Jubiliejinė Dusetų dailės galerijos paroda

Dusetų krašto menininkai parodos atidaryme

Dusetų krašto menininkai parodos atidaryme

 

Liepos 4 d. įvykęs Dusetų krašto menininkų kūrybos parodos atidarymas beveik sutapo su gražia sukaktimi – liepos 6 d. Dusetų dailės galerijai suėjo dvidešimt metų. Į šią šventę susirinko gausus būrys parodos autorių ir svečių. Tardamas įžanginį žodį, galerijos direktorius Alvydas Stauskas prisiminė, kaip ir kam kilo mintis, kad tokios kultūros įstaigos reikia mažam provincijos miesteliui. Taigi prieš 20 metų keletas dailininkų – Alvydas Stauskas, Romualdas Pučekas, Eugenijus Raugas kreipėsi į tuometinį Zarasų rajono merą Benjaminą Sakalauską su prašymu padėti įkurti dailės galeriją. Sunkmečio laikais tai buvo gan drąsus prašymas, bet meras, paveiktas menininkų entuziazmo, sugebėjo įtikinti rajono tarybą tokio sumanymo tikslingumu. Patalpas seniūnijos pastate suteikė tuometinis Dusetų seniūnas Stanislovas Vėgneris, ir galerija 1995 m. pradėjo savo veiklą. Ilgametės sustiprinto dailės mokymo Dusetų mokykloje tradicijos, gausus menininkų, įvairiais ryšiais susijusių su šiuo kraštu, būrys labiausiai įtakojo dailės galerijos įkūrimą. Sklindantis gandas apie tokį išskirtinį kultūros reiškinį, nuolatinės gausios parodos, leidžiami įvairūs leidiniai, vykdoma edukacinė veikla, besiplečiantis menininkų ratas rodo, kad skeptiški nuogąstavimai dėl vienos vasaros galerijos neišsipildė, dailės galerija sėkmingai gyvuoja, o jai persikėlus į naują kultūros centro pastatą, žymiai išsiplėtė ir veiklos galimybės.

Su jaunatvišku jubiliejumi dailės galeriją sveikino Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, Benjaminas Sakalauskas, kuris dalyvauja parodoje ir kaip vienas jos autorių, o svečias profesorius Libertas Klimka nuoširdžiai pasidžiaugė, kad Dusetos kasmet keičiasi, gražėja, ir iš jų yra ko pasimokyti netgi sostinės biurokratams. Dailės galerijos kolektyvą taip pat sveikino menininkai, džiaugdamiesi galimybe bendradarbiauti, nuoširdžia čia vyraujančia atmosfera, rengiamų parodų aukštu meniniu lygiu.

Šių metų parodoje, kurią jau aplankė ypatingai didelis žiūrovų skaičius, dalyvauja 31 menininkas. Įvairaus amžiaus, turintys skirtingas gyvenimiškas patirtis, ryškūs, daug pasiekę, nacionalinių premijų laureatai ir dar tik pradedantys kūrybinį kelią – visi suvienyti aistros kurti. Vieni autoriai kilę iš Dusetų, kiti įsikūrę čia vėliau, treti tik retkarčiais užklystantys, tačiau, be abejonės, labai mylintys ir jaučiantys šitą kraštą, tokį gražų savo gamta ir žmonėmis, suteikiantį ir atgaivą, ir ramybę, ir įkvėpimą.

Tapytojus parodoje atstovauja Šarūnas Sauka, kurio kontraversiški darbai sukėlė tikrą diskusijų audrą bendruomenėje, Nomeda Saukienė, Alvydas Stauskas, Eugenijus Raugas, Alvydas Latėnas, Romualdas Pučekas, Brigita Pučekaitė, Ramunė Sladkevičiūtė – Dainienė, Audronė Mikšytė, Laima Tubelytė – Kriukelienė. Grafikos darbus pateikė Arvydas Každailis ir Birutė Zokaitytė, medžio, akmens, metalo, keramikos skulptūras – Edmundas Broga, Žydrūnas Dainys, Algirdas Gaižauskas, Violeta ir Virgilijus Gasparaičiai. Ekspoziciją paįvairina švytinti Danguolės Brogienės tekstilė, Indrės Stulgaitės –Kriukienės, Remigijaus Kriuko, Rimvydo Daužvardžio stiklo darbai, Dovilės Kondrašovaitės juvelyrinis darbas, vaizduojantis Sartų ežerą. Fotografiją šiemet pristato Genadijus Kovaliovas, Normantė Ribokaitė, Regina Barzdaitė, Vilija Visockienė,Klaudijus Driskius, Dainius Dirgėla, Benjaminas Sakalauskas, Zigmantas Jonikas, Alvydas Urbanas.

Jubiliejinei sukakčiai paminėti rengiamas išsamus katalogas, aprėpsiantis visą Dusetų dailės galerijos gyvavimo laikotarpį.

Šiuo metu Dusetų krašto menininkų kūrybos parodą galima pamatyti Zarasų krašto muziejuje iki lapkričio 03 d.

Vilija Visockienė

Normantės Ribokaitės nuotr.