Dusetų kraštiečių šventėje – tradicijos ir naujovės

XII Dusetų kraštiečių šventė, šiemet vykusi anksčiau nei įprastai, liepos 25 – 26 d., vėl džiugino kultūriniais bei sportiniais renginiais, koncertais, netrūko joje ir naujovių. Dvi dienas miesto Nepriklausomybės aikštėje vyko žurnalisto, fotomenininko Zino Kazėno fotografijų paroda „Lietuva – laisva šalis: 1988-1991“. Šeši stendai su didžiulėmis nuotraukomis priminė žiūrovams istorinius 1988-1991 metų įvykius, kovas už Lietuvos nepriklausomybę. Restauruotoje aikštėje stovinti Laisvės karžygio skulptūra, laikanti vėliavą ir kardą, tapo šios neeilinės parodos prasmingu simboliu. Fotografijų parodos autorių Z. Kazėną pasveikino Zarasų rajono savivaldybės tarybos narė Daiva Keliečienė, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, aktyvus Dusetų bendruomenės narys V. Čypas ir kiti. Ši paroda – tai Lietuvos žurnalistų sąjungos nario Z. Kazėno ir fondo „Azzara“ dovana Lietuvos, o taip pat ir Dusetų krašto žmonėms. Parodoje dalyvavo ir jos globėjas Artūras Zuokas.

Dusetų kraštiečių šventėje vyko tradicinėmis tapusios tarptautinės virvės traukimo varžybos. Jau keturi metai mūsų krašte pravedami Lietuvos virvės traukimo čempionatų etapai, o nuo praeitų metų ir Dusetų seniūnijos taurės varžybos. Šiais metais Dusetų taurę papildė nauja Lietuvos Ežerų krašto taurė, kurią šefuoja Zarasų rajono meras N. Gusevas, remia LKSKA „Nemunas“ tarybos pirmininkas Kęstutis Levickis.

Šventę savo dalyvavimu pagerbė dviejų kaimyninių šalių atstovai – Lenkijos virvės traukimo federacijos viceprezidentas Mykola Baczynski, Latvijos virvės traukimo federacijos prezidentas, TWIF kongreso narys teisėjų kolegijos pirmininkas Dzintars Polna, Latvijos virvės traukimo federacijos generalinė sekretorė Lilita Mukina, Latvijos virvės traukimo federacijos viceprezidentas (SK „Velkonis“ prezidentas) Ainors Zablovskis, Latvijos virvės traukimo federacijos vyriausias teisėjas – TWIF kongreso narys Aivars Brakmanis. Vidurdienį Dusetų seniūnas S. Kėblys pasveikino į varžybas gausiai atvykusias komandas ir paskelbė Tarptautinių virvės traukimo varžybų pradžią. Tarptautinėse Dusetų seniūnijos varžybose (kategorija iki 620 kg), užsiregistravo 10 komandų (viena Lenkijos, dvi Latvijos ir septynios Lietuvos).

Komandos buvo paskirstytos į du pogrupius. Po grupinių varžybų dvi stipriausios pogrupio komandos tęsė varžybas pusfinalyje. Pirmojo „A“ pogrupio nugalėtoja „Saldus-LT“ komanda (jungtinė Lietuvos ir Latvijos laisvų traukėjų komanda) susitiko su „B“ pogrupio  antrąja komanda – Panevėžio VTK „Ąžuolas“, o „B“ pogrupio nugalėtojas Ventspilis – su antrąja „A“ pogrupio komanda – „Saldus“. Panevėžio VTK „Ąžuolas“ komanda, po dramatiškos ir atkaklios kovos, skiriant papildomą traukimą nugalėjo „Saldus-LT“ komandą rezultatu 2:1 ir pteko į finalą. Latvių tarpusavio kovą laimėjo Ventspilis. Kovoje dėl trečios vietos Saldus įveikė Saldus-LT. Finale Lietuvos garbę ginęs Panevėžio VTK „Ąžuolas“ nesugebėjo pasipriešinti tris kartus Pasaulio čempionams – Ventspilio traukėjams.

Pasibaigus Dusetų taurės varžyboms prasidėjo Tarptautinės Ežerų krašto taurės varžybos (svorio kategorijos iki 700 kg). Pogrupio varžybose favoritais vėl buvo Latvijos komandos. Blogiausiai sekėsi lenkams ir rokiškėnams. Nugalėtojais ir šioje 700 kg svorio kategorijoje tapo Ventspilio (Latvija) komanda. Antri – Saldaus traukėjai taip pat iš Latvijos, bronza liko VTK „Ąžuolas“ komandai iš Panevėžio, mažajame finale įveikusiai 501-osios kuopos karius.

Iškilmingame virvės traukimo turnyro uždaryme Zarasų rajono meras N. Gusevas ir Lietuvos KSKA tarybos pirmininkas K. Levickis apdovanojo nugalėtojus, įteikė atminimo dovanas svečiams. Po to Latvijos virvės traukimo federacijos prezidentas TWIF kongreso narys Dzintars Polna įteikė varžybų vyr. teisėjui Lietuvos virvės traukimo federacijos vyriausiam teisėjui Eugenijui Deksniui TWIF padėkos raštą už nuopelnus vystant virvės traukimo sportą.

Nuo pat šeštadienio ryto Dusetų miesto centre skambėjo lietuvių liaudies dainos, kurias atliko Dusetų kultūros centro folkloro ansamblio „Du sietai“ moterys (vadovė Sigita Gudonienė), ir smagi liaudiška muzika, atliekama tradicinės kapelos „Sadūnai“ vadovo Ramūno Lisinsko kartu su jaunaisiais muzikantais. Prie Amatų namų gerą pusdienį šurmuliavo mugė, kurioje, išlaikant gražią tradiciją, tik savo sukurtais dirbiniais prekiavo tautodailininkai bei amatininkai. Norintys galėjo įsigyti suvenyrų, papuošalų, žolelių, rankų darbo muiliukų, vilnos, keramikos, metalo gaminių. Smalsuoliams svetingų namų šeimininkas tautodailininkas Erikas Čypas papasakojo apie edukacinius medžio drožimo užsiėmimus vaikams ir suaugusiems, demonstravo medinių žaislų, molio puodynių, senovinių gramofonų, įvairių ūkyje bei buityje naudotų įrankių kolekcijas.

Dusetų dailės galerijoje buvo atidaryta Dusetų krašto menininkų paroda „Galerijai dvidešimt vieni“. Galerijos direktorius, tapytojas, fotografas A. Stauskas pristatė šioje parodoje dalyvaujantį gausų būrį menininkų – 20 dailininkų ir 10 fotografų. Parodos atidarymo dalyvius pasveikino Dusetų seniūnas S. Kėblys. Ši gausi ir įvairi ekspozicija galerijos lankytojus džiugins iki rugpjūčio pabaigos.

Po parodos atidarymo miestelėnai, svečiai rinkosi Dusetų kultūros centro salėje, kur metinį pranešimą perskaitė Dusetų seniūnas S. Kėblys. Jis atkreipė dėmesį į nedžiuginančias seniūnijos demografines, bedarbystės problemas, išvardino jau nuveiktus darbus, paminėjo dar laukiančius savo eilės. Sveikinimo žodį susirinkusiems tarė Zarasų rajono meras N. Gusevas, Dusetų klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas. Zarasų krašto garbės pilietis Lionginas Abarius perskaitė savo bičiulio poeto Pauliaus Širvio eilėraštį „O Sartai, jūs Sartai mėlynieji…“ Pagerbus šventės mecenatus ir rėmėjus, šventės svečius linksmino trankus ir spalvingas pučiamųjų orkestro „Panevėžio garsas“ koncertas. Po jo, lydima orkestro muzikantų ir šokėjų, šventinė žmonių eisena pajudėjo link Dusetų seniūnijos. Sartų pakrantėje renginiai tęsėsi iki pat vakaro. Kaip visada įspūdingai pasirodė karate klubo „Shotokan“ (Zarasai) dalyviai. Žiūrovai garsiais pritarimų šūksniais ir aplodismentais apdovanojo jaunuosius sportininkus, taip pat ir meistriškumą pademonstravusį ilgametį šios sporto šakos entuziastą merą N. Gusevą.

Vietoj valčių parado šiemet Kraštiečių šventėje buvo surengtos Drakonų valčių irklavimo varžybos. Jos vyko 10-vietėmis valtimis, distancijos ilgis – 400 m. Šios sporto šakos privalumas – irklavimui nėra amžiaus ar fizinių apribojimų, tad dalyvauti galėjo visi norintys. Ritmiškumas ir komandos sinchroniškumas – esminiai dalykai, nulemiantys pergalę kovoje. Didelį vaidmenį komandoje atlieka būgną mušantis žmogus – būgno garsai leidžia ekipai ritmiškai vienodu taktu irkluoti valtį. Šias lenktynes Lietuvoje inicijuoja VšĮ „Sveikata visuomenei“, subūrusi profesionalių trenerių komanda, kurioje yra net pats olimpinis irklavimo vicečempionas Jevgenijus Šuklinas. Jo vadovaujama komanda ir tapo varžybų Dusetose nugalėtoja. Neįprastos rungtynės sutraukė daug žiūrovų, visos komandos sulaukė didžiulio jų palaikymo. Neapsieita be linksmų, sėkmingai pasibaigusių nuotykių – vienai valčiai apvirtus, visa komanda smagiai atsigaivino vandenyje, iš kitos valties iškrito būgnininkė. Alinančiame karštyje maudytis – vienas malonumas, tik gaila, kad tai pakenkė rezultatams. Visiems dalyviams buvo įteiktos atminimo dovanėlės, o varžybų nugalėtojai apdovanoti medaliais ir vertingais prizais.

Tradicinis Lietuvos žmonų nešimo čempionatas iš vyrų pareikalavo milžiniškos ištvermės – ne juokas įveikti sudėtingą distanciją su nešuliu, tegul ir labai mielu, kepinant tropiniam karščiui. Buvo ir nepasiekusių finišo, o pasiekusieji lyg lapai krisdavo ant žemės. Bet gaivinti nieko neprireikė, o apdovanojimai greitai privertė pamiršti visus patirtus sunkumus. Taigi, ant nugalėtojų pakylos užlipo Andrius Grišūnas ir Žymantė Simanaitytė (3 vieta), Dovydas Girčys ir Vytautė Ragėnaitė (2vieta), garbingąją pirmąją vietą iškovojo Tomas Girčys ir Otilija Truskauskaitė.

Kol vieni lenktyniavo vandenyje, kiti sausumoje, danguje taip pat netrūko įspūdingų reginių, kuriuos žiūrovams padovanojo Zarasų aeroklubo “Orlėkis” pilotai dusetiškis Tadas Grinevičius, Evaldas Stanys ir Algirdas Lekaveckas. Žmonės su nuostaba ir susižavėjimu sekė sportininkų skrydžius dangaus žydrynėje, atsispindinčius ir Sartų ežere. O kiek klegesio vaikams sukėlė pabirę iš aukštai saldainiai! Bet ne saldainiai, o skrajūnų meistriškumas paliko didžiausią įspūdį vaikų širdutėse, ir ko gero ne vienas jų pasvajojo apie galimybę išmokti skraidyti. Kaip žinome, vaikiškos svajonės linkusios išsipildyti…

Šventė tęsėsi Pauliaus Širvio parke. Dusetų krašto garbės pilietis, UAB „Vasaknos“ generalinis direktorius Algirdas Šiukščius iškėlė miestelio vėliavą. Tradiciškai buvo pagerbti Metų nominantai. Bendruomenės pasiūlymu jais tapo: Vidas Čekas – už nuolatinę pagalbą organizuojant sportinius renginius, Vytas Repečka – už nuolatinę pagalbą organizuojant renginius Dusetose, Bronė Latvėnienė – už entuziazmą bei darbus, atliktus parapijos ir parapijiečių labui, Elena Akulavičienė – už aktyvumą, pilietiškumą ir gerumą, Vilija Visockienė – už talentą ir laiką, garsinant Dusetas. Nominantams apdovanojimus įteikė LR Seimo narys Algimantas Dumbrava, Lietuvos KSKA tarybos pirmininkas K. Levickis, Savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys, Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, Dusetų klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas, kraštietis profesorius Algirdas Raslanas. Dusetų seniūnui S. Kėbliui Visagino savivaldybės tarybos narys, zarasiškis Vitalijus Besakirskas įteikė Ukrainos Chersono srities Muzykovkos kaimo ir Dusetų miesto ekonominio, investicinio ir kultūrinio bendradarbiavimo sutarties raštą.

Pasibaigus oficialiai šventės daliai, gerą nuotaiką šventės svečiams dovanojo dainininkai Vladas Kovaliovas ir Povilas Meškėla. Linksmybes tęsė Dusetų kultūros centro atlikėjai bei kolektyvai: Margarita Simokaitytė, Eglė Kuzmienė, Ramūnas Lisinskas, moterų ansamblis „Svaja“ (vad. Janina Kaškauskienė), „Sadūnų“ kapela. Vakaro svečiai buvo grupė „Dreams“, savo energija užvedusi publiką šokiams.

Vakarinėje šventės dalyje skambėjo ne tik muzika, bet ir ginklų žvangesys. Jais įnirtingai kovojo pirmą kartą Dusetose pasirodžiusios brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ kariai. Matėme tikslią XIV – XV a. šarvų, ginklų bei rūbų rekonstrukciją. Žūtbūtinėse riterių kovose nuo nesuvaidintų smūgių linkstantys 35 kg sveriantys šarvai, stiprios emocijos vertė garsiai aikčioti ne vieną žiūrovą.

Prieš vidurnaktį dangų nutvieskė įspūdingi fejerverkai. Tai – tradicinė UAB „Vasaknos“ generalinio direktoriaus A.Šiukščiaus dovana. Turintys jėgų šėlo diskotekoje, trukusioje iki antros valandos nakties.

Sekmadienį parapijiečius pažadino ir į Šv. apaštalų Petro ir Povilo atlaidus pakvietė iškilmingas varpų gaudesys. Dusetų Švenčiausios Trejybės bažnyčioje Šv. mišias už Dusetų krašto žmones aukojo Dusetų klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas.

Antroje dienos pusėje Kazimiero Būgos gimnazijos sporto stadionuose vyko Aukštaitijos krepšinio 3×3, lauko teniso ir LKSKA „Nemunas“ jaunimo lietuviško ritinio varžybos.

Lauko tenise nugalėtojais tapo Knyza ir Mantas Kuzma. Aukštaitijos krepšinio 3×3 varžybose iki 18 m. žaidėjų grupėje pergale džiaugėsi komanda „Marinatas“, „Savi“ liko antroje vietoje, „Pagiringi“ trečioje. Žaidėjų virš 18 m. grupėje „Laipsniai“ nugalėjo „Antazavę“. Šeimyninių komandų kovoje nugalėjo „Gyliai“, antri liko „Pusbroliai“, treti – „Švogeriai″.

Jaunimo lietuviško ritinio varžybos Dusetose buvo suorganizuotos pirmą kartą. Finale susitiko Platelių ir Kupiškio komandos, laimėjo Platelių komanda.

Dvi dienas trukusi švenčių, renginių karuselė prasisuko vienu mirksniu. Anot aštrialiežuvio, visur suspėjančio, energingojo šventės vedėjo Untanioko (Antano Laurinkevičiaus), svečius dusetiškiai visuomet priima labai karštai! Bet alinantis karštis nenustelbė smagių emocijų bei malonių susitikimų paliktų įspūdžių, kurie ilgam išliks atmintyje.

ŠVENTĖS GLOBĖJAS: Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas.

ŠVENTĖS MECENATAI: Zarasų rajono savivaldybės administracija, UAB „Gazimpeksas“, AB „Vasaknos“.

PAGRINDINIAI RĖMĖJAI: UAB „Vasaknų dvaras“, UAB „Elektros įranga“.

RĖMĖJAI: UAB „Keljeras“, UAB „Tristata“, UAB „Lašų duona“, UAB „Lauros gėlės“, UAB „Duventa“, ŽŪB „Aptarnavimas“, ŽŪB „Bočiai“, UAB „Svaita“, AB „Rokiškio sūris“, UAB „Govilis“, Zarasų miškų urėdija, Zarasų savivaldybės VVG, Kaimo turizmo sodyba „Pasartėlė“, Kaimo turizmo sodyba „Anūkėlis“.

INDIVIDUALŪS RĖMĖJAI: Dusetų garbės pilietis Donatas Čepukas, Loreta ir Algimantas Kundrotai, Irena ir Benjaminas Sakalauskai, Maja ir Dalius Barzdai, Vlada ir Ramūnas Pestiniai, Vytautas Klimavičius, Saulius Fainas, Leonora Bukauskienė ir Almantas Raščiauskas, Gediminas Galvydis.

ŠVENTĖS INFORMACINIAI RĖMĖJAI: „Ūkininko patarėjas“, „Utenis“, „Zarasų kraštas“, „Gimtasis Rokiškis“, „Dusetos“, www.zarasai.net, www.zarasai.lt, www.dusetukrastas.lt.

ŠVENTĖS ORGANIZATORIAI: LKSKA „Nemunas“, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Zarasų rajono Dusetų sporto klubas „Ainiai“, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Sartų regioninis parkas.

ŠVENTĖS PARTNERIAI: Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija, Dusetų seniūnijos seniūnaičiai, Dusetų komunalinio ūkio įmonė, Brogiškių kaimo bendruomenė, Rokiškio sporto centras, Dusetų jaunimo klubas „Dusetų jaunimas“, Sadūnų kaimo bendruomenė, Vosgėlių kaimo kartų bendruomenė, Zarasų sporto centras, Lietuvos virvės traukimo federacija, aeroklubas „Orlėkis“.

Vilija Visockienė

Straipsnyje panaudota Eugenijaus Deksnio informacija.

Nuotraukos autorės, Alvydo Stausko, Eugenijaus Deksnio.