Dusetų dailės galerijoje – kūrybos proveržis

Visoje Lietuvoje vyrauja tropiniai karščiai, o Dusetose – dar karščiau nuo Dusetų dailės galerijoje susikaupusios meno koncentracijos! Čia vyksta tradicinė jau 26 – oji Dusetų krašto menininkų paroda, joje savo kūrybą – tapybą, akvarelę, skulptūrą, grafiką, fotografiją, stiklo meną, keramiką – pristato 29 kūrėjai.
Parodos atidarymas šiemet vyko lauke, prie galerijos, tad žmonės galėjo laikytis saugaus atstumo, o ir vėjelis šiek tiek gaivino. Visus susirinkusius nuoširdžiai pasveikino Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius, parodos kuratorius Alvydas Stauskas, naujasis Dusetų seniūnas Darius Steponavičius, Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė. Kalbėjusieji akcentavo Dusetų dailės galerijos išskirtinį unikalumą visos Lietuvos kontekste. A. Stauskas prisiminė galerijos įkūrimo pradžią, kuomet tikrai ne visi tikėjo jos reikalingumu provincijoje, tačiau laikas parodė, kad galerija ne tik sėkmingai gyvuoja, bet ir plečiasi, o Dusetos jau seniai tapo Lietuvos meno Meka. Nors gyventojų seniūnijoje mažėja, tačiau menininkų daugėja – jie perka sodybas, butus ne tik vasarojimui, bet ir pastoviam gyvenimui čia. Dailės galerija organizuoja tarptautinius plenerus, parodas Lietuvoje ir užsienyje, leidžia albumus, vysto skulptūrų parką. Galerijos menininkai dalyvauja pasauliniuose konkursuose, laimi prizines vietas, garsina mūsų kraštą.
Parodoje pirmiausiai į akis krenta ryški Nomedos ir Šarūno Saukos tapyba. Kaip ir kasmet, jie pristato pačius naujausius savo darbus. Nomedos paveiksluose vilnija sodriai mėlynos laukinės pievos, kuriuose slepiasi sodo nykštukai ir dažnai pas senelius viešintys vaikaičiai. Vaikiškos temos nevengia ir Šarūnas, tačiau jo požiūris – ironiškai saukiškas, tad žiūrovai vėl turi progą stovėti, žiūrėti, kraipyti galvą ir bandyti suprasti, o ką gi autorius norėjo pasakyti… Šiemet dailininkas pristatė mažesnio formato, tačiau žymiai daugiau – net 9 paveikslus.
Remigijaus Kriuko ir Indrės Stulgaitės Kriukienės šeimyninis duetas dusetiškiams taip pat gerai pažįstamas. Indrė derina stiklą su fotografija, jos žvilgsnis ramus ir subtilus, o Remigijus savo stiklo karalystėje imasi vis didesnių užmojų ir šį kartą atvežė galingus mėlynus kūrinius – debesis, kurių atspindžiuose telpa begalė pasaulių. Smagaus klaidžiojimo juose!
Mėlyna nuotaika užvaldė ir Algirdą Gaižauską – jo ryški moderni skulptūra stovi lauke, prie Kultūros centro Dusetų dailės galerijos pastato. O parodoje eksponuojama kaip visuomet laisva, nuotaikinga dailininko tapyba su poetiškais pavadinimais. Poezijos netrūksta ir Ramunės Dainienės tapytuose kambarių interjeruose – jų prislopintuose šešėliuose šnara būtojo laiko istorijos, kalbasi daiktai.
Alvydas Stauskas subtiliai nulietose klasikinėse akvarelėse kviečia paklajoti Birutės parko takeliais Palangoje ar pasėdėti prie Vyžuonos upelio. Eglės Lipeikaitės vandenį vaizduojančios akvarelės – gaivios, skaidrios ir tokios gyvos, kad ne vienas lankytojas klausia, ar čia ne fotografija..?
Tapytojų Romualdo Pučeko spalvingos, dekoratyvios abstrakcijos, jo dukros Brigitos Pučekaitės aptemdytų erdvių paslaptys, Lilianos Žutautienės gaivališkas gėlių žydėjimas, Violetos Gasparaitis skaudus „Atsisveikinimas“, Rūtos Eidukaitytės mūsų krašto motyvai traukia akį ir verčia ilgai stovėti prie paveikslų, gėrėtis kiekvienu potėpiu ir autorių fantazija.
VDA studentė dusetiškė Emilija Čypaitė pateikė pluoštą piešinių, kuriuose konceptualiai tiria kiek neįprastą temą – žmonių ir gyvūnų plaukus.
Skulptūras pristato Mykolas Sauka – realistiškuose, išraiškinguose ir masyviuose portretuose atpažįstame poetą Paulių Širvį, autoriaus sutiktus žmones. Romualdo Pučeko lipdyti indai sužavi grakščiomis formomis ir glazūrų žaisme. Violetos Gasparaitis keramikoje afrikietiški motyvai – „Antažiegės masajus“ ir… taikliai pašiepta korupcija, kurios tai jau tikrai netrūksta nei Afrikoje, nei mūsų šalyje.
Arvydo Každailio grafikos lakštai – „Apsilankymas tėviškėje“, „Pavasario Novelė“  – nostalgijos ir gėlos persmelkti kūriniai.
Laima Tubelytė Kriukelienė visuomet stebina monumentaliais paveikslų dydžiais ir be galo smulkia, ypatingos kantrybės reikalaujančia tapyba, toks yra ir jos filosofinis kūrinys „Pabaiga prieš pradžią“.
J. Nalevaikienė pusiau juokais, pusiau rimtai pasiūlė, didėjant menininkų būriui, statyti jų parodoms trečią aukštą. Kol jo net planuose nėra, parodos nuo pernai metų pradėtos rengti Kultūros centro fojė. Šiuo metu čia eksponuojama fotomenininkų kūryba. Regime kun. Vytauto Dagelio, Normantės Ribokaitės, Genadijaus ir Irmanto Kovaliovų, Reginos Barzdaitės, Rimanto Bikulčiaus, Kęstučio Čepėno, Klaudijaus Driskiaus, Benjamino Sakalausko, Aivaro Troščenkos, Algimanto Navicko, Vilijos Visockienės, neseniai Dusetose įsikūrusio Daliaus Dūdėno nuotraukas. Jose – Lietuvos gamtos įvairovė skirtingais metų laikais, jausmingi aktai, portretai, įspūdžiai iš tolimų kelionių, senąja cianotipijos technika atlikti darbai, netikėti pastebėjimai iš kasdienio gyvenimo.
Kviečiame apsilankyti, paroda veiks visą vasarą.

Vilija Visockienė
Nuotr. autorės, A. Troščenkos