Dusetose papildytas skulptūrų parkas ant vandens

Originalaus Dusetų skulptūrų parko ant vandens pradžia – 2021 metų pavasaris, kuomet Dusetų dailės galerijos kuratorei Normantei Ribokaitei ir Dusetų dailės galerijos menininkui Algirdui Gaižauskui kilo išradinga mintis išnaudoti tuomet dar teberenovuojamos senosios tribūnos erdvę ir ant betoninių stulpelių pastatyti skulptūras. Pritarus tuometiniam Zarasų r. savivaldybės administracijos direktoriui Benjaminui Sakalauskui, netrukus iškilo pirmieji A. Gaižausko skardiniai maketai – paukščiai ir žirgai. 2022 m. buvo įgyvendintas Kultūros centro Dusetų dailės galerijos projektas, ir tribūną papuošė pirmieji eksponatai – latvių skulptoriaus Ivo Folkmanio špižiniai paukščiai bei Algirdo Gaižausko žirgas iš plieno. Šiemet parkas papildytas dar šešiais įdomiais kūriniais iš metalo ir akmens.

Liepos 1 d. Dusetų kraštiečių šventės metu juostelę iškilmingai perkirpo skulptūrų plenero dalyviai, garsūs skulptoriai Gintaris Juozas Česiūnas, Žydrūnas Dainys, Algirdas Gaižauskas, Marijus Petrauskas, Kęstutis Musteikis, Gintaras Mikolaitis, o taip pat valdžios atstovai Zarasų rajono savivaldybės tarybos narys Vytautas Sekonas, Dusetų seniūnas Darius Steponavičius. Valdžios atstovai pasveikino skulptorius bei projekto „Kuriame skulptūrų parką“ vykdytojus – projekto kuratorę Ievą Špūrienę ir projekto vadovą, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorių Alvydą Stauską. Sveikinusieji pasidžiaugė gražėjančia Sartų pakrante, besiplečiančiomis meno erdvėmis, kurios pritraukia vis daugiau lankytojų iš Lietuvos bei kitų šalių, skatina žiūrovų domėjimąsi menu, lavina skonį.

Paskutinę birželio savaitę vykusio skulptorių plenero metu menininkai noriai bendravo su žingeidžiais smalsuoliais, pasakojo, kaip gimė idėjos skulptūroms.  Ž. Dainio „Juodagalvis“ įkūnija žmogaus vidinį tamsųjį „aš“, kurį kiekvienas nešiojamės savyje. M. Petrausko skulptūrinė kompozicija, nuo realistiško paukščio iki abstraktaus, primena amžiną žmogaus norą atsiplėšti nuo žemės ir pamatyti ją paukščio akimis. K. Musteikis savo kūrinyje užduoda iki šiol daug ginčų sukeliantį klausimą kas atsirado pirmiau – višta ar kiaušinis? G. Mikolaičio „Dusetų kormorano“ didingumas, besiribojantis su pasipūtimu, kalba apie žmogiškąsias silpnybes, jam su  „Kragu melagiu“ antrina ir G. J. Česiūnas : „Šis kragas svetimu kiaušiniu puikuojasi lyg savu ir nepastebi, kad nuo melo jo snapas tįsta… O aplamai menas žmogui – tai žaidimas, mes kaifuojam žaisdami!“ Nors ant Sartų ežero ledo paskutinės žirgų lenktynės įvyko jau tolimais 1996 metais, dusetiškiai su didele nostalgija prisimena laikus, kuomet pakrantė būdavo pilna lenktynių dalyvių ir šventiškai nusiteikusios žiūrovų minios. Tuos praeitin nugrimzdusius laikus A. Gaižauskas įamžina, kurdamas Dusetoms žirgų skulptūras. Matome jų įvairiose miesto vietose, ant tribūnos sustingo ir antrasis jo žirgas iš plieninių vamzdelių, kuriais, tarsi vargonais, neretai groja vėjas. „Žirgelis bėga Sartų ežeru, o kai ledas nutirpsta, sustoja ant tribūnos, ir tuomet žmonės ateina pažiūrėt, prisimint, kokie buvo tvirti žirgai!“, – kalbėjo menininkas.

Kviečiame visus pasidžiaugti šia įspūdinga skulptūrų alėja, džiuginančia tiek vietinių gyventojų, tiek Dusetų miesto svečių akis!

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė

Vilija Visockienė, nuotr. autorės ir plenero dalyvių