčiau vardinti ir vardinti daugybę žmonių, esu be galo visiems jiems dėkinga už palaikymą, paskatinimą, pagalbą, juk vienas lauke ne karys. Kai tik išgirdau, kad dvaras prisikelia naujam gyvenimui, kažkas lyg iš viršaus nuleido idėją, kad čia turėtų prasidėti muzikos festivalis. Prieš tris metus paskambinau Zarasų r. merui N. Gusevui ir jis mielai mano sumanymui pritarė. Taip žodis tapo kūnu ir svajonė išsipildė – visos svajonės pildosi, tik reikia svajoti!“

Festivalio vedėja – aktorė Virginija Kochanskytė. Festivalio direktorė ir meno vadovė – Zita Lukošiūnienė.

Festivalio koordinatorė – Zelma Lukošiūnaitė – Apanskienė. Festivalio globėjas – Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas. Pagrindinis rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba. Rėmėjai: Zarasų rajono savivaldybė, Grožio ir SPA centras Tilia.

Partneriai: Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Antazavės seniūnija, Antazavės bendruomenės centras, Antazavės Dievo Apvaizdos parapija, udiena.lt, laikraštis „Utenos diena“, Utenos radijas, laikraštis „Zarasų kraštas“, Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras.

Festivalį rengia VŠĮ Aukštaitijos vargonų muzikos festivalis.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės, Aivaro Troščenkos, Tado Grinevičiaus, Zelmos Lukošiūnaitės – Apanskienės