Teatrų festivalis „Kaukadienis Dusetose“


Dusetose gyvavusi mėgėjų teatrų festivalio tradicija atgimė spalio 26 dieną nauju pavadinimu – „Kaukadienis Dusetose“. Šio projekto iniciatorius Antazavės kultūros namų vadovas, režisierius Gytis Gruzdas į pirmąjį festivalį pakvietė tris kolektyvus. Vienam iš jų – Antazavės mėgėjų teatrui – G. Gruzdas pats vadovauja. Antazavės aktoriai parodė spektaklį pagal Vytauto Bičiūno pjesę „Varnalėšos“. Tai trijų veiksmų smagios piršlybos pagal tradicinį liaudišką siužetą: bernelis myli mergelę, bet jos tėvas nori ištekinti dukrą už turtingo bajoro, kuris nei turtingas, nei meilus. Įsimylėjėliai, padedami gerų draugų, pasiekė, ko norėjo, o nedorėliai buvo nubausti.

Antrieji scenoje pasirodė Utenos kultūros centro Daugailių skyriaus mėgėjų teatro aktoriai, suvaidinę spektaklį „Bobutės susipyko“ (Kazimieras Čiplys-Vijūnas). Ši komedija – apie paprastas kaimo moterėles, kurias apkalbos ir nesantaika atvedė į kalėjimą. Pjesėje vaizduojamas 1936-ųjų Lietuvos kaimas, tačiau joje gvildenamos temos ir dabar aktualios –  šiandienos žiūrovai gali pasijusti tarsi žvelgtų į veidrodį: kaip ir anuometiniame kaime, šiuolaikiniame pasaulyje žmonės neretai vadovaujasi gandais, skleidžia apkalbas, iš menko nieko geba nulipdyti didžiausias problemas.

Trečiasis buvo Kupiškio kultūros centro Skapiškio padalinio teatras „Stebulė“. Jų spektaklis pagal Vitos Vadoklytės scenarijų „Lietuvybės lopšys“ skiriamas kunigo švietėjo Jono Katelės atminimui. Kunigas J. Katelė gimė Kupiškio rajone. 1855 m. baigęs Varnių kunigų seminariją dirbo vikaru Naujamiestyje, Jūžintuose, Dusetose ir Zarasuose. Kunigaudamas netoli Skapiškio esančioje Panemunėlio parapijoje atliko ypatingą švietėjišką darbą. Sunkiais carinės Rusijos priespaudos metais išmokė parapijiečius ne tik skaityti, bet ir rašyti lietuviškai. Kunigas J. Katelė laikomas ne tik savos parapijos mokytoju, auklėtoju, švietėju, bet ir visos Lietuvos nepriklausomų siekimų vykdytoju, padėjusiu ruošti dirvą nepriklausomybei.

Smagu buvo stebėti visus spektaklius. Džiugino  ir maloniai stebino įdomūs režisūriniai ir scenografiniai sprendimai, įtaigi vaidyba. Pastebima, kad Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus mėgėjų teatrų meninis lygis stipriai pakilo. Festivalis „Kaukadienis Dusetose“, tikimasi, įgaus tęstinumą ir populiarumą, atras savo žiūrovą.

Festivalio pabaigoje visus dalyvius pasveikino, padėkas bei atminimo dovanas įteikė Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas.

G. Gruzdas dėkojo žiūrovams, teatrų kolektyvams, jų vadovams, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos darbuotojams už visapusišką pagalbą rengiant festivalį.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės