Dusetų krašto bendruomenių atstovų viešnagė festivalyje „Nida InterComm – 2015“

 

 Kultūros centro Dusetų dailės galerijos moterų ansamblis „Svaja“

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos moterų ansamblis „Svaja“

Spalio 8 – 11 dienomis Nidoje įvyko pirmasis tarptautinis bendruomenių susitikimas – festivalis „Nida InterComm – 2015“, kuriame dalyvavo ir Dusetų bendruomenės atstovai – Kultūros centro Dusetų dailės galerijos moterų ansamblis „Svaja“ (vad. Janina Kaškauskienė), Margaritos Simokaitytės ir Eglės Kuzmienės duetas. Vykusioje amatų mugėje savo darbais mūsų kraštą pristatė tautodailininkai dusetiškiai Erikas Čypas, Vilija Visockienė, taip pat Gediminas Kairys iš Degučių.

Į tolimą ir įdomią kelionę išsiruošėme pusę trijų nakties, nes norėjosi kuo anksčiau nuvažiuoti ir kuo daugiau pamatyti. Po aštuonių valandų, pasiekę kelionės tikslą, pirmiausiai visi nuskubėjome į Nidos kultūros ir turizmo centre „Agila“ vykusį seminarą „Lietuvos vietos bendruomenių šiandiena ir rytdiena“. Seminaro metu buvo kalbama apie vietos bendruomenių vaidmenį šiuolaikiniame Lietuvos gyvenime, aptarti aktualūs bendradarbiavimo su savivaldybėmis klausimai, nagrinėjamos Lietuvos bendruomenių Vietos veiklos grupių (VVG) veiklos aktualijos, pristatyta 2016 metų vietos bendruomenių veiklos programa, pasidalinta gerąja užsienio šalių bendruomenių patirtimi. Į festivalį atvyko virš 500 žmonių, kurie buvo apgyvendinti įvairiuose Nidos viešbučiuose. Festivalio rengėjai sulaukė svečių iš Estijos, Latvijos, Lenkijos, Gruzijos, Baltarusijos, Rusijos.

Po seminaro mūsų delegacijos dalyviai pasiskirstė: „Svajos“ moterys ruošėsi vakariniam pasirodymui dainų festivalyje, tautodailininkai su savo dirbiniais įsikūrė „Agilos“ fojė, kur vyko Lietuvos bendruomenių meistrų darbų mugė. Joje savo talentus atskleidė tapytojai, drožėjai, mezgėjai, autorinių lėlių kūrėjai. Mūsiškių medžio meistrų E. Čypo ir G. Kairio dirbiniai abi mugės dienas traukė ir viliojo ne tik lietuvaičius, bet ir užsieniečius, prekyba vyko ganėtinai sėkmingai.

Vakare visi festivalio dalyviai rinkosi miesto aikštėje prie savivaldybės, kur įvyko šventės atidarymas ir bendruomenių prisistatymas, jo metu grožėjomės Algirdo Marčiaus ugnies spektakliu „Gintaro ugnies šviesa sujungia Lietuvos bendruomenes“. „Sadūnų“ kapelos vadovas Ramūnas Lisinskas kartu su kitų bendruomenių žmonėmis įpylė į simbolinį aukurą saujelę gintaro. Po baltiškas tradicijas menančios ceremonijos žmonės dar nenorėjo skirstytis, sukosi šokių rateliuose, tačiau jau reikėjo skubėti į kultūros centro salę, kur rinkosi kolektyvai, dainininkai – prasidėjo du vakarus trukęs tarptautinis bendruomenių atstovų dainų festivalis. Dalyvius vertino Lietuvos, Estijos, Latvijos, Gruzijos, Rusijos atstovų komisija. Džiugu, kad Dusetų kultūros centro kolektyvai pasirodė aukštame lygyje ir namo grįžo su diplomais – puikiai sudainavusios ir sausakimšą žiūrovų salę bei tarptautinę komisiją pavergusios „Svajos“ kolektyvo narės tapo laureatėmis, M. Simokaitytė ir E. Kuzmienė – diplomantėmis. Moterys šiai išvykai ruošėsi labai atsakingai – leido vakarus ilgose repeticijose, profesionalių patarimų joms negailėjo Antazavės kapelos vadovė D. Deinienė, R. Lisinskas. Buvo tinkamai pasirūpinta ir sceniniu įvaizdžiu – pasiūti nauji rūbai. Pirmoji tokia tolima ne tik koncertinė, bet ir poilsinė išvyka „Svajos“ kolektyvui – padėka už ilgametę kultūrinę veiklą įvairių švenčių, renginių metu. Idėjos, kad Dusetų bendruomenės atstovai turi sudalyvauti šiame tarptautiniame festivalyje sumanytojas ir „varikliukas“ visuomenininkas Vytautas Čypas entuziastingai rūpinosi, kad kelionė įvyktų, ieškojo rėmėjų, pats prisidėjo savo asmeninėmis lėšomis. Pasidalinus šia mintimi su Zarasų rajono meru Nikolajumi Gusevu ir sulaukus jo pritarimo, kreiptasi į Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorių Alvydą Stauską. Suradus reikiamą sumą lėšų, buvo padengtas „Svajos“ kolektyvo kelionės ir gyvenimo išlaidos. Tad mūsų krašto žmonės, sudalyvavę tarptautiniame bendruomenių festivalyje, gražiai pagarsino tiek Dusetų, tiek Zarasų vardą, turėjo išskirtinę galimybę pasisemti naudingos patirties bei praplėsti akiratį.

Festivalio metu Nidoje buvo parengta plati ir įdomi kultūrinė – pažintinė programa. Ne visi mūsų delegacijos nariai buvo viešėję Nidoje, buvo ir dar nemačiusių jūros, tad ekskursija po Nidą su gide paliko neišdildomus įspūdžius. Visus be išimties pakerėjo ne tik vaizdinga Neringos gamta, bet ir vargonų bei fortepijono muzikos koncertas modernioje Nidos bažnyčioje. Daug žiūrovų emocijų sulaukė asociacijos „Žemaitkiemio krašto bendruomenės“ spektaklis „Mano laidotuvės“. Norintys galėjo paplaukioti po Kuršių marias su senoviniu kurėnu „Kuršis“ ar laivu mariose. Aktyvaus laisvalaikio entuziastai sudalyvavo orientacinio sporto turnyre tarp bendruomenių atstovų „Atrask Neringą“, buvo surengtas ir bendruomenių atstovų žvejų turnyras ant Nidos ilgojo molo.

Savaitgalis kuršių žemėje, kur mus svetingai priėmė ne tik šeimininkai, bet ir saulės bei šilumos nešykštėjusi gamta, pralėkė akimirksniu. Vykdami namo, dar stabtelėjome Mirusiose kopose, pasinėrėme į jose tvyrančią ypatingą, gilią ir paslaptingą senovę menančią aurą, pasikrovėme smagios energijos Juodkrantėje – linksmų ir visai nebaisių Raganų kalne, jau tik per autobuso langą pamojavome grakščioms marių paukštėms, plaukdami keltu į Klaipėdą. Grįžome vėlai vakare, pavargę, tačiau kupini ilgam išliksiančių įspūdžių, kaip moterys sakė – „euforijoje“, šiltais žodžiai minėdami žmones, kurių dėka ši kelionė įvyko, ir tikėdamiesi, kad festivalis „Nida InterComm“ taps tradiciniu, kiekvienais metais sukviečiančiu kaimų, miestelių ir miestų žmones pasidalinti viskuo, ką gražiausio jie yra sukūrę, ką geriausiai sugeba, tiesiog pasibūti kartu unikaliame Mažosios Lietuvos kampelyje.

Vilija Visockienė

Autorės nuotr.

R. Lisinskas

R. Lisinskas

M. Simokaitytė

M. Simokaitytė

Diplomas

Diplomas