Fotomenininkei Normantei Ribokaitei – FIAP vardas

Pastarieji metai buvo itin turiningi Dusetų dailės galerijos fotomenininkei Normantei Ribokaitei.

Jai suteiktas Lietuvos Meno kūrėjo vardas. Šiuo statusu patvirtinama, kad menininko kūryba turi išliekamąją vertę ir yra reikšminga visuomenei.

Neseniai sulaukta dar vienos džiugios žinios. Už aktyvią fotografinę veiklą, dalyvavimą konkursuose, parodose, tarptautiniuose projektuose, svarius ir gausius apdovanojimus N. Ribokaitė pelnė tarptautinės organizacijos FIAP (Tarptautinė meninės fotografijos federacija) narystę. Pasaulyje tai – pats svarbiausias fotografo veiklos įvertinimas.

FIAP – tai tarptautinė didžiausia fotografus jungianti asociacija, kurios tikslas – fotografijos meno vystymas ir plėtojimas visame pasaulyje. Tam rengiami salonai, konkursai, parodos, mokymai. Organizacija yra nepolitinė. Joje – daugiau kaip milijonas narių, dalyvauja 86 pasaulio valstybės. Tarptautinę fotografų asociaciją įkūrė belgų gydytojas M. Van De Vidžeras 1946 metais. Jis pradėjo aktyvią veiklą, apjungiant viso pasaulio fotografus. Pirmasis kongresas, kuriame buvo pasirašytas FIAP įkūrimo protokolas, įvyko 1950 m. Šveicarijos mieste Bernas. Kongrese dalyvavo dešimties valstybių atstovai.

Lietuva FIAP fotomenininko Vitalijaus Butyrino (Vilnius) ir Lietuvos fotomenininkų dėka FIAP nare buvo  nuo 1993 iki 2001 metų. Daugiau kaip dvidešimt žinomiausių Lietuvos fotografų yra FIAP nariais; jie laimėjo daug Didžiųjų prizų, medalių ir diplomų. Nuo 2017 metų Lietuvai FIAP atstovauja asociacija „Fotobienalė LT“. Jos rengiamose tarptautinėse parodose vertinimo komisijoje kelinti metai iš eilės dalyvauja ir N. Ribokaitė.

Jos dėka Dusetų dailės galerija yra užmezgusi bendradarbiavimo ryšius su užsienio šalių fotoklubais, aktyviai keičiamasi parodomis, dalyvaujama tarptautiniuose pleneruose.

Vilija Visockienė
Nuotr. iš asmeninio N. Ribokaitės archyvo