Keturioliktoji Dusetų kraštiečių šventė

Šiemet Dusetų krašto žmonės tradicinės kasmetinės Kraštiečių šventės laukė su įvairiomis nuotaikomis – vieni nusiteikę smalsiai, kiti pesimistiškai, o viso to priežastis – organizatorių paskelbta žinia, kad pirmosios šventės dienos renginiai vyks Vasaknų dvaro teritorijoje. Tokį pasirinkimą lėmė kelios priežastys. Bendruomenės aktyvo susirinkime svarstant, kaip šią šventę surengti įdomiau, nuskambėjo Vasaknų dvaro savininko Alfonso Kievišo pasiūlymas surengti šventę netradicinėje vietoje. Apsvarsčius visas galimybes, šiam pasiūlymui buvo pritarta.

Bendruomenės tarybos nuomone, Lietuvos valstybingumo 100 – mečiui skirtą 14 – ąjį Dusetų kraštiečių suėjimą reikėjo padaryti kitokį, netradicišką, gausesnį renginiais. Vasaknų dvaro teritorija labai tinkama didelėms šventėms rengti, o jo šeimininkas ne tik svetingai priėmė, bet ir sugalvojo daug įvairios veiklos.

Vasaknų dvarą daugiau kaip 500 metų valdė kilmingos Radvilų, Pliaterių, Tiškevičių giminės, dvaras turi gilią istoriją. Sovietmečiu dvaras buvo visiškai nuniokotas, tačiau Nepriklausomybės laikais naujųjų savininkų gražiai sutvarkytas. 5 ha dvaro parkas įtrauktas į Valstybės saugomų objektų sąrašą,  o visa dvaro teritorija yra kultūros paveldo objektas.
Dar viena priežastis, kodėl reikėjo rinktis kaimišką vietovę – gautas finansavimas iš fondų, laimėjus projektus, kurių taisyklės įpareigojo  lėšas skirti  kaimo vietovės renginiams, o Dusetos, kaip žinome, turi miesto statusą.

Kraštiečių šventės renginiai vyko parke, dvaro pastatuose, Vasakno ežere ir pakrantėje. Viskas vienoje vietoje, tačiau grūstis neteko, viskam ir visiems užteko erdvės. Žmones iš Dusetų kas valandą nemokamai vežiojo užsakyti autobusai. Tad tie, kurie nepasididžiavo ir atvyko į šventę, liko patenkinti, o amžinai dėl visko niurzgantiems bet kokios naujovės kelia vien nepasitenkinimą. Žinoma, kaip ir kasmet, būta organizacinių klaidelių, tačiau jų išvengti kažin ar įmanoma, o jas nustelbė geros emocijos ir pasiryžimas tobulėti kitais metais. Šaunuoliai visi organizatoriai, jų pagalbininkai, prisidėję prie tokio didelio masto šventės organizavimo – nė vienas iš jų neskaičiavo savo darbo ir laisvalaikio valandų.

O dabar apie pačią šventę. Birželio 30 d. Dusetose, prie tautodailininko Eriko Čypo amatų centro šurmuliavusi mugė nuo pat ryto kvietė pirmuosius lankytojus, vėliau visi liaudies amatininkai, prekybininkai persikėlė į Vasaknas, kur įvairių metalo, medžio, keramikos, vilnos, tekstilės dirbinių, Dusetų dienos centro vaikų (vad. Virginija Mazūrienė) kruopščių rankdarbių, taip pat žemės ūkio produkcijos įsigyti buvo galima iki pat vėlaus vakaro. Šiemet mugė buvo solidesnė, įvairesnė. Kalbinti amatininkai prisipažino, kad kai kurie atvyko paskatinti žingeidumo: „Buvo įdomu ir patį dvarą pamatyti, ir smalsu, kaip seksis prekyba tokioje vietoje…“ Prekyba sekėsi gerai, nes žmonių šventėje netrūko, o gal net ir daugiau apsilankė, nei įprastai.

Po pietų Dusetų dailės galerijoje buvo atidaryta Dusetų krašto menininkų kūrybos tradicinė paroda „Galerijai dvidešimt treji“. Šiemet parodoje savo kūrybą pristato 28 menininkai, vienokiu ar kitokiu būdu susiję su Dusetų kraštu. Parodą aplankyti galima iki rugpjūčio pradžios.

Vasaknų dvare nuo ryto iki vakaro vyko įvairios pramogos, sportinės varžybos, koncertai. Visi pageidaujantys galėjo sudalyvauti Vasaknų dvaro bravoro gaminamos produkcijos pristatyme. Senjorams šis pristatymas – ekskursija buvo surengta nemokamai, kurią vedė pats dvaro šeimininkas A. Kievišas. Aludariai išsamiai papasakojo apie alaus gamybos specifiką ir tradicijas, vaišino įvairių rūšių alumi.

Visuomet džiugina žmonės, kurie savanorystės pagrindu prisideda prie šventės. Šį kartą maloniai nustebino Dusetose gyvenantis ir Utenoje dirbantis Vyčio apygardos 5-osios rinktinės kapitonas Vaidas Pacevičius. Jis pasisiūlė, be jokio atlygio, kartu su Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanoriais pristatyti karinę ekipuotę ir šaudymą iš Airsoft tipo ginklų. Savanoriai mielai atsakinėjo į pačius įvairiausius smalsaus jaunimo klausimus, leido pašaudyti į taikinius, išbandyti maskuojamąją aprangą, taip pat kvietė įsijungti į savanorių gretas.

Didelis ačiū Lietuvos kelių policijos pareigūnams, kurie noriai lankosi renginiuose ir pristato įvairias veiklas. Šį kartą tai buvo saugos diržų ir automobilio apsivertimo įrenginių demonstravimas. Norinčių išbandyti ekstremalius pojūčius, ypač vaikų, netrūko. Tai ne tik puiki pramoga, bet ir edukacinė pamoka, skatinanti atsakomybės jausmą už savo ir kitų gyvybę.

Dvaro salėje vykusios konferencijos metu įvyko rėmėjų ir sponsorių pagerbimas, apdovanojimas padėkos raštais ir atminimo dovanomis. Be šių žmonių sunkiai įsivaizduojamas šventinių renginių įgyvendinimas, tad nuoširdus jiems ačiū!

Vakare prie scenos gausiai susirinkę žiūrovai laukė nusipelniusių kraštiečių pagerbimo. Po vėliavos pakėlimo – šiemet šią ceremoniją atliko praeitų metų Dusetų krašto Garbės pilietė Janina Kaškauskienė – sekė šventės svečių pasisakymai ir nominacijų įteikimas. Prieš apdovanojimus tylos minute buvo pagerbtas mūsų krašto šviesuolis, Dusetų krašto Garbės pilietis, Dusetų sporto klubo „Ainiai“ įkūrėjas ir ilgametis jo prezidentas Vytautas Čypas. Dar dienos metu V. Čypo kapą aplankė seniūnas S. Kėblys su bendruomenės nariais, uždegė atminimo žvakutę, padėjo gėlių. Vytautas gyvas žmonių atmintyje, visi puikiai prisimena jo entuziazmą rengiant visas miestelio šventes, organizuojant sporto renginius.

Nominantus sveikino ir apdovanojimus teikė Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkė Aldona Žiliukienė, Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios parapijos klebonas kan. Stanislovas Krumpliauskas. Medalis „Už nuopelnus Dusetų kraštui“ skirtas muzikos pedagogui Juozui Švedui. Gražią šeimyną auginantiems Jurgitai ir Juozui Kazlams – už šeimos vertybių puoselėjimą. Aktyviai visuomenininkei Reginai Jakutienei – už visuomeninę veiklą. Dusetų K. Būgos bibliotekos vedėjai Elenai Gaižiuvienei – už kultūros sklaidą Dusetose. Veikliai parapijietei Zofijai Lašienei –  už dvasingumo puoselėjimą. Dusetų sporto klubo „Ainiai“ prezidentui Eugenijui Deksniui –  už sporto populiarinimą.

LKSKA „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis pasveikino Dusetų sporto klubą „Ainiai“ 25-čio proga bei jo prezidentą Eugenijų Deksnį, kuris „Ainiams“ vadovauja dar tik antrus metus, tačiau yra kupinas entuziazmo ir įvairių sumanymų, dalyvauja su Dusetų sporto komandomis Lietuvoje ir Latvijoje.

Dusetų kraštiečių suėjimo šventę vedė nepavargstantis ir iš įvairių situacijų išsisukantis Antanas Laurinkevičius, jau tapęs savotišku šios šventės simboliu. Visuomet pakilios nuotaikos, aukštaitiškai šmaikštus ir tuo pačiu labai geros dūšios – kitokio Untanioko dusetiškiai nėra regėję.

Šeštadienio programą užbaigė koncertas, kurio metu klausėmės Renatos ir Deivio Norvilų, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos kolektyvų: moterų ansamblio „Svaja“ (vad. J. Kaškauskienė), vokalinio trio – Eglės Kuzmienės, Margaritos Simokaitytės, Ramūno Lisinsko, Tado Grinevičiaus, taip pat kapelos „Sadūnai“ (vad. R. Lisinskas). Dusetų bendruomenės pirmininkės A. Žiliukienės kvietimu svečiavosi Antakalniečių bendruomenės vokalinis instrumentinis ansamblis „Šilo aidai“. Ansamblio nariai gyvena Vilniaus rajone, kuriame gyveno ir Dusetose gimęs Paulius Širvys, tad užsimezgę ryšiai neapsiriboja vien šiuo koncertu, bendradarbiavimas bus tęsiamas ir toliau.

Sutemus dangus nušvito įspūdingų fejerverkų ugnimis, o iš šaunios diskotekos žmonės skirstėsi gerokai po vidurnakčio, išsinešdami gerą nuotaiką ir smagius įspūdžius apie pasibaigusią pirmą šventės dieną. Sekmadienis išaušo apniukęs ir dar vėsesnis, tačiau tai nė kiek nesutrukdė žmonės aktyviai rinktis į Dusetų Švč. Trejybės bažnyčią, kur vyko kompozitoriaus kun. G. Šukio kūrinių koncertas, jį vedė aktorė Virginija Kochanskytė ir vargonininkė, dainininkė Zita Lukošiūnienė.

Po koncerto žmonės sudalyvavo Šv. apaštalų Petro ir Povilo atlaiduose, jų metu vyko Šv. mišios už Dusetų krašto žmones.

Nuo vidurdienio K. Būgos gimnazijos sporto stadionuose vyko sportinės varžybos.

Apie sportines varžybas.

Visą dieną Vasaknų dvare vyko įvairūs sportiniai renginiai. Jau tradicija tapo per kraštiečių suėjimą rengti Tarptautinį virvės traukimo turnyrą, šiemet jis buvo skirtas Zarasų mero, „Ainiai-25“ ir Dusetų seniūnijos taurėms laimėti. Tuo pačiu vyko Lietuvos virvės traukimo čempionato II etapas.

Varžybose dalyvavo 36 komandos, iš jų Lietuvos 28, Latvijos 6, Lenkijos 2, viso 289 sportininkai.

Nugalėtojai pasiskirstė taip: Zarasų mero taurė 720 kg svorio kategorijoje – 1. „Velkonis“ (Venspilis, Latvija), 2. „Ąžuolas“ (Panevėžio r.), 3. „Vilniaus vilkas“ (Vilnius), 4. „Thoras“ (Dusetos), 5. Lenkijos komanda.

Dusetų seniūnijos taurė 600 kg svorio kategorijoje (mišrios komandos) – 1. „Gekonas“ (Jonava), „Kristalas“ (Kuršėnai, Šiaulių r.), 3. „Meškuičiai“ (Šiaulių r.).

560 kg svorio kategorijoje (jaunimas) – 1. „Elniaragis“ (Jūžintai, Rokiškio r.), 2. „Kristalas“ (Kuršėnai), 3. „Meškuičiai“ (Šiaulių r.).

„Ainiai – 25“ klubo taurės turnyras – 680 kg svorio kategorijoje: 1. „Velkonis“ (Venspilis, Latvija), 2. „Gekonas“ (Jonava), 3. „Ryga“ (Ryga, Latvija), „Varšuva“ (Lenkija).

600 kg svorio kategorijoje: 1. „Velkonis“ (Venspilis, Latvija), 2. „Meškuičiai“ (Šiaulių r.), 3. „Gekonas“ (Jonava).

Vasaknų ežere skriejo pašėlusios spalvingos valtys – čia vyko Aukštaitijos Drakono valčių čempionato I etapas ir SK „Ainiai-25“  taurės varžybos. Tai tradicinis kinų kultūros reiškinys, UNESCO pripažintu nematerialiu pasaulio paveldu. Šiemet čempionato Vasaknose nugalėtojais tapo „Visagino-Ukrainos“ komanda (I vieta), „Dinaburg“ iš Latvijos (II vieta), Visagino sporto centro komanda „Juoda – Balta“ (III vieta);  SK „Ainiai-25“ taurės varžybose dalyvavo  10 – vietės valtys. Laimėjo komanda iš Latvijos „Dinaburg – 1“, antroje vietoje liko „Dinaburg – 2“ (Latvija), tretieji – komanda „Atom“ (Visaginas).

Vasaknų dvaro teritorijoje, pelkėtoje vietoje, pirmą kartą buvo surengta sportinė turistinė estafetė, pritraukusi ypač daug vaikų, kuriuos entuziastingai palaikė draugai ir tėveliai.

Dar viena tradicija, kurios dėka apie Kraštiečių šventę žino visoje šalyje – Lietuvos žmonų nešimo čempionatas. Šiemet jame dalyvavo 7 komandos, iš Lietuvos ir Latvijos. Trasa buvo nelengva, nešikams reikėjo įveikti gan stačią įkalnę. Trečioje vietoje liko pora iš Latvijos – Aigars Olavs ir Sandra Olava, antroje antazaviškiai – Marius Liepa ir Žymantė Simanaitytė. Nugalėtojais tapo marijampoliečiai Vytautas ir Neringa Kirkliauskai. Puikiai finišavusi Vasaknose,  ši pora iškovojo ir pasaulio čempiono titulą Suomijoje.

Sekmadienį vykusiose futbolo 7X7 varžybose sporto klubo „Ainiai-25“ taurei laimėti dalyvavo 4 komandos. Taurę iškovojo DIVE UNTED (Utena), antra vieta atiteko Dusetų komandai, trečioji Šeštokų komandai iš Utenos rajono, ketvirti liko Laibgaliai (Rokiškio r.)

Aukštaitijos krepšinio varžybose 3X3 buvo sudarytos kelios skirtingų amžiaus grupių kategorijos. Kategorijoje virš 18 m. laimėjo Užpaliai (Utenos r.), antri – „Nepadės“ (Utena), treti – „Su barzda“ (Dusetos), ketvirti „Liepa“ iš Antazavės (Zarasų r.)

Kategorijoje virš 40 metų nugalėjo jungtinė Utenos – Dusetų komanda „Sartai“, antroje vietoje liko „Senjorai“ (Dusetos), trečioje „Senjorai – 2“, taip pat iš Dusetų.

Parko tinklinio varžybose sporto klubo „Ainiai-25“ taurei laimėti dalyvavo 6 komandos. Pagrindinis prizas atiteko „Žaibui“ iš Jūžintų, antra vieta „Fuksams“ iš Dusetų, trečia taip pat jūžintiškių komandai „Trikampis“.

ŠVENTĖS GLOBĖJAS Zarasų rajono savivaldybės meras NIKOLAJUS GUSEVAS.

ŠVENTĖS MECENATAI: Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Vasaknos“.

 ŠVENTĖS PAGRINDINIS RĖMĖJAS: UAB „Vasaknų dvaras“.

ŠVENTĖS RĖMĖJAI: UAB  „Švyturys-Utenos alus“, UAB „Keljeras“, UAB „Tristata“, UAB „Lašų duona“, UAB „Duserta“, UAB „Elektros įranga“, UAB „Olifėja“, ŽŪB „Aptarnavimas“, ŽŪB „Bočiai“, UAB „Svaita“, AB „Rokiškio sūris“, UAB KRS, UAB „Govilis“, UAB „Langaza“, UAB „Dauniškis“ ir KO, UAB „Utenos prekyba“, Zarasų miškų urėdija, Asociacija „Bendruomenių renginiai“, Kaimo turizmo sodyba  „Pasartėlė“, Kaimo turizmo sodyba „Anūkėlis“, Sodyba „Smalvos“.

 INDIVIDUALŪS RĖMĖJAI: Loreta ir Algimantas Kundrotai, Irena ir Benjaminas Sakalauskai, Maja ir Dalius Barzdai, Vlada ir Ramūnas Pestiniai, Vilma ir Valdas Pupeikiai, Albina ir Algimantas Čenkai, Vytautas Klimavičius, Saulius Fainas, Leonora Bukauskienė ir Almantas Raščiauskas, Olga Ludziš, LR Seimo narys Algimantas Dumbrava.

ŠVENTĖS  INFORMACINIAI RĖMĖJAI: „Ūkininko patarėjas“, „Utenis“, „Zarasų kraštas“, „Gimtasis Rokiškis“, „Dusetos“, www.zarasai.lt, www.dusetukrastas.lt

ŠVENTĖS PARTNERIAI: Lietuvos virvės traukimo federacija, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija, Dusetų seniūnijos seniūnaičiai, Dusetų komunalinio ūkio įmonė, Brogiškių kaimo bendruomenė, Rokiškio sporto centras, Sadūnų kaimo bendruomenė, Vosgėlių kaimo kartų bendruomenė, Zarasų sporto centras, Lietuvos virvės traukimo federacija, Aeroklubas „Orlėkis“.

ŠVENTĖS ORGANIZATORIAI: LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Zarasų rajono Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Sartų ir Gražutės regioninis parkas.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės ir Gedimino Galvydžio