Antazavės dvaro festivalis tampa gražia tradicija

,,Koks didelis tas Grožio ilgesys!/ Vilioja, veda po dangum žvaigždėtu į kelią, mums visiems juk pažadėtą…” – Aldona Puišytė, ,,Gralio taurė”.

Trečius metus iš eilės muzikos, teatro, meno gerbėjus džiugina Tarptautinio Antazavės dvaro festivalio renginiai. Prasidėjęs 2021 vasarą, klausytojus pradžiuginęs aukšto meninio lygio pasirodymais, III – asis Tarptautinis Antazavės dvaro festivalis startavo birželio 16 dieną. Festivalio direktorė ir meno vadovė Zita Lukošiūnienė.

Atidarymo koncerte muzikavo tarptautinio lygio muzikinės įžymybės – jaunos, bet jau labai daug pasiekusios seserys Dūdaitės – pianistė Ieva ir dainininkė Marija. Pradėjusios muzikos mokslus Lietuvoje, vėliau dešimtmetį jos mokėsi įvairiose Europos šalyse ir prieš porą metų sugrįžo į Lietuvą. Atlikėjos yra be galo laukiamos ir geidžiamos festivalių ir kitų renginių viešnios, užburiančios klausytojus savo charizma, šiltu bendravimu ir aukščiausio lygio profesionalumu. Dūdaičių duetas pristatė savo kompaktinę plokštelę „Neišskiriamos“ („Inseparable“), 2022 metais išleistą garsios Vokietijos įrašų studijos „Ars Produktion“.

,,Žmogus, klausydamas muzikos, gali apsiverkti, vadinasi, aš jį atvėriau. Man tai didžiausias atlygis“ – viename iš interviu sakė  Ieva Dūdaitė – Radžiūnė. Jos ir sesers Marijos Dūdaitės – Kaunietės duetas koncerte atvėrė ir pripildė žiūrovų širdis jaudinančių emocijų ir apgobė festivalį nuotaikinga, jaunatviška aura.

Antazavės bendruomenės pirmininkė Danutė Skardinskienė ir seniūnas Algirdas Lekaveckas, o drauge ir dalyviai bei gausiai sugužėję žiūrovai džiaugėsi festivalio globėjos Zarasų merės Nijolės Guobienės geranorišku santykiu  kultūros sklaidai ir pažadu palaikyti, remti menininkų idėjas ir  bendruomenės poreikį įdomiai, prasmingai praleisti laisvalaikį. „Man nepaprastai malonu būti jau trečią kartą organizuojamo Antazavės festivalio globėja. Tokio lygio renginius gali organizuoti tik labai talentingas, gabus ir muzikai bei jos mylėtojams atsidavęs žmogus. Būtent tokia ir dar daugiau yra Zita Lukošiūnienė, dirbanti aktyvų kultūrinį ir kūrybinį darbą: auginanti jaunąją pianistų bei vargonininkų kartą, organizuojanti festivalius, koncertus, pati grojanti ir dainuojanti ir visa tai yra Zitos daroma vardan mūsų. Todėl iš visos širdies dėkoju, žaviuosi Zita ir jos indėliu į kultūrinių renginių įvairovę. Visiems žiūrovams dėkoju, kad atvykstate, dalyvaujate renginiuose ir auginate savo kultūrines vertybes!“,- kalbėjo N. Guobienė.

Antroji festivalio diena buvo skirta teatro menui – vyko renginiai vaikams ir suaugusiems. Šeštadienio popietę priešais Antazavės dvaro fasadą pasirodė Utenos KC lėlių teatras „Zuikis Puikis“, kurio talentingi aktoriai vaikams ir jų tėveliams pristatė muzikinį spektaklį „Lapės išdaigos ir kiti nutikimai“ (režisierė Janina Baldauskienė). Tai poetės Reginos Katinaitės – Lumpickienės inscenizacija lietuvių liaudies pasakų motyvais. Šis teatras gyvuoja jau 48 metus, yra pelnęs dešimtis respublikinių ir tarptautinių apdovanojimų. Savo repertuare jis turi per 40 spektaklių. Teatro režisierė – energinga, kūrybinga ir pilna naujų idėjų Janina Baldauskienė. Vaikai nepaleido vaidintojų tol, kol režisierė pažadėjo kitais metais pristatyti istorijos pratęsimą.

Tos pačios dienos vakare į dvaro salę klausytojus pakvietė „smetoninis“ muzikos – meno salonas, kurio programą „Lietuviškų romansų vainikas“ atliko tarptautinių konkursų laureatės Giedrė Zeicaitė (sopranas), Edita Zizaitė (fortepijonas) ir viso festivalio renginių vedėja, aktorė bei režisierė Virginija Kochanskytė. Jaukią scenografiją unikaliam tarpukario meno salono spektakliui sukūrė  dailininkė Liliana Žutautienė. Romansų vakaras buvo užpildytas skambiais poezijos posmais, melodingomis dainomis, šmaikščiomis improvizacijomis, bisais ir ypatingai nuoširdžiu klausytojų įsijungimu į koncertą: „Labai džiugu, kad azartingas žiūrovų vertinimas pakrovė mus energija kitiems svaigiems artistavimams!“,- neslėpė emocijų charizmatiškoji V. Kochanskytė.

Trečioji festivalio diena prasidėjo Šv. Mišiomis Antazavės Dievo Apvaizdos bažnyčioje už festivalio atlikėjus, organizatorius ir rėmėjus. Jas aukojo didelis meno mylėtojas, Antazavės Dievo Apvaizdos parapijos klebonas Vytautas Dagelis, dalyvavo festivalio viešnios Giedrė Zeicaitė, Edita Zizaitė, Virginija Kochanskytė, giedojo bažnyčios choras, vadovaujamas vargonininkės ir festivalio koordinatorės Zelmos Lukošiūnaitės – Apanskienės, vargonavo festivalio direktorė Zita Lukošiūnienė.

Po Šv. Mišių festivalis kvietė į dvaro salę, kur jaunųjų talentų koncertą surengė Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos mokiniai – įvairiais instrumentais grojantys ir dainuojantys gabiausieji šios mokyklos auklėtiniai.

Festivalio uždarymą vainikavo Antazavės Dievo Apvaizdos bažnyčioje koncertavęs legendinis Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras “Dagilėlis”, sulaukęs tarptautinio pripažinimo, pelnęs Grand Prix ir pirmąsias vietas prestižiniuose konkursuose Europoje ir už jos ribų. Kolektyvą 1990 m. įkūrė ir iki šiol jam vadovauja Maestro Remigijus Adomaitis. Koncertmeisterė – Daiva Šulcaitė. Šiam kolektyvui ploja šimtai klausytojų Lietuvos ir užsienio koncertų salėse, jo koncertiniai maršrutai driekiasi po visą Europą ir už jos ribų. Aukštas kolektyvo profesionalumas įvertintas diplomais, nominacijomis, prizais bei padėkomis.

Fantastiškas dainavimas įaudrino visų širdis iki ašarų! Dieviškai tauru!, – viso koncerto metu sujaudintas kartojo klebonas Vytautas Dagelis, o jam antrino Zarasų dekanas Vydas Juškėnas. Dieviškai gražu! – su ašaromis akyse ir audringais plojimais dėkojo gausiai susirinkę klausytojai.

Šiuo skambiu dainingu akordu baigėsi III – asis Antazavės dvaro vasaros festivalis, kuris į nemokamus festivalio renginius kvietė ne tik antazaviškius, zarasiškius, bet ir svečius iš visos Lietuvos.

„Ačiū klebonui Vytautui Dageliui, Šv. Mišiose laiminusiam festivalio kūrėjus kelionei pašaukimo keliu. Gera tame kelyje patirti palaimingas bendrystės akimirkas su entuziastingosiomis festivalio organizatorėmis Zita Lukošiūniene, Zelma Lukošiūnaite, Liliana Žutautiene. Ir gera atsisveikinant išgirsti – lauksime, gal kažką gražaus pristatysite, iki pasimatymo! Būtinai, iki pasimatymo!“ V. Kochanskytė.

Rėmėjai: Zarasų rajono savivaldybė, Grožio ir SPA centras Tilia, UAB “Plutas”.

Partneriai: Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Antazavės seniūnija, Zarasų Fausto Latėno meno mokykla, Antazavės bendruomenės centras, Antazavės Dievo Apvaizdos parapija, udiena.lt, laikraščiai „Utenos Diena“ ir „Zarasų kraštas“, Utenos radijas, Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras.

Festivalį rengia :VŠĮ Aukštaitijos vargonų muzikos festivalis.

Festivalio organizatorių informacija ir nuotraukos

Parengė V. Visockienė