„Individualistai“ – išliekantys savimi besikeičiančio meno srovėje

 

,,Individualistai“ – profesionalių dailininkų grupė, įkurta 1993 metais, subūrusi įvairių sričių, skirtingų kartų dailininkus iš visos Lietuvos. Pavadinimą ir tradicijos bei modernumo jungties idėją grupė perėmė iš 1939 m. veikusios „Individualistų“ sekcijos, vienijusios žymius to meto dailininkus, kurių nemaža dalis priklausė „Ars“ judėjimui, padėjusiam Lietuvos moderniosios dailės pamatus. Vystydami savo individualų braižą, sekdami pasaulinės dailės tendencijas, „Individualistai“ siekia neprarasti sąsajų su savo šalies kultūrine erdve, neištirpti globalizuotoje nuolat kintančių meno procesų tėkmėje.  Per savo gyvavimo laikotarpį grupė surengė daugybę parodų įvairiuose Lietuvos miestuose, o taip pat – Londone, Berlyne, Atėnuose, Maskvoje, Jaltoje, Groningene (Nyderlandai). „Individualistams“ priklauso nemažai įžymių, klasikais tapusių dailininkų, tarp jų – jau iškeliavę anapilin Augustinas Savickas, Jonas Čeponis, Leonardas Tuleikis, Ieva Labutytė, Vidas Pinkevičius, Algimantas Jusionis, Algimantas Švažas, Algis Kliševičius. Šiuo metu grupę sudaro per šešiasdešimt narių.“

Dailėtyrininkė Gražina Gurnevičiūtė

Birželio 3 d. Dusetų dailės galerijoje atidaryta dailininkų kūrybinės grupės „Individualistai“ darbų paroda. Renginį pradėjęs galerijos direktorius, šios grupės narys dailininkas Alvydas Stauskas džiaugėsi gražia, išskirtine ekspozicija. Parodos autoriai – ne vien vilniečiai, yra jų tarpe dailininkų iš Utenos, Šiaulių, Klaipėdos. Parodos kuratorė grafikė Violeta Gaidamavičiūtė – Kisielienė dėkojo A. Stauskui už pakvietimą ir parodos organizavimą Dusetose ir išsitarė labai norinti, kad ši paroda patiktų dusetiškiams: „Jei jums patiks, mes būtinai atvažiuosim ir kitais metais!“, – pažadėjo kuratorė.

Į parodos atidarymą atvykęs Zarasų rajono mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius prisiminė sovietinius laikus, kuomet visi buvo auklėjami kolektyvizmo dvasia ir palygino juos su šiandienos realijomis, kai kiekvienas gali būti savimi, išskirtinis ir originalus, tačiau ir čia svarbu neperlenkti lazdos.

Renginyje apsilankęs grafikas Arvydas Každailis nepagailėjo gerų žodžių Dusetų dailės galerijos direktoriui A. Stauskui, kurio dėka čia rengiamos profesionalios parodos ir išlaikomas aukštas meninis lygis.

Dailininkas Romualdas Pučekas bandė išsiaiškinti, kuo ypatingas šios grupės narių individualumas, juk visų tikrų menininkų kūryba yra individuali. Į šį ir kitus žiūrovų klausimus atsakė kartu su autoriaus atvykusi menotyrininkė Gražina Gurnevičiūtė.

Parodoje dalyvauja 20 autorių – skulptorių, grafikų, tapytojų. Žiūrovų akį traukia akvarelės darbai – modernūs bei abstraktūs Juozapo Antano Gelgutos, Arūno Vasiliausko, Voldemaro Barakausko; klasikiniai – Alvydo Stausko; istorinės tematikos – Laimos Tubelytės-Kriukelienės, Romano Borisovo.

Ypatingai parodą pagyvina skulptūros iš bronzos, akmens, keramikos. Parodos lankytojai nepraleidžia galimybės išmėginti Mindaugo Junčio tuščiavidurės akmeninės skulptūros „Instrumentas“ skleidžiamo garso. Vido Simanavičiaus sukurta silikoninė skulptūra „Salvadoro Dali portretas“ tokia natūrali, kad baugina net suaugusius, o mažiems vaikams geriau gal jos net nerodyti. Na, o nevengiantys drastiško natūralizmo mielai fotografuojasi prie didžiojo genijaus galvos. Šio skulptoriaus ir kiti darbai yra originalūs – silikoninė Jėzaus figūra, laiminanti pasaulį, ar terekotinis tėvo bei porcelianinis mamos portretas.

Kelia nuostabą Aušros Jasiukevičiūtės meistriškos bronzinės skulptūros „Viskas viename“ ar „Relikvijorius Donelaičiui“ – su paslėptais simboliais, inkrustuotos žalvariu ir emale, fotoinkliuzais.

Daumanto Kučo darbai „Arkliukas“, „Šaulys“ – lakoniškos, jaukios bronzinės figūrėlės. Žymaus skulptoriaus Kęstučio Musteikio įgudusioms rankoms paklūsta berods visos medžiagos – akmuo, medis, metalas, bronza. Jis taip pat gerai žinomas kaip skulptūrų iš ledo, sniego, nendrių kūrėjas.

Parodoje pristatomi grafikų Vlado Liatuko, Virginijos Kalinauskaitės, Daliutės Ivanauskaitės, Violetos Gaidamavičiūtės – Kisielienės, Kęstučio Petro Ramono, Valentino Ajausko ofortai, šilkografija, serigrafija, kartono raižiniai. Po keletą tapybos darbų šioje parodoje eksponuoja profesorius Vitolis Trušys, dailininkai Jolanta Galdikaitė, Gediminas Pranskūnas.

Paroda veiks iki birželio 30 d., joje laukiami visi, norintys atrasti naujų dalykų, pasidžiaugti meno kūrinių spalvomis, formomis, tekstūromis, įsiklausyti į mintis, kurias mums nori išsakyti šios parodos autoriai.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės