Antazavės dvare skambėjo Senosios Europos tautų melodijos

Kultūros centras Dusetų dailės galerija, kaip regiono profesionaliosios kultūros puoselėtoja, siekianti kultūrinių renginių kokybės ir įvairumo, jau trečiąjį sezoną vykdo projekto „Muzika gurmanams“ (vadovė Ieva Špūrienė) Antazavės renginių ciklo muzikinius pasirodymus.

Lapkričio 19 d. Antazavės dvare skambėjo pačios archajiškiausios senosios Europos tautų dainos. Renginį vedė kultūrinės veiklos vadybininkė Antazavės dvare Raimonda Gruzdienė.

Atlikėja Renata Dubinskaitė programai „Karaliaus dukters sapnas: Senosios Europos tautų melodijos“ surinko gražiausias ispanų, portugalų, sefardų (Ispanijos žydų), prancūzų, italų, rumunų, bulgarų, ukrainiečių, lietuvių, vokiečių, norvegų, anglų, airių ir kitų tautų melodijas – liaudies dainas arba nežinomų autorių kūrinius, artimus liaudies muzikai. Programą pradėjo seniausia išlikusi melodija, iškalta akmenyje dar Senovės Graikijos laikais. Kitos dainos buvo užrašytos ir įtrauktos į muzikos natų rinkinius, išleistus XVI–XVIII amžiuje, tačiau daugelis išliko perduodant jas iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą. Išgyvenusios šimtmečius, kai kurios iš šių dainų peržengė geografines ribas ir yra plačiai žinomos visoje Europoje.

Šis koncertas – tai išskirtinė, nuostabi muzikinė kelionė po senąjį žemyną, susipažįstant su skirtingoms tautoms būdingomis melodijomis ir dainose perduodamais pasakojimais apie meilę ir karą, gyvenimo džiaugsmus ir vargus, tikėjimą. Programoje senoji ir liaudies muzika interpretuojama pasitelkiant skirtingų stilių jungtis. Kartu su R. Dubinskaite šią programą atlieka dainų aranžuotes parengęs klasikinės gitaros atlikėjas, kompozitorius ir dainininkas Chris Ruebens (Belgija/Lietuva), o džiazinėmis improvizacijomis programą papildo Remis Rančys (saksofonai, fleitos, melodionas, perkusija).

Koncerte skambėjo: SENOVĖS GRAIKIJA – Sekilos epitafija. PRANCŪZIJA – Quand je menais mes chevaux boire. TRANSILVANIJA – Pan cand nu te iubeam. PORTUGALIJA – O mar enrola na areia. ITALIJA. (Neapolis) – Stu criatu. UKRAINA – S nami bogo. VOKIETIJA – Es ist ein Ros entsprungen.  LIETUVA – Raibi gaideliai giedojo. ISPANIJA – Vuestros ojos tienen d’amor no sé qué. BULGARIJA – Zableyalo mi agance. ANGLIJA – Green sleeves. NORVEGIJA – Rolandskvadet. ISPANIJOS SEFARDAI – La Rosa enflorece. AIRIJA – Mo Ghile Mear.

Organizuoja: Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Antazavės dvaras

Finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Zarasų rajono savivaldybė

Nuotr. V. Visockienės