Daliaus Dūdėno „Mallorca iš paukščio skrydžio“

Sausio 14 d. Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje atidaryta fotomenininko Daliaus Dūdėno fotografijos paroda „Mallorca iš paukščio skrydžio“. Autorių su pirmąją personaline paroda Dusetose pasveikino, kūrybinės ugnelės palinkėjo Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas. Sveikinimo žodžius tarė Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas. Jis prisiminė, kaip senų laikų tolimose kelionėse fotografavo įspūdingą Altajaus, Sajanų, Kamčiatkos gamtą, ir šiandien pamatyti ne mažiau įspūdingi Maljorkos vaizdai jį skatina vėl paimti į rankas fotoaparatą. Daliaus pasveikinti atvyko ir buvę kolegos iš Rokiškio kultūros centro, kurio direktorė Vaiva Kirstukienė pasveikino autorių su įgyvendinta svajone – surengta personaline paroda, linkėjo jam visokeriopos sėkmės.

Dalius Dūdėnas kalbėjo, kad prieš porą metų nusprendęs su šeima įsikurti Dusetose, dėl šio sprendimo nesigaili, pritapo čia, atrado naujas veiklos sritis. Fotografija taip pat neužmirštama, dėliojasi mintyse nauji sumanymai. Fotomenininkas dėkojo susirinkusiems žiūrovams, bičiuliams, šeimai, bendruomenei už palaikymą, šilumą bei bendrystę.  

Parodos anotacijoje rašoma: „Kelionės labai patinka, tačiau fotografuoti kelionių metu – ne. Tuo metu norisi būti akimirkoje ir ja mėgautis, o visi galimi kadrai fiksuojami atmintyje. Aišku, būna momentų, kada fotoaparatas šalia ir juo pasinaudojama pagal paskirtį. Vienoje gyvenimo atkarpoje su šeima gyvenome Maljorkoje (Ispanija). Iš šios nuostabios salos noriu pasidalinti vaizdais iš kitokios perspektyvos – drono pagalba užfiksuotų akimirkų. Tai pandeminio laikotarpio vaizdai iš Cala Llombards, Cala dės Moro, Fomalutx. Tuo metu judėjimas saloje buvo labai apribotas. Kur negali patekti pėsčiomis, ten labai pagelbėjo dronas. Kai kuriais kadrais noriu pasidalinti su jumis. Tegul tai jus sušildo, pakylėja į kitą erdvę ir praplečia jūsų vaizduotę.“

Po parodos užkalbinau Dalių ir jis mielai atsakė į keletą klausimų.

Dronas gelbėjo karantino metu, o kaip dabar – ar jis ištraukiamas paskraidyti, ar kiti fotoprojektai labiau rūpi?

Taip, dronas man buvo labai naudingas. Tuo pačiu tai padėjo įvaldyti naujus įgūdžius bei atvėrė naujas perspektyvas, naujus matymo kampus. Dabar labai patinka tiesiog stebėti ir mėgautis akimirka.

Kokiu metu labiausiai patinka fotografuoti? Ar ilgai ieškoma vieta, ar tiesiog gaudomi momentai? 

Sakyčiau, kad konkretaus meto ar laiko fotografavimui kaip ir neturiu. Didesnį vaidmenį atlieka vidinė būsena, pats momentas, kuomet, atrodo, savaime susidėlioja visi komponentai – aplinka, šviesa, vidinė mūza. Fotografuojant su dronu vaizdas matomas kitoks ir tinkama vieta kartais gali atsirasti netikėčiausioje vietoje. Kitas momentas – tai baterija. Pilnai pakrauta baterija laiko apie 25 minutes, tai labai ilgai paieškoms laiko negaištama. Kadangi naudoju kelias baterijas, tai pasitaiko, kad viena baterija būna panaudojama vietovės žvalgymui. Aišku, Maljorka dėkinga savo kraštovaizdžiu bei mūsų akiai neįprasta gamta ar vandens spalva, saulėtų dienų gausa. Kur befotografuotum, visur gražu!

Maljorka ir Dusetos atrodo tokios tolimos, bet gal yra tarp jų ir panašumų?

 Taip, Maljorka ir Dusetos nutolę virš 3,5 tūkstančių kilometrų viena nuo kitos. Maljorka apsupta vandens – jūros. Dusetos apsuptos vandens – ežerų.

Gal mintyse jau dėliojasi kita paroda?

Manau, kad ši paroda bus ne paskutinė. Bus ir daugiau. O apie ką tai? Tegul tai būna intriga.

Dalius Dūdėnas gimė 1975 m. Mokėsi Rumšiškių A. Baranausko vidurinėje mokykloje. Studijavo Vytauto Didžiojo universitete. Po studijų atsirado galimybė keliauti. Fotoaparatas buvo nuolatinis palydovas kelionėse. Viešnagės Japonijoje metu susipažino su japonu fotomenininku, kuris pasidalino gilesnėmis žiniomis apie fotografiją ir paskatino sudalyvauti laikraščio iš Fukui miesto rengiamame fotokonkurse. 2005 m. šiame fotokonkurse, mėgėjų kategorijoje, laimėta pirma vieta. Tai Dalių paskatino labiau gilinti žinias apie fotografiją. 2012 m. jis baigė Vilniaus technologijų ir dizaino kolegiją, fotožurnalistiką ir fotografijos technologijas. 2010 m. surengė autorinę parodą Rumšiškių kultūros centre. 2011 m. jo darbai atstovavo Vilniaus technologijų ir dizaino kolegiją parodoje Suomijoje. 2019 m. Daliaus fotografija pasirinkta deimantų parduotuvės atidarymo ceremonijai Maljorkoje.

Paroda veiks iki vasario 15 d.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės