Lietuva – tai mes!

Lietuvos Valstybės šventė Dusetose prasidėjo Šv. Mišiomis Dusetų Švč. Trejybės bažnyčioje. Po jų žmonių eisena, nešanti Lietuvos vėliavą, atėjo iki Nepriklausomybės aikštės. Trispalvę čia iškėlė net trys Dusetų krašto garbės piliečiai – Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios parapijos klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas ir dailininkas, pedagogas, vienas iš Dusetų galerijos įkūrėjų Romualdas Pučekas.
Prie paminklo Lietuvos kariui susirinkusius dusetiškius ir svečius iškilmingai pasveikino Kultūros centro Dusetų dailės galerijos renginių režisierė Margarita Simokaitytė: „Valstybės diena primena didingą Lietuvos praeitį, ilgaamžes valstybingumo tradicijas, vienija ir skatina kurti valstybę, kurioje būtų gera gyventi mums visiems. Šiandien prisimename istorinius įvykius ir didvyrius, vedusius tautą į priekį. Nueitas sunkus, bet garbingas kelias kuriant Lietuvos valstybę. Įkvėpti praeities, prasmingais darbais toliau kurkime gimtojo krašto gerovę, tvirtinkime mūsų valstybės pamatus, išlaikydami tradiciją, puoselėdami meilę tėvynei. Sveikindama jus Valstybės dienos proga noriu palinkėti, kad ši šventė suteiktų drąsos žengti pirmyn ir įveikti visus iškilusius sunkumus kuriant mūsų šalies dabartį ir ateitį. Tegul tai būna tikros vienybės ir susitelkimo diena.“
Pakviesti pasisakyti minėjimo dalyviai akcentavo tradicijų išlaikymą, dorovės ir tikėjimo pamatus, kuriems šiuolaikiniame moderniame pasaulyje vis labiau gresia įvairūs pavojai.
Administracijos direktorius B. Sakalauskas priminė 800 metų senumo istoriją, kuomet besikurianti Lietuvos valstybė patyrė daugybę sunkumų, tačiau solidus ir kryptingas valstybės formavimas mus atvedė į nepriklausomybę, kvietė visus nešti pasauliui žinią apie ypatingai gilias mūsų valstybingumo tradicijas. Išsakęs nemažai kritiškų pastabų apie nūdieną, B. Sakalauskas pasidžiaugė gražėjančiu Zarasų kraštu, turistams ir vietiniams gyventojams sukuriamais naujais patraukliais objektais – Antazavės dvaru, neužilgo Zarasuose duris atversiančiu Saukų muziejumi, ūkininkams skirtu moderniu prekybos paviljonu.
Klebonas kan. S. Krumpliauskas kalbėjo, kad tėvynė esame mes, nuo mūsų priklauso, kokia jis bus. Linkėjo būti tvirtais savo tautos didvyriais, nepamiršti protėvių šaknų, be kurių ateities nebus.
Dusetų seniūnas D. Steponavičius taip pat pabrėžė, kad Lietuva esame mes patys, ir kokia ją paveldės ateinančios kartos, priklausys tik nuo mūsų. Seniūnas, Dusetose šeimininkaujantis dar tik metus, pastebi vis daugiau teigiamų pokyčių. Atkreipęs dėmesį, kad šiemet ženkliai padaugėjo iškeltų prie namų trispalvių, jis  pasidžiaugė ir tomis mažomis smulkmenomis, kurios sudaro visumą – puoselėjama aplinka, tyliai daromais gerais darbais. D. Steponavičius kvietė nelaukti, kol kiti kažką už mus padarys, o patiems būti tais, kurie gražina, augina savąjį kraštą, būti bičiuliškais, kaimyniškais, ir tuomet čia gyventi bus gera visiems.
Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas išreiškė viltį, kad Dusetos neišnyks, kad jose ir toliau kursis jaunos šeimos, daugės vaikų. Jis priminė, kad 500 metų istoriją turinčių Dusetų įvaizdį formavo žymūs kraštiečiai – kunigai, poetai, kalbininkai, menininkai, pedagogai, mokslininkai, sportininkai, tą sėkmingai daro ir dabar čia gyvenantys žmonės, palinkėjo visiems energijos, sveikatos puoselėjant savo kraštą.
Šventės metu patriotines ir liaudies dainas, pritariant visiems aikštėje buvusiems žmonėms, dainavo Margarita Simokaitytė ir Kultūros centro Dusetų dailės galerijos kolektyvo „Svaja“ moterys. Devintą valandą nuskambėjo Tautiška giesmė, ją šventės dalyviai sugiedojo susikibę rankomis į vienybės ratą. Po giesmės dar nesiskirstyta – įsiamžinta bendroje nuotraukoje, ilgai kalbėtasi su kaimynais, seniai matytais bičiuliais.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės, A. Troščenkos