Kelionė Stiklo šalyje

„Dubajus – Paryžius – Koburgas – Londonas – Dusetos. Tai – ne tik vietos, kur pabuvojo menininkas Remigijus Kriukas. Tai – vietos, kuriose vien šiais metais buvo iškraunamas ir įkraunamas jo kūrybinis lagaminas. Iškraunami kūriniai parodoms ir ekspozicijoms, o įkraunamas – idėjomis, patirtimis, įžvalgomis, vizijomis.
Neatsitiktinai ir simboliškai parodos Dusetose plakate rampos šviesoje puikuojasi mėlynasis Remigijaus lagaminas. Jis ne tik neatsiejamas kelionės palydovas, bet ir pačios kelionės simbolis. Sutikime, menininkui kūryba ir yra kelionė, o kelias ir yra gyvenimas.“ (Iš parodos anotacijos.)
Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas birželio 4 d. Remigijaus Kriuko kūrybos personalinės parodos atidarymą pradėjo primindamas, kad Remigijaus ir Indrės Kriukų meninio stiklo kūrybos paroda buvo lygiai prieš dešimt metų, tuomet dar senojoje Dusetų galerijoje. Daug metų menininkų duetas dalyvauja grupinėse Dusetų krašto menininkų parodose, labai sėkmingai atstovauja Dusetų dailės galeriją tarptautinėse šiuolaikinio meno mugėse „Art Vilnius“ – 2017 m. R. Kriukas ir I. Stulgaitė-Kriukienė tapo „Žiūrovų rinktiniais menininkais“, 2019 m. R. Kriukas išrinktas „Žiūrovų rinktiniu menininku“.
„Stiklo menas – labai subtilus ir kaprizingas, reikalaujantis daug pasiruošimo, darbo ir investicijų. R. Kriukas turbūt yra daugiausiai užsienio galerijose surengęs parodų Lietuvos menininkas. Labai džiaugiuosi šia ryškia, įspūdinga paroda Dusetų galerijoje, tikiuosi ir tolesnio sėkmingo bendradarbiavimo“, – kalbėjo A. Stauskas.
Atidaryme buvo kaip niekad gausu žiūrovų, atvykusių iš visos Lietuvos. R. Kriuką pasveikinęs Zarasų r. meras Nikolajus Gusevas pasidžiaugė Dusetų galerijos rengiamomis aukšto meninio lygio parodomis, dėkojo jos vadovui A. Stauskui ir visiems menininkams, o parodos autoriui įteikė padėkos raštą už ilgametį ir nuoširdų kūrybingą darbą šiuolaikinio stiklo meno propagavimą ir sklaidą Lietuvoje ir užsienyje. R. Kriuką pasveikino ir administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, LR VRM viceministras Arnoldas Abramavičius, Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė, dailininkas Eugenijus Nalevaika, kolegos ir draugai. Sveikinusieji pabrėžė Remigijaus kūrybiškumą, darbštumą, kantrybę ir pedantišką kruopštumą, jo ypatingą šilumą ir draugiškumą, džiaugėsi paroda – kiekviena jų yra didelė šventė menininko kūrybos gerbėjams.
Parodoje eksponuojami naujausi R. Kriuko darbai, apkeliavę didžiausių pasaulio miestų galerijas, o tas keliones atspindi menininko lagaminas – jo nuotrauka panaudota žymaus dizainerio Evaldo Ivanausko sukurtam parodos plakatui. Pristatydamas parodą, R. Kriukas dėkojo bičiuliui Ignui, atvežusiam darbus į Dusetas, o labiausiai – žmonai Indrei už puikų parodos išeksponavimą, kas prideda didelę vertę patiems kūriniams, jos visapusišką palaikymą bei skatinimą atsidėti vien kūrybai. Negailėjo Remigijus gerų žodžių ir Dusetų žmonėms: „Kelioninis kūrybinis lagaminas parodo, kur šiemet buvo mano parodos. Man tie miestai vienodai svarbūs ir reikšmingi, ir Dusetos yra jų tarpe, nes čia turime pasaulinio lygio galeriją su joje dirbančiais puikiais žmonėmis, o menininkus vienija šio krašto šviesulys Alvydas Stauskas. Gera čia atvažiuoti, ilsėtis, bendrauti. Dusetos – mūsų šeimos antri namai. Dėkoju ir džiaugiuosi Zarasų valdžios supratingumu, kad palaiko meną kuriančius žmones.“
Sunkiai valdoma karšto stiklo formavimo technologija (pūtimas, liejimas, laisvas formavimas) Remigijui, tuo užsiimančiam daugiau nei tris dešimtmečius, pasiduoda lengvai, atrodo, net be jokių pastangų. Virtuoziškumas, laisvumas – tikro Meistro savybė. Viename iš savo interviu menininkas sako: „Stiklą labai mylėti reikia, kad jį galėtum suvaldyti. Tupinėji, tupinėji aplink stiklą, kol pradedi jį suprasti vis geriau. Ir vieną dieną pajunti, kad gali su stiklu susikalbėti. Stiklas skamba kaip šilta džiazo muzika. Improvizuodamas su stiklu gali išgauti nenusakomas formas. Juk ši medžiaga – neapčiuopiama ir kartu labai trapi. Sukurti dideli darbai neatrodo sunkūs. Juose atsiskleidžia trapumas, nes matyti stiklo vidus.“
Tad užsukite į Dusetų dailės galerija, kurioje tikrai liksite nustebinti ir sužavėti, norėsit dar ir dar kartą apeiti visus stiklo kūrinius, kuriuose sustingęs laikas, menininko vizijos ir žiūrinčiojo smalsus atspindys. Jūsų kelionę po galerijos sales lydės spalvoti šviesos blyksniai Vėjo mėnesienoje, atsiskleis Violetinės dykvietės paslaptys, o po iki pat lubų iškerojusiu Baobabu galėsite pamedituoti kartu su aplink jį susispietusiais stikliniais vietiniais gyventojais.

Paroda veiks iki liepos 1 d.
Vilija Visockienė

REMIGIJUS KRIUKAS
Stiklo menininkas
Gimė 1961 m. kovo 14 d. Panevėžyje.
1980-1985 m. mokėsi ir baigė Lietuvos Valstybinį dailės institutą ir, įgijęs stiklo dailininko specialybę, pradėjo dirbti AB „Panevėžio stiklas“. Nuo 1993 m. iki 2000 m. dirbo dizaineriu meninio stiklo ceche.
2000 m. įkūrė savo meninio stiklo studiją „Glasremis“ Panevėžyje.
Lietuvos dailininkų sąjungos narys nuo 1992m.
1993 m. stažavosi Danijoje, Bornholmo saloje, pas meninio stiklo meistrus Charlie Maeker („Snogebaek glashutte“ studija) ir Pete Hunner („Baltic sea glass“ studija). Yra gerai susipažinęs su Latvijos, Baltarusijos, Ukrainos meninio stiklo mokyklomis.
Nuo 1985 m. aktyviai dalyvauja parodose Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, Suomijoje, Danijoje, Švedijoje, JAV, Olandijoje, Liuksemburge, Bulgarijoje ir kt. šalyse bei kūrybiniuose simpoziumuose Lietuvoje, Latvijoje, Ukrainoje, Čekijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Slovakijoje, Estijoje.
Autorinius darbus yra įsigiję Lietuvos Dailės muziejus (Lietuva), Panevėžio miesto dailės galerija (Lietuva), Budapešto meno muziejus (Vengrija), Frauenau stiklo muziejus (Vokietija), Lvovo meno muziejus (Ukraina), Lvovo stiklo muziejus (Ukraina), Evald Okas muziejus (Haapsalu, Estija), Rusijos dekoratyvinės-taikomosios ir liaudies meno muziejus (Maskva, Rusija), K. A. Savickio galerija (Penza, Rusija), Stiklo ir krištolo muziejus (Nikolskas, Rusija), Rygos stiklo muziejus (Latvija), Suomijos stiklo muziejus (Riihimäki, Suomija), Kuskovo rūmai (Maskva, Rusija), Ningbo stiklo muziejus (Ningbo, Kinija).
1993 metais Bardudvarnok, Vengrija, vykusiame tarptautiniame stiklo simpoziume Remigijaus Kriuko darbas buvo pripažintas geriausiu.
2009 metais parodoje „Panevėžio dailės dienos 2009“ tapo nominacijos „Už kūrybinę brandą“ laureatu.
2006 metais Lietuvos pramonininkų konfederacijos apdovanojimas – Profesijos riterio sertifikatas ir ženklas, „Už šalies garsinimą įvairiose parodose“.
2010 metais už kūrybinius pasiekimus apdovanotas Ukrainos Nacionalinės meno akademijos sidabro medaliu.
2011 metais išrinktas Metų panevėžiečiu už reikšmingą eksporto didinimą, įspūdingas kūrybines parodas, nuolat veikiančias meno ekspozicijas, aktyvų Panevėžio verslo ir meno bendruomenės interesų atstovavimą nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu.
2012 metais Rusijos federacijos kultūros ministerijos, Visos Rusijos dekoratyvinės-taikomosios ir liaudies meno muziejaus diplomas “Už šiuolaikinį vizualinį sprendimą”.
2013 metais suteiktas Rusijos menų akademijos garbės nario vardas.
2014 metais Remigijui Kriukui už aktyvią kūrybinę veiklą (2013 m.), šiuolaikinio stiklo meno propagavimą Lietuvoje ir užsienyje suteiktas Lietuvos dailininkų sąjungos Auksinis ženkliukas (Nr.43).
2014 metais suteiktas Ukrainos Menų Akademijos užsienio nario vardas.
2017 metais menininkų duetas Remigijus Kriukas ir Indrė Stulgaitė-Kriukienė tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius‘2017“ be konkurencijos tapo „Žiūrovų rinktiniais menininkais“ (atstovaujantys Dusetų dailės galeriją).
2019 metais tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius‘2019“ – „Žiūrovų rinktinis menininkas“ („Volfas Engelman“ premija)Remigijus Kriukas (atstovaujantis Dusetų dailės galeriją).
2021 metais Panevėžio miesto savivaldybės kultūros ir meno premija.