Iš žirgų lenktynių Dusetose – su puikia nuotaika!

 

Po dviejų metų priverstinės pertraukos vasario 4 d. įvykusios žirgų lenktynės „Sartai 2017“ sulaukė didžiulio žiūrovų antplūdžio – apie trisdešimt tūkstančių! Nuo ryto iki vakaro Dusetose buvo galima jaustis kaip tikrame didmiestyje – automobilių spūstys gatvėse, ilgiausios eilės parduotuvėse, vakare Dusetų kultūros centre įvykusiame Irūnos Puzaraitės ir Mariaus Jampolskio koncerte pilnutėlė salė – virš 300 žiūrovų! Viena iš priežasčių, lėmusių tokį susidomėjimą lenktynėmis – ir kaip niekad švelnus, pavasariškas oras. Organizatoriai džiaugiasi sklandžiai praėjusiu grandioziniu renginiu, žirgų vadeliotojai – naujais rekordais, mugės dalyviai skaičiuoja pelną, o žiūrovai socialiniuose tinkluose ir draugų rateliuose dalinasi smagiais įspūdžiais bei nuotraukomis iš neeilinės, ilgai lauktos šventės.

Mugę ir koncertinę renginio dalį atidaręs Dusetų seniūnas Saulius Kėblys pasveikino žiūrovus, mugės dalyvius, muzikinius kolektyvus iš Antazavės, Antalieptės, Daugailių, Dusetų, Samanių, Sadūnų, Smalvų, Sudeikių, taip pat grupę „Išjunk šviesą“, koncertavusius iki pat lenktynių pabaigos. Seniūnas akcentavo, kad „žirgų lenktynės Dusetose – tai ne tik didžiulė šventė žirgų augintojams ar šios sporto šakos gerbėjams. Tai kartu ir tradicinis, lauktas giminių, draugų ir pažįstamų susibūrimas“. Ir iš tiesų – kur dar yra galimybė susitikti seniai matytus giminaičius, draugus, jei ne čia – Dusetose!

Koncertą pradėjo Kultūros centro Dusetų dailės galerijos folkloriniai ansambliai „Du sietai“ ir „Sartukas“. Renginį vedė, niekam nuobodžiauti neleido aštrialiežuvis Antanas Laurinkevičius ir žavioji Rasa Lukošiūnaitė.

Iki lenktynių pradžios likus dar daugiau nei dviem valandoms, ėmė šurmuliuoti neatsiejama renginio sudėtinė dalis – varžybas lydinti mugė, kurioje šiemet dalyvavo itin gausus ūkininkų ir prekybininkų, tautodailininkų ir nacionalinių amatų puoselėtojų būrys, savo gaminiais tenkinęs ir stebinęs net įnoringiausio svečio skonį. Mugės mąstą bene iškalbingiausiai liudija net trijų hektarų plotas, kuriame į savo paviljonus viliojo prekybininkai, amatininkai, kultūrinio paveldo puoselėtojai, o apetitą žadinantys garuojančių valgių ir gėrimų kvapai žiūrovus viliojo iš tolo. Tad lauktuvių tikrai buvo iš ko rinktis : pradedant įvairiais sūdytais, rūkytais, dar kadagio dūmais tebekvepiančiais skilandžiais, dešromis, duona ir sūriais, įvairiai paruošta žuvimi ar tradiciniais lietuviškais šakočiais ir baigiant moliniais puodais bei puodynėmis, unikaliais suvenyrais iš keramikos, kalvystės gaminiais ir net specialiais šiai šventei skirtais pinigais – sarčiais.

Aplankęs visas tautodailininkų palapines, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas keletą meistrų apdovanojo padėkomis už originalias idėjas bei tautodailės tradicijų puoselėjimą, įteikė atminimo dovanas –  Dusetų dailės galerijos albumus ir katalogus „Žirgas fotografijoje 2017“. Katalogais buvo apdovanoti ir varžybų dalyviai.

„Sartų 2017“ šventės atidarymą vidurdienyje pradėjo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas, šventės organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio viceministras Darius Remeika, šventę rengiančios „Promoevents“ direktorius Darius Jonušis, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys ir kiti. Jie sveikino lenktynininkus ir žiūrovus, linkėdami vieniems greitų sekundžių, o kitiems – įspūdingo reginio. Dusetų klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas pakvietė visus sukalbėti bendrą maldą „Tėve mūsų“.

Šventės vėliavą pakėlė prieš tai vykusių lenktynių nugalėtojas E. Klebauskas, o garbė uždegti lenktynių ugnį buvo suteikta varžybų vyriausiajam teisėjui Vidmantui Isodai. Nuskambėjus himnui ,,Un Sartų“, iškilmingai buvo paskelbta lenktynių pradžia.

Kelios valandos įtempto reginio praskriejo nepastebimai ir atėjo metas skelbti lenktynių nugalėtojus. Taigi, „Sartai 2017“ pagrindinį prizą iškovojo uteniškis Egidijus Gudonis su Gardens Fairytale, kurie finišo liniją kirto su nauju trasos rekordu, 1609 metrų distanciją įveikę per 2 min. 00,165 sek. Sportininkas pagerino savo paties ankstesnį rekordą – 2 min. 00,775sek. – kai jis su Rodney Augustinu šį rezultatą užfiksavo 2014 metais. Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas nugalėtojui įteikė prizą ir pasveikino jį su nauju, rekordiniu pasiekimu. Rekordas pagerintas tik keliomis sekundėmis dalimis, o tai rodo, kad jį pasiekti išties nelengva, todėl nenuostabu, kad tokio įvykio tenka laukti kelis metus.

Antras šiame bėgime su Ladybird Va Benne per 2 min. 02,775 sek. finišavo Eimantas Klebauskas, prieš dvejus metus išsivežęs „Didįjį žiemos“ prizą, o trečiąją vietą užėmė Žydrūnas Vasilionka su Salsa De Goronne (2 min. 04,119 sek.)

Žiemos šventės tradicijų pynė šeštadienį pasipildė dar viena atrakcija : pirmą kartą Lietuvoje surengtas parodomasis spidvėjaus važiavimas ant ledo. Kaune sukurtus elektrinius dviračius „Rocket Electric Bikes“ išbandė penkiskart šalies motokroso čempionas Regimantas Visockis ir kylanti žvaigždė Vytautas Sriubas.

Tvirtai užšalęs Sartų ežero ledas suteikė malonumo vaikams ir suaugusiems – jie galėjo išbandyti rogučių karuselę, perskrieti per ežerą su tikromis rogėmis, traukiamomis gražuolio sarčio. Mažuosius viliojo simpatiški poniukai, kuriais buvo galima pajodinėti. Kas žino, gal kuris iš tų mažylių – būsimas Sartų lenktynių čempionas?

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės

Straipsnyje panaudota „Sartai 2017“ spaudos centras – Viešųjų ryšių agentūra „Visus Bonus“ informacija