Gvildentos Savivaldybės ir mokslininkų bendradarbiavimo perspektyvos

Zarasų rajono savivaldybės vadovai nuolat ieško bendradarbiavimo ryšių su potencialiais investuotojais, mokslininkais. Neseniai Zarasuose įvyko susitikimas su  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkais. Aptarti bendro darbo perspektyvų į Zarasus atvyko Vytauto Didžiojo universiteto Tarybos narys, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius dr. Edvardas Makelis, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. Astrida Miceikienė ir šios akademijos Agronomijos fakulteto dekanė doc. dr. Aida Adomavičienė.
Susitikime su universiteto atstovais dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, mero pavaduotojas Rimantas Jurevičius, administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, direktorius pavaduotojas  Gediminas Gaidamavičius, administracijos Investicijų ir plėtros skyriaus vedėja Ramunė Šileikienė, Lietuvos ūkininkų sąjungos Zarasų skyriaus pirmininkas Darius Viliūnas.
Susitikimo dalyviai akcentavo bendradarbiavimo svarbą tarp rajono Savivaldybės ir mokslo įstaigos, pateikė galimas rajono Savivaldybės ir akademinės bendruomenės partnerystės  kryptis. Apie konkrečius veiklos lūkesčius kalbėjo rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, kuris papasakojo apie Zarasų rajono perspektyvas, priminė, kad yra sėkmingai pradėtas naujas rajono 2021–2030 m. strateginis periodas. Zarasai sparčiai keičiasi, mūsų žmonės daug daro, kad kraštas dar labiau taptų patrauklesnis. Tam reikalingos ne tik zarasiškių pastangos, bet ir įžvalgos iš šalies. Buvo pabrėžta, kad mokslininkų, studentų užmojai ir sumanymai iš pradžių gali atrodyti labai nerealūs, bet jas įgyvendinus gali duoti puikius rezultatus. 
Ateityje bendradarbiavimo ketinimus būtina sutvirtinti sutartimi. Tai būtų vienas iš pirmųjų bendrų darbų. Administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas pabrėžė, kad pastaraisiais metais rajone labai plėtėsi turizmo infrastruktūra, todėl įvyko daug teigiamų poslinkių. Nekilnojamojo turto vertė rajone išaugo trečdaliu. 
Naujam gyvenimui prikeltas Antazavės dvaras. Dusetas šalyje garsina Dailės galerija. Šiose vietovėse būtini kraštovaizdžio tvarkymo darbai. Pokalbio metu buvo išreikštas lūkestis, kad Universiteto mokslininkai, studentai pateiks savo pasiūlymus. Tikimasi, kad Akademijos studentai, būsimieji kraštovaizdžio specialistai parengs šių vietovių tvarkymo projektus.
Pasak administracijos direktoriaus, dažnai šalyje Druskininkus, Birštoną lygina su Zarasais. Tačiau tai nėra korektiška. Žinomi šalies kurortai kūrėsi, stiprėjo jau daug dešimtmečių ir net šimtmečių, o Zarasai kuriasi tuščioje vietoje.
Svečiai lankėsi Dusetose, pabuvojo Dailės galerijoje, susipažino su įgyvendintais projektais, numatomomis perspektyvomis.
Apibendrindama diskusijas, profesorė Astrida Miceikienė pabrėžė, kad žemės ūkis, gamtinis ir kaimo turizmas pats didžiausias Lietuvos turtas. Jis Lietuvą maitino anksčiau, jis ją maitins ir ateityje. Labai svarbu toliau vystyti turizmą, plėtoti ekologinį ūkininkavimą. Profesorė patikino, kad Zarasų kraštas yra ne tik labai gražus, bet jis turi dideli potencialą šalies ekonomikai, tik reikia jį sėkmingai panaudoti ir jis suteiks didelę naudą. Profesorė informavo, kad Universitete yra mokslininkai, studentai, kurie galės parengti kraštovaizdžio formavimo projektus. Ji taip pat  paragino jaunuosius zarasiškius aktyviau skatinti rinktis turizmo vystymo specialybę ir po studijų universitete grįžti dirbti į savo kraštą.
Diskusijoje plačiai buvo tariamasi apie Zarasų ateitį, gvildentos Antazavės, Dusetų, Salako, Turmanto miestelių perspektyvos, kraštovaizdžio, verslo projektais, kurie leis padaryti šį kraštą` dar patrauklesnį.  Akademijos Alumni klubo prezidentas dr. E. Makelis džiaugėsi tokia gražia bendradarbiavimo pradžia. Svečias kalbėjo apie Plungės rajono atvejį. Šio rajono ir universiteto bendradarbiavimas gražus ir sektinas pavyzdys, sukaupta turtinga bendradarbiavimo patirtis, kuri ateityje galės būti panaudota ir Zarasų rajone. Susitikimo dalyviai prisipažino, kad viešnagė Zarasų rajone pagimdė daug idėjų ir minčių, gerų sumanymų. Jų įgyvendinimas patrauks dar daugiau svečių ne tik iš šalies, bet ir užsienio.
Buvo padėkota kraštiečiui Edvardui  Makeliui už tokią bendradarbiavimo ir dalykiško susitikimo idėją.

Petras Ivanovas
Vilijos Visockienės nuotraukos