Dusetų dailės galerijoje – vėl žirgai

 

 

Dusetų dailės galerijoje vasario 4 d. atidaryta tradicinė tarptautinė paroda „Žirgas fotografijoje“, vykstanti kas du metus. Šiemet ji kaip niekada gausi, įvairi ir įdomi. Parodos atidaryme buvo pristatytas katalogas „Žirgas fotografijoje“. Leidinio įžangoje Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius, parodos kuratorius, vertinimo komisijos narys Alvydas Stauskas rašo: „Žmogaus meilė žirgui gyva dar ir šiandien. Tai liudija jau vienuolika metų iš eilės Respublikinių tradicinių žirgų lenktynių programą papildančios menininkų kūrybos parodos „Žirgas dailėje“ arba „Žirgas fotografijoje“ leidiniai, su tos pačios tematikos dailės kūrinių ir fotografijų reprodukcijomis. Į šių metų parodos organizatorių kvietimą atsiliepė net 93 fotografai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos, Turkijos ir Čekijos, atsiuntę vertinimui 585 fotografijas. Parodai vertinimo komisija atrinko 63 autorių 106 įdomiausias, originaliausias fotografijas. Nuoširdžiai dėkoju visiems fotografams už parodytą susidomėjimą, pateiktus kūrinius. Leidinio ir parodos rėmėjams – Zarasų rajono savivaldybei, Lietuvos fotomenininkų sąjungai, gamtos fotografų klubui „Žalias skėtis“ – už paramą. Parodos ir šio katalogo žiūrovams linkiu pasigrožėti žirgais ir patirti gerų emocijų“.

Parodos atidaryme buvo gausu autorių – atvyko daugiau nei pusė jos dalyvių iš visos Lietuvos, sulaukta svečių ir iš Latvijos. Fotografus, žiūrovus pasveikino Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, vienas iš žirgų lenktynių organizatorių VšĮ „Promo Events“ direktorius Darius Jonušis, žurnalo „Vyzdys foto/video“ leidėjas, redaktorius fotomenininkas Valentinas Juraitis, vertinimo komisijos narys dusetiškis fotomenininkas Genadijus Kovaliovas, UAB „Utenos Indra“ atstovė Audronė Jurelytė, fotomenininkas Liudas Verbliugevičius. Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas Rimantas Udras, taip pat dalyvavęs vertinimo komisijoje, įteikė klubo apdovanojimą Almai Totorytei (Biržai). Lietuvos fotomenininkų sąjungos prizai atiteko vilniečiams fotomenininkui Romualdui Augūnui ir fotografei Ingai Dingai. Vertinimo komisijos pirmininkas fotomenininkas, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas Andrius Surgailis aptarė parodą ir diplomais apdovanojo dešimt geriausiai komisijos įvertintų parodos dalyvių: Klaudijų Driskių (Vilnius), Mariją Šileikaitę-Čičirkienę (Panevėžys), Normantę Ribokaitę (Dusetos), Romualdą Požerskį (Kaunas), Ritą Kochmariovą (Latvija), Dainių Dirgėlą (Vilnius), Emel Karakozak (Turkija), Viliją Visockienę (Dusetos), Artur Baboev (Rusija), Jindrich Štreit (Čekija).

Visiems autoriams buvo įteikti parodos katalogai „Žirgas fotografijoje“. A. Stauskas padėkojo rėmėjams, be kurių pagalbos surengti tokio lygio parodą būtų neįmanoma, katalogo maketuotojai Rimai Simanavičienei, tekstų redaktorei Dainorai Biliūnaitei, katalogą išleidusiai spaustuvei UAB „Utenos Indra“, nuotraukas parodai spausdinusiai Audronei Petruškevičienei.

Parodoje kalbėję fotografai džiaugėsi unikalia proga parodyti ir pamatyti akimirkas, kuriose žirgai užfiksuoti įvairiose situacijose – lenktyniaujantys, dirbantys, besiilsintys. Išpuoselėti, prižiūrėti, mylimi, deja, ir supančioti, sergantys, apleisti. Kaip bebūtų gaila – ir sparčiai nykstantys iš mūsų gyvenimo. Apie vis rečiau sutinkamus darbinius arklius jautriai kalbėjo fotomenininkas Klaudijus Driskius. Vasarą jis keliavo aplink Sartų ežerą, kaimų sodybose ieškodamas arklių. Rado jų vos keletą. Autorius ne tik fotografavo, bet ir tarmiška kalba užrašė šeimininkų pasakojimus apie nepamainomus pagalbininkus ūkyje: „Kumeliukų pirkau iš Lašų, na Bruoniaus Daščiora. Dabar jau dvidešimt trys metai par mum. Būdava, kai Bėrį vežiman kinkai, pabėga laukuos. Arba nori jot: stavėt stove, užlipi, megini jote – numeta. Laikau del grože. Ir bulvas pasadinu, daržų vagoju, šienų vežu, žiemų malkas susivežu“. (Jonas Arlauskas, Buniuškiai).

Parodoje regime unikalius istorinius kadrus, kuriuos savo archyvuose rado Romualdas Augūnas, Irena Giedraitienė, Alfredas Motiejūnas, Gintautas Antanavičius, Adolfas Sinkevičius. Žiūrovų žvilgsnį traukia Turkijos fotografų užfiksuotos veržlios laukinių arklių kaimenės. Puikių nuotraukų atsiuntė pasaulinio garso fotomenininkas Jindrich Štreit. Galima didžiuotis ypatingu lietuvių fotografų dėmesiu paprastam mūsų krašto arkliukui – jų nuotraukos emociškai šiltos ir jautrios.

Parodos ekspoziciją savotiškai apibendrina Dusetų galerijos dailininko Algirdo Gaižausko įspūdingo dydžio skulptūra iš aliuminio vielos, vaizduojanti Pegasą. Ši menininko vizija suteikia vilties, kad žirgas gyvenime ir mene visuomet lydės žmogų, nes jie – dvi neišskiriamos būtybės jau daug tūkstančių metų.

Parodą aplankyti galima iki kovo 17 d.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės