„Aukštaitijos žiedynai“ Anykščiuose

Tai beprotiška,
Ką žmonės daro dėl meilės.
Bet dar labiau beprotiška,
Ką meilė padaro žmonėms.

Lapkričio 11 d. Anykščių Kultūros Centre vyko 12 – oji regioninė romansų šventė „Aukštaitijos žiedynai“. Anykštėnai ir miesto svečiai mėgsta romanso žanrą – per koncertus salė būna pilna žiūrovų. Žiūrovais džiaugiasi ir romansų atlikėjais, kurių šioje šventėje dalyvavo septyni kolektyvai.
Romansų žanras – tarsi sielos virpesys sugrįžusiems metams į jaunystę, kupiną meilės, ilgesio, nepamirštamų laimės akimirkų. Keičiasi kartos, o meilė, aistra, ilgesys, neapykanta ir kiti jausmai išsilieja į nuostabias, jausmingas dainas, kupinas malonių prisiminimų. „Išdainuoti taip, kad ašaros plauktų upeliais, o plaukdamos plautų amžinas meilės žaizdas, atviras ar slaptas. Kaip tik tokią galią ir turi romansas, dainuojamasis eilėraštis“ – taip sako profesorė V.Daujotytė. Romansą gali dainuoti bet kurio amžiaus atlikėjas, bet jo gelmes geriausiai gali suprasti brandūs žmonės, nes už jų pečių – jų gyvenimas, džiugi ir skaudi patirtis, gyvenimo spalvos ir atspalviai.
Į sustabdytą praeitį mintimis grįžo Vilkaviškio KC Vištyčio folkloro ansamblis „ŠILOJAI“, vadovė Aldona Krapavickienė. Ansamblis žiūrovams dainavo tarpukario romansus. Buvo gera klausytis Utenos KC Sudeikių skyriaus vokalinio ansamblio „SUDEIKIEČIŲ GAIDA“, vadovė Audronė Misiukaitė. Nuoširdžiai ir šiltai romansus atliko Ukmergės KC folkloro ansamblis „PYNIAVA“, vadovė Vilma Mulevičiūtė – Sabaliauskienė. Tylius vakarus dviese prisiminė Dūkšto KC kvartetas, vadovė Dangutė Urbonienė.
Kultūros centro Dusetų dailės galerijos moterų ansamblis “SVAJA“, vadovė Janina Kaškauskienė, bei Margaritos Simokaitytės ir Ramūno Lisinsko duetas išjudino pilnutėlę žiūrovų salę. Visi užsikrėtė dainuojamų romansų  šiltais jausmais ir geromis emocijomis, kartu dainavo ir negailėjo plojimų. Panevėžio m. folkloro ansamblis „RASKILA“, vadovė Lina Vilienė, savo dainuojamus ilgesingus ir liūdnus romansus skyrė neseniai Anapilin išėjusiam ansamblio dalyviui Juozui. „Aukštaitijos žiedynų“ šventę užbaigė Molėtų KC folkloro ansamblis „MALKESTA“, vadovė Audronija Kibickienė.
Šventę vedė, niekada gero humoro jausmo nestokojanti aktorė, renginių vedėja ir humoristė Violeta Mičiulienė. Vedėja kolektyvų muzikinį repertuarą papildė šmaikščiomis jumoristinėmis eilėmis, posakiais, apdovanojo visus trykštančia energija ir šypsenom. Vedėja, ieškodama sau dailaus ir gražaus gerbėjo, mėgino visaip vilioti visų kolektyvų vyrus, tai apsikabindama, tai pašokdama, tai akį pamerkdama. Nors ir trumpam laikui, tačiau gerbėjų vis atsirasdavo …
Šventės dalyvius sveikino ir dėkojo Anykščių KC direktorė Dijana Petrokaitė, Anykščių vicemeras Sigutis Obelevičius. Kolektyvų vadovai buvo apdovanoti suvenyrais ir obelų sodinukais.
Po nuotaikingo koncerto kolektyvai buvo pakviesti pabendravimui prie vaišių stalo.
Moterų ansamblis „SVAJA“ dėkoja Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktoriui Alvydui Stauskui už suteiktą transportą ir galimybę dalyvauti šventėje „Aukštaitijos žiedynai‘ Anykščiuose.

Laima Gorpinič