Dusetų krašto menininkų kūrybos paroda „GALERIJAI 28“

Iki 2023 m. rugpjūčio 25 d. Dusetų dailės galerijoje veikia tradicinė Dusetų krašto menininkų kūrybos paroda „GALERIJAI 28“, tradiciškai startavusi Kraštiečių šventės metu, ir užpildyta spalvomis, formomis, linijomis, kalbančiomis apie žmogaus buvimą šiame įdomiame, dažnai ir keistame pasaulyje.
Atidarydamas parodą, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas pasidžiaugė, kad kiekvienais metais joje atsiranda naujų vardų. Šiemet į menininkų būrį aktyviai įsijungė fotomenininkas Jonas Staselis, Dusetose kuriantis savo kūrybinę rezidenciją. Sudalyvauti kraštiečių parodoje pakviestas ir aktų parodą šiemet Dusetose surengęs Virginijus Zalensas – fotografas Zarasų rajone turi vasaros sodybą, ir yra dažnas svečias mūsų krašte.
Džiugina ir tai, kad mūsų menininkai yra aktyvūs kūrėjai, tuo pačiu garsinantys ir Dusetų, Zarasų vardą Lietuvoje. Šiemet Dusetų krašto Garbės piliečių vardai suteikti dailininkams Šarūnui ir Nomedai Saukoms, kurie parodoje eksponuoja naujausius savo tapybos darbus.
Zarasų krašto garbės pilietis Arvydas Stanislovas Každailis Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi. Alvydas Stauskas, kiekvienais metais rengiantis dailininkų plenerus Zarasų krašte, visuomet iškelia aukštą profesionalumo kartelę. Plenerų metu sukurti darbai keliauja po įvairius Lietuvos miestus, juose reprezentuodami mūsų rajoną. Liliana Žutautienė, dirbanti Kultūrinės veiklos Antazavės dvare koordinatore, rengia profesionalių kūrėjų darbų parodas ir išsamius jų aptarimus su pačiais autoriais. Algirdas Gaižauskas įrengė skulptūrų ir tapybos galeriją savo namų kieme, jo abstrakti tapyba, kaip ir Violetos Gasparaitis, Vilijos Visockienės, eksponuojama ir Pakrantės galerijoje (projekto kuratorė Agnė Šukštulytė) ant senų pastatų sienų. Parodoje dalyvaujanti Inga Orenius (Ukraina, Kyjivas) – visiškai naujas vardas. Menininkę, laikinai gyvenančią Dusetose, taip įkvėpė mūsų miesto ir Sartų dvasia, kad ji po daugybės metų vėl grįžo prie tapybos ir parodai sukūrė keletą originalių darbų, vaizduojančių senosios Dusetų architektūros pastatus. Visad smagu pasidžiaugti jaunąja karta – dusetiškė Emilija Čypaitė studijuoja Vilniaus dailės akademijoje ir yra viena gabiausių ir ryškiausių kūrėjų savo kurse.
Dusetų krašto menininkų kūrybos parodose nestinga smagių netikėtumų – ir šį kartą jų yra. Štai Dusetų dailės galerijos parodų kuratorė, garsi Lietuvoje ir užsienyje fotomenininkė Normantė Ribokaitė greta savo fotografijos pristato žaismingus asambliažus, sukurtus iš įvairių medžiagų – skardų, vielų, akmens, veidrodžių. Rima Leipuvienė atvežė ne tik autorine technika sukurtas keramikos skulptūras, bet ir rytietiška dvasia alsuojančius ekspresyvius tušo ir tapybos darbus. Išsiskiria ir tapytojos Rūtos Eidukaitytės „altorėliai“ – varstomi paveikslai. Laima Tubelytė Kriukelienė nustebino didele tapybos drobe, kurioje preciziškai vaizduojamas senasis, jau tik nuotraukose išlikęs tiltas per Šventosios upę iš Dusetų į Užtiltę.
Ir šios tradicinės parodos atidarymas niekada nebūna pernelyg oficialus ir rimtas. Jau tradiciškai į atidarymą su armonika atvykęs Eugenijus Raugas užgrojo taip, kad Arvydas Každailis neiškentęs čiupo glėbin Violetą Gasparaitis, ir pora pasileido valso ritmu… Pasibaigus oficialiai daliai parodos dalyviai tradiciškai išsirikiavo prie galerijos bendrai nuotraukai. Turbūt šią vasarą vyraujantys karščiai kalti, kad tik po kurio laiko visi suprato, kad fotografuoti nebeliko kam… Šiaip ne taip išsprendus netikėtą problemą, Algirdas Gaižauskas nusprendė nebesitikėti malonių iš dangaus, ir kažkur suradęs skardos lapą, pradėjo maketuoti skulptūrą, kuri sugebėtų iššaukti pasiilgtą lietų. Bet nors prie jo čia pat prisijungė muzikalus ir dainingas Eugenijus, ir duetas ilgokai bandė siųsti žinutes aukštyn, tą dieną debesys ir toliau plaukė pro šalį. Tačiau kadangi renginiai Dusetose šurmuliavo dar iki nakties, turbūt niekas tą dieną nepyko dėl šios nesėkmės. O ir patys lietaus prašytojai kartu su dauguma parodos dalyvių ir žiūrovų netrukus toliau sukosi šventės sūkuryje.
Parodoje eksponuojama dailininkų Edmundo Brogos, Danguolės Brogienės, Emilijos Čypaitės, Žydrūno Dainio, Algirdo Gaižausko, Violetos Gasparaitis, Virgilijaus Gasparaičio, Rūtos Eidukaitytės, Eglės Lipeikaitės, Arvydo Každailio, Remigijaus Kriuko, Rimos Leipuvienės, Ingos Orenius, Romualdo Pučeko, Rimvydo Pupelio, Eugenijaus Raugo, Nomedos Saukienės, Šarūno Saukos, Ramunės Sladkevičiūtės-Dainienės, Alvydo Stausko, Indrės Stulgaitės-Kriukienės, Laimos Tubelytės-Kriukelienės, Lilianos Žutautienės bei fotografų Rimanto Bikulčiaus, Reginos Barzdaitės, Kęstučio Čepėno, Vytauto Dagelio, Daliaus Dūdėno, Genadijaus Kovaliovo, Irmanto Kovaliovo, Algimanto Navicko, Normantės Ribokaitės, Benjamino Sakalausko, Jono Staselio, Aivaro Troščenkos, Vilijos Visockienės, Virginijaus Zalenso kūryba.

Vilija Visockienė