Edukacinis vakaras “Margučių marginimas tradiciniais būdais”

Balandžio 6 d. Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje vyko edukacinis vakaras, kuriame tautodailininkė uteniškė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė mokė tradicinių kiaušinių marginimo būdų – skutinėjimo ir išrašymo karštu vašku. Menininkė ir poetė, tautodailininkė, karpinių, lino raižinių, grafikos ir margučių meistrė O. Tumėnaitė – Bražėnienė jau daug metų veda edukacinius užsiėmimus mokyklose, bendruomenėse, visur, kur yra pakviečiama. 2009 m. meistrei įteikta Kultūros ministerijos premija už tradicinės kultūros puoselėjimą ir skleidimą, 2007 m. nominuota geriausiu respublikos liaudies meistru vaizduojamosios dailės srityje ir apdovanota Aukso vainiku. Tai – tik keletas reikšmingiausių įvertinimų iš gausybės apdovanojimų. Odeta yra ir unikalios knygos „Margučių marginimas Aukštaitijoje“, kurioje išsamiai ir su gausybe iliustracijų pristatomos tradicinės ir šiuolaikinės kiaušinių marginimo technikos, autorė.
Šiuo metu meistrei – darbymetis: ji beveik kasdien veda margučių marginimo mokymus visoms amžiaus grupėms įvairiuose Lietuvos miestuose. Odeta pirmiausiai papasakojo apie margučių kilmę, tradicijas, o tuomet prasidėjo labai įdomus, kelias valandas trukęs edukacinis užsiėmimas. Daugelis moterų pirmą kartą rankoje laikė peiliuką ar smeigtuką, kuriais marginami kiaušiniai. Kaip sakė Odeta, skutinėjimas yra menas, o išrašymas vašku – amatas. Raižant reikia daugiau fizinės jėgos ir laiko, anksčiau tuo dažniausiai užsiimdavo vyrai. Iš tiesų nelengvas tai menas, tad įveikėme tik po vieną kiaušinį. O štai marginti vašku buvo lengviau ir kiekviena moteris namo parsinešė po keletą vašku išrašytų ir nudažytų margučių. Unikalūs, savi, jie labai pradžiugino Odetos mokines, tad jos pasižadėjo namuose pratęsti šį įtraukiantį užsiėmimą ir savo Velykų stalą papuošti ypatingais margučiais.
***
Daugelis tautų tiki, kad kiaušiniai – stebuklingų galių turintis gyvybės simbolis. Manoma, kad margučiai Lietuvą pasiekė iš slavų tautų, nes lenkai, ukrainiečiai, čekai puoselėja gilias kiaušinių marginimo tradicijas, o štai kaimynai latviai šio papročio neturi. Vieninteliame pasaulyje velykinių margučių muziejuje Vakarų Ukrainoje, Kolomijos mieste, saugoma apie 13 tūkst. Karpatų kalnų vietos gyventojų – huculų margintų kiaušinių. Seniausiam eksponatui – daugiau nei 500 metų. Muziejus įrengtas kiaušinio formos pastate – šis laikomas didžiausiu velykiniu kiaušiniu pasaulyje, nes pastato aukštis beveik 15 metrų. Lietuvoje taip pat randama įdomių radinių. Neįprastas iš rago pagamintas kiaušinis buvo rastas 2008 m. atliekant archeologinius tyrimus netoli Vilniaus Žemutinės pilies gynybinės sienos. Iš briedžio rago pamato išdrožtas ir kruopščiai nugludintas kiaušinis datuojamas XV amžiumi. Lietuvoje kiaušiniai buvo marginami ne tik per Velykas, bet ir per Šv. Jurgį bei Sekmines, tačiau dabar šis paprotys jau beveik išnykęs. Lietuviški margučiai išsiskiria ryškiomis spalvomis ir įmantriais, vašku sukurtais ar išskutinėtais raštais. Pavyzdžiui, vaikų susilaukti norinčiai porai dovanojo širdelių, gervių, žalčių, rupūžių simboliais margintus kiaušiniu. Simbolinę prasmę turi ne tik margučių raštai, bet ir jų spalvos. Raudona margučio spalva simbolizavo vaisingumą, aktyvumą, veržlumą, šiuos margučius dovanojo linkėdami susilaukti vaikų arba būti darbštiems, užauginti didelį derlių. Mėlyni margučiai – šviesus dangus, santarvė, ramybė, geras ir malonus oras. Žali – pavasaris, bundanti gamta, lengvas gyvenimas. Geltona – Saulė, šiluma, subrendę javai. Juoda – žemės, tad ir gausaus derliaus, sotaus gyvenimo simbolis.
Kaip marginti kiaušinius tradiciniais būdais
Marginimas vašku. Pradžioje reikia pasigaminti dažymo įrankį: į medinį pagaliuką įsmeigti smeigtuką su maža galvute. Skardiniame indelyje ištirpinti vašką (ne parafiną!) ir laikyti jį ant mažytės ugnies, kad neatvėstų. Labai patogu šiam reikalui naudoti aromaterapinę žvakidę. Smeigtuko galvutę mirkome ištirpintame vaške ir piešiame norimus raštus ant kietai išvirto, kambario temperatūros kiaušinio. Kai vaškas sustingsta, kiaušinį dedame į pasiruoštus dažus. Išėmę vašką pašildome ir nušluostome servetėle. Jei norime gauti kelių spalvų raštus, pirmiausia išpieštą vašku kiaušinį nudažome šviesesne spalva (pvz., geltona), vėl piešiame raštus ir merkiame į tamsesnę spalvą (pvz., mėlyną). Šiuo atveju turime žalią kiaušinį su geltonais raštais.
Skutinėjimas. Nudažome kiaušinius natūraliais ar sintetiniais dažais. Mažu peiliuku išskutinėjame įvairiausius raštus. Marginimo esmė yra tokia: peiliuku nuskutamas viršutinis dažų sluoksnis ir pradeda matytis apatinis, baltas kiaušinio lukštas. Geriausia skutinėti balto lukšto kiaušinius.
Vilija Visockienė, nuotr. autorės