Alvydas Stauskas – pašauktas Kūrybai

Kovo 15 d. atidaryta dailininko, fotomenininko, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktoriaus ALVYDO STAUSKO jubiliejinė kūrybos paroda, kurioje eksponuojami tapybos, akvarelės ir fotografijos darbai.
Gamta tą dieną nešykštėjo saulės ir šilumos, o į parodos atidarymą itin gausiai susirinkę menininko kūrybos gerbėjai – daug širdingų sveikinimų ir palinkėjimų. Parodos erdvė skendėjo gėlėse, skambėjo gyvai atliekamos dainos, kurias dovanojo Margarita Veikšrienė, Rūta Eidukaitytė ir Sigitas Kubilis. Renginį vedė Kultūros centro Dusetų dailės galerijos renginių režisierė Margarita Veikšrienė. Į jos užduodamus klausimus – apie menininko kelio pradžią, daugiaplanę kūrybą – Alvydas Stauskas atsakinėjo nuoširdžiai ir su humoro gaidele. Jis prisiminė, kaip vaikystėje žavėjosi garsaus Lietuvos akvarelisto Petro Stausko kūryba – vasaromis stebėdavo jį liejantį akvareles gimtųjų Jaskoniškių kaimo pievose, pamiškėse. Tas įspūdis buvo toks stiprus, kad nulėmė visą Alvydo kūrybinį ir profesinį gyvenimo kelią. Dvi mūzos, vis konkuruojančios dėl Alvydo Stausko dėmesio – tai akvarelė ir tapyba. Nors dabar didžiąją laiko dalį sau pasiima antroji, tačiau dailininkas vis pasižada sau ir kitiems, kad būtinai skirs daugiau laiko akvarelei – pirmajai kūrybinei aistrai. Paklaustas, kiek yra nutapęs paveikslų per visą gyvenimą, save neproduktyviu dailininku vadinantis Alvydas pabandė bent apytikriai suskaičiuoti, kiek nutapo per metus, atitrūkęs nuo tiesioginių vadovo pareigų – apie 30 paveikslų. Atostogos, leidžiamos pleneruose Lietuvoje ir kitose šalyse, yra tas nuostabus metas, kai galima atsipalaiduoti ir atsiduoti tik kūrybiniam darbui.
Su fotografija kitaip – išeiti gamton su fotoaparatu didelio pasiruošimo nereikia, ir atrasti vieną kitą laisvą valandėlę paprasčiau, o ypač gausios užfiksuotomis akimirkomis būna kelionės. Per 30 profesionalaus fotografavimo metų sukaupta dešimtys tūkstančių kadrų ir savo jubiliejinėje parodoje Alvydas šį kartą rodo ne jo vizitine kortele tapusią makrofotografiją, o kelioninę – iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Ukrainos, Islandijos, Maltos, Vokietijos, Turkijos bei kitų šalių. „60 gyvenimo blyksnių“ – tokiu simboliniu pavadinimu surengta juodai baltų fotografijų paroda žavi sustabdytomis akimirkomis, kuriose – didinga architektūra, nuostabi gamta, etnografinis paveldas. O garsiąją nuotraukų seriją „Vandens metamorfozės“ šiuo metu galima pamatyti Dusetų K. Būgos bibliotekoje.
Kaip ne vienas žmogus įvardino renginio metu, Dusetų dailės galerija gimė iš vizijų ir svajonių, bet su bendraminčių ir Zarasų rajono valdžios palaikymu bei paties Alvydo užsispyrimo dėka puikiai gyvuojanti ir šią vasarą švęsianti jau trisdešimtąjį gimtadienį! Kaip viskam atrasti laiko?! „Mano naktys dažniausiai bemiegės“, – neslepia Alvydas. Aukojama sveikata? Taip, tačiau be šios aukos nebūtų tiek sukurta, padarytų gerų darbų gimtajam kraštui, nebūtų garsas apie Dusetų meno židinį pasklidęs toli už Lietuvos ribų. Apie šį meno fenomeną akivaizdžiai kalba vyriausybiniai ir rajono garbingi apdovanojimai, nuolat skiriami Dusetų šviesuoliui Alvydui Stauskui, tačiau labiausiai tą liudija žmonių atsiliepimai, puikios parodos, žmonių srautai. Renginyje dalyvavusi Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė atkreipė dėmesį, kad visas Alvydo Stausko kūrybinis kelias yra kupinas aistros menui, atsidavimo dailės galerijai ir begalės laiko bei jėgų suburiant ir darnoje išlaikant tokią stiprią kūrybinę bendruomenę: „Nuoširdžiai Jumis žaviuosi ir linkiu stiprybės, sveikatos, kūrybinių idėjų!“ ,- kalbėjo merė.
Dusetų seniūnijos seniūnas Darius Steponavičius Alvydui Stauskui įteikė didžiulę simbolinę paletę su joje atspausdintu dailininko tapybos paveikslu ir sveikinimu visų dusetiškių vardu: „Dusetų krašto gamta ir dvasia atsispindi Jūsų kūryboje. Drobėse atgyja ežerų ramybė, miškų žaluma ir žmonių gyvenimo istorijos. Jūsų talentas – tai ne tik spalvų dermė, bet ir ypatingas ryšys su gimtąja žeme. Tegul ši paletė tampa naujų sumanymų pradžia, kur kiekviena spalva liudytų apie neblėstantį kūrybos džiaugsmą. Linkime, kad Dusetų dangus visada įkvėptų Jūsų meną, o kiekvienas potėpis gimtų iš širdies šilumos. Lai šis gražus jubiliejus būna ne tik praeities pasiekimų įvertinimas, bet ir naujų idėjų pradžia“.
„Saulėta popietė, saulėta širdyse ir veiduose nuo gausybės parodos autoriaus šiltų žodžių apie susirinkusiuosius į šventę. Savitas šio dailininko ir fotomenininko braižas, net kai kurie gamtovaizdžiai kolegų dailininkų vadinami „stauskiškais“. Turbūt todėl, kad šio Menininko kūryba ir visa būtis – genialumas, nušviestas nuoširdumo, meilės menui, gamtai ir gerumo viskam, kas aplinkui, šviesos…“ – šis Zarasų fotografų klubo „Ežerų žemė“ narės Gitanos Kavaliauskaitės atsiliepimas apie dar vieną Alvydo asmenybės pusę – jis visuomet pagarbiai bendrauja tiek su mažais, tiek su dideliais žiūrovais, o pristatydamas kitų menininkų kūrybą, atkreipia dėmesį į dažnai nepastebimus niuansus ir detales – prie tokio pastabumo, atidumo prisidėjo ir ilgametis pedagoginis darbas, ir makrofotografija.
Kolegos dailininkai, bendražygiai, kartu įkūrę Dusetų dailės galeriją – Romualdas Pučekas ir Eugenijus Raugas – džiaugėsi, kad Alvydas neišvyko, liko gimtinėje. R. Pučekas, pirmasis Alvydo dailės mokytojas: „Važiuoju per Lietuvą ir matau – štai Stausko gamtovaizdis, štai jo motyvas. Alvydas atėjo iš gamtos ir sugrįžta į tą pačią gamtą su savo kūryba. Tai didelis laimėjimas. Džiaugiuosi ir jo organizaciniais pasiekimais, kurie ne menkesni nei kūryboje. Ir linkiu pradėti tapyti natiurmortus – lyjant ar sningant, tai puikus pasirinkimas!“ O kad šis jo palinkėjimas neužsimirštų, Romualdas bičiuliui padovanojo savo tapytą natiurmortą su česnakais – sveikatos simboliu.
Sveikinimo žodžius tarė Zarasų rajono savivaldybės tarybos narė Violeta Barisevičienė, Utenos spaustuvės „Indra“ vadovė Žaneta Kibickienė, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkė Aldona Žiliukienė, Antazavės dvaro kolektyvas,, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos direktorė Dalia Deinienė, Zarasų krašto muziejaus direktorius Arvydas Veikšra, K. Būgos memorialinio muziejaus muziejininkė Dalia Vaitukaitienė su vyru Rimu Vaitukaičiu, kolegos iš fotografijos klubų „Žalias skėtis“, „Ežerų žemė“ bei Daugpilio fotografų klubo, Utenos rajono kultūros darbuotojai, dailininkai iš įvairių Lietuvos miestų, giminaičiai, dusetiškiai bičiuliai.
Ar gali žmogus būti toks kūrybingas be Aukščiausiojo palaimos? Į šį klausimą atsako Antazavės Dievo Apvaizdos parapijos klebonas kun. Vytautas Dagelis žodžiai: „Alvydas, žavintis savo įvairiapusiškumu, apdovanotas dideliu talentu, yra menininkas iš Dievo palaimos.“
Jam pritarė Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios parapijos klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas: „Įkvėptas gimtinės, įaugęs į ją, Alvydas yra ir savo krašto patriotas, ir žmogus, Dievo pašauktas Kūrybai.“
Visus maloniai nustebino Daugpilio Rotko muziejaus direktorius Maris Čačka ir skulptorius Ivo Folkmanis, savo bičiulį Alvydą pasveikinę lietuviškai – jie linkėjo kolegai sveikatos, daug naujų idėjų ir laiko kūrybai. „Laiko kūrybai!“ – tai vienas dažniausiai girdėtų sveikinimų tą dieną. Tikime, kad ir šis, ir visi kiti šilti palinkėjimai, skambėję tą dieną, būtinai išsipildys! Ir dar tegul kuo greičiau išsipildo mokytojos Dainoros Biliūnaitės palinkėjimas: „Alvydai, išleisk savo kūrybos albumą!“
Renginio pabaigoje Margarita pakvietė visus kartu sudainuoti „Ilgiausių metų“ žmogui, kurio gimimo diena tą dieną tapo bendrystės ir meno diena. O Alvydas Stauskas, nuoširdžiai padėkojęs visiems atėjusiems į šią šventę, pakvietė kartu apžiūrėti jubiliejinę parodą, pabendrauti.
Paroda vyks iki balandžio 11 dienos.
Vilija Visockienė, nuotr. autorės, A. Troščenkos