Kristinos Norvilaitės kelionė į save

„Visi kažkur keliaujam: į kitas šalis, miestus, sapnus. O aš šioje parodoje keliauju į praėjusius vaikystės, jaunystės etapus, vėl iš naujo atrandu savo esmę. Kiekvieną kartą beklaidžiodama savo atsiminimų lavinoje sutinku kažką tai naujo ir netikėto. Pačioje giliausioje vaikystėje matau suformuotas savo stiprybes ir silpnybes. Tikrai šiuose paveiksluose vyrauja dinamiška kompozicija, kuri atliepia visą gyvenimo siautulį, bet ir kažką tai labai svarbaus ir esminio, kas nesikeičia niekada“. Kristina Norvilaitė

Antazavės dvare vasario 4 d. atidaryta Kristinos Norvilaitės grafikos paroda „Bekeliaudama sutikau save“, kurioje pristatyti  įspūdingi, spalvingi didelio formato linoraižiniai vaikystės tematika. Parodą atidariusi Kultūrinės veiklos Antazavės dvare koordinatorė, parodos kuratorė Liliana Žutautienė stebėjosi ypatingai intensyviu menininkės kūrybiniu ir socialiniu gyvenimu.

Apie prisiminimus iš vaikystės, kūrybinio kelio suradimą ir atkaklų, kartais sunkų, bet visuomet džiaugsmingą ėjimą tuo keliu, dėstytojavimą, patirtį teatre, knygų iliustravimą, savanoriavimą vaikų ligoninėje ir buvo kalbamasi dvi valandas, kurios žiūrovams nė kiek neprailgo – nedažnai pasitaiko klausytis tokio įdomaus, gyvo, nuoširdaus dviejų dailininkių pašnekesio. Vėliau Kristina pakvietė į savotišką ekskursiją – einant nuo paveikslo prie paveikslo, ji pasakojo, kas juos įkvėpė, ką vaizduoja vienas ar kitas simbolis, spalva.

Dailininkės, grafikės Kristinos Norvilaitės paroda „Bekeliaudama sutikau save“ Antazavės dvare veiks iki kovo 20 dienos.

Neabejotinai tai bus nuostabi patirtis – paklajojus autorės vaikystės takeliais, kartu sužaidus „klases“, „pasimatavus“ mokyklinę uniformą, giliai giliai nerti į savus prisiminimus ir ištraukti iš ten vaizdinius – malonius ar ne visai, iš kurių ir susideda mūsų dabartinis „AŠ“.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės

***

K. Norvilaitės darbai sukurti linoraižinio bei mišria technikomis ir atspausdinti ant drobės. Paveiksluose dominuoja ryškios spalvos ir jų kontrastai: balta, juoda, geltona, mėlyna, raudona, o taip pat išraiškingas linijinis raižinys. Šiuose grafikos darbuose spalvų intensyvumas organiškai dera su minimalistine estetika. K. Norvilaitė monumentalumą jungia su jautrumu. Menininkė dirba su itin dideliais formatais netelpančiais į tradicinius estampo rėmus.

„Viena vertus, K. Norvilaitės grafika yra panaši į tapybą – ji spaudžiama ant drobės ir tempiama ant porėmio, dažniausiai yra didelio formato su stipriai išreikštu spalvos dėmeniu. Antra vertus, tai tikri plakato tipo grafiniai lino atspaudai, kurių ryškiose spalvinėse plokštumose veriasi erdvinis pasaulis. Jos vaizduojami daiktai ar atskiri žmogaus kūno fragmentai tiksliai įsikomponuoja į erdvę ir ją užvaldo.“

(J. Liškevičienė „Kristinos Norvilaitės kūryba: Septintoji diena “, Dailė 2016 / 1)

„Būtina pažymėti, kad K. Norvilaitės kūrybos strategija yra nukreipta į nuolatinius ieškojimus, įvairias veiklas ir temų įvairovę, kuri leidžia žiūrovui pažinti nuoseklų ir įvairiapusį grafikės meno pasaulį.“

(A. Krauleidis-Vermotas „Muzikos kupinas Kristinos Norvilaitės grafikos pasaulis“, 7 Meno dienos)

Kristina Norvilaitė – Lietuvos dailininkų sąjungos narė, LATGA narė. Grafikė baigė bakalauro ir magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Surengė virš 70 personalinių parodų, o dalyvavimų grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje (JAV, Izraelis, Belgija, Danija, Švedija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Olandija, Ukraina, Austrija, Vokietija, Italija, Ispanija, Norvegija, Suomija ir kt.), jau būta virš dviejų šimtų.

2010 m. dailininkė buvo apdovanota iš karto dviem garbingomis stipendijomis – Lietuvos Respublikos Kūrėjo stipendija ir Vilniaus miesto mero Jaunųjų menininkų stipendija. Parodoje „Estampas’06“ Kristinos Norvilaitės darbai buvo įvertinti diplomu, o parodoje „Estampas’09“ – diplomu už „Plastinės kalbos grynumą“. 2021 m. paskirta Lietuvos kultūros tarybos stipendija.

Nuo 2000 m. veda grafikos edukacinius užsiėmimus. 2008–2019 m. šiuos užsiėmimus taipogi rengė ir savanoriavo Santaros vaikų ligoninėje. 2022 m. pradėjo dėstyti „Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykloje“.

Menininkė taip pat yra žinoma kaip knygų dailininkė (išleista virš 80 jos knygų), parodų kuratorė ir meno akcijų autorė. K. Norvilaitės iliustruota V. V. Landsbergio knyga „Varlė bunkeryje“ Tarptautinės vaikų literatūros asociacijos (IBBY) pripažinta 2010 metų meniškiausiai iliustruota knyga. 2018 m. Tarptautinės vaikų literatūros asociacijos (IBBY) skyrė apdovanojimą už gražiausias dvispalves iliustracijas knygai

G. Bessière „Plunksna“. 2019 metais už neeilinį A. Toliato knygos „Dievo vaikų planeta“ apipavidalinimą ir žaismingą dizainą pelnė diplomą (geriausios 2019 metų Klaipėdos knygos).

2011 m. įkūrė galeriją „Kristina Norvilaitė“, kurioje kuria ir eksponuoja savo darbus, rengia poezijos vakarus, koncertus. 2013–2022 m. ši galerija buvo pristatyta meno mugėje „ArtVilnius“. 2015 m. debiutavo kaip scenografė Lietuvos Nacionaliniame dramos teatre (spektaklis „Ledo vaikai“).

K. Norvilaitės darbų yra įsigiję Lietuvos, Portugalijos, Rumunijos, Lenkijos, Italijos muziejai, bei privatūs kolekcininkai iš JAV, Australijos, Japonijos, Šveicarijos, Danijos, Švedijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Olandijos, Ukrainos, Austrijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Norvegijos, Suomijos, Belgijos, Kinijos, Pietų Korėjos ir kt.

Artimiausios įvykusios parodos: JAV (New York, 4th New York International Miniature Print Exhibition, Manhattan graphics center; New York, Art on paper, Site:Brooklyn gallery), Kanadoje (Vancouver, The Biennial International Miniature Print Exhibition (BIMPE), The Federation gallery), Vokietijoje (Berlin; Mini-Maxi Print Exhibition; Galleri Heike Arndt Berlin), Portugalijoje (Douro; 5 Global Print 2022; Douro Museum), Norvegijoje (Haugesund; HIT-Exhibition: Artistic Relief Printing Today; Haugesund art museum), ArtVilnius’22 meno mugėje ir kt.

Kristina yra surengusi net virš 70 personalinių, o dalyvavimų grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje (JAV, Izraelis, Belgija, Danija, Švedija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Olandija, Rusija, Ukraina, Austrija, Vokietija, Italija, Ispanija, Norvegija, Suomija ir kt.), jau būta virš dviejų šimtų. Menininkė taip pat yra žinoma kaip knygų dailininkė (išleista virš 80 knygų), parodų kuratorė ir meno akcijų autorė. Nuo 2000 m. veda grafikos edukacinius užsiėmimus, o nuo 2009 m. šiuos užsiėmimus rengė Santariškių vaikų ligoninėje. K. Norvilaitės iliustruota Vytauto V. Landsbergio knyga „Varlė bunkeryje“ Tarptautinės vaikų literatūros asociacijos pripažinta 2010 metų meniškiausiai iliustruota knyga. 2011 m. įkūrė galeriją „Kristina Norvilaitė“, kurioje kuria ir eksponuoja savo darbus, rengia poezijos vakarus, koncertus. 2015 m. debiutavo kaip scenografė Lietuvos Nacionaliniame dramos teatre.