Mariaus Žalneravičiaus plakatų paroda „VAŽIUOSMA UNTAZAVEN!“

Birželio 15 d. Antazavės dvare atidaryta VDA grafinio dizaino katedros dėstytojo doc. Mariaus Žalneravičiaus plakatų paroda VAŽIUOSMA UNTAZAVEN!

Prieš parodos pristatymą vyko plakato kūrimo dirbtuvės, kurių dalyvius M. Žalneravičius supažindino su pagrindiniais šio meninio žanro principais. Plakatui sukurti buvo pasitelktos įvairios priemonės – iškarpos iš žurnalų, tušas, popierius.

Kultūrinės veiklos Antazavės dvare koordinatorė Liliana Žutautienė pristatė parodos autorių, „iškamantinėdama“ jį. Sužinojome, kad Marius kilęs iš Šiaulių, bet vaikystėje vasarodavo Aukštaitijoje, kur puikiai išmoko aukštaičių tarmę, štai dėl to toks ir parodos pavadinimas.

M. Žalneravičius išsamiai pakomentavo savo darbus, o po oficialiosios dalies dar ilgai bendrauta jaukiame žiūrovų būrelyje, diskutuota apie meną ir menininkus.

Plakatų parodos Lietuvos kultūrinėje padangėje – nedažnas reiškinys, nes meninį plakatą kuriančių dizainerių gretos Lietuvoje nedidelės. Grafikos dizaineris M. Žalneravičius meninius plakatus kuria penkiolika metų, o parodoje eksponuoja darbus, kvietusius į kino klasikos peržiūras, dokumentinių filmų ir dainuojamosios poezijos festivalius ir kitus šiuolaikinio meno renginius. „Sudėtingiausia kuriant plakatą susieti du dalykus: nepamiršti savo, kaip kūrėjo, braižo, individualumo ir perteikti reikiamą informaciją, ką plakatas turi atskleisti. Jei plakatas patraukė žmogaus dėmesį – tikslas beveik pasiektas. Jei pagavai, jau pusė darbo, o jei sustojo ir paskaitė kas bus, finale atėjo, tai jau fantastika. Šiandienos žmogui reikia papildomų dirgiklių, įtaigios vizualiosios komunikacijos, dinaminės medijos“.

Kurdamas plakatus M. Žalneravičius siekia nesikartoti, netiražuoti vienodos stilistikos, atrastų modelių, išbandyti skirtingus įrankius. Estetiškai patrauklus vaizdas, kaip pasakoja pats dizaineris, niekuomet nėra jo savaiminis tikslas – tikrasis siekis yra plakatu perduoti stiprią žinutę. Tam autoriui pasitarnauja humoras ir ironija bei dėmesį traukiantys personažai. Bardų festivalių plakatuose dailininkas renkasi kurti jaukų, stebuklinį šios muzikos atlikėjų įvaizdį – jo herojais tampa paukščiai, miško žvėrys ar paslaptingas pianisto šešėlis. Priešingas efektas sukuriamas dokumentinio filmų festivalio „Nepatogus kinas“ plakatuose, kurių herojai – nemalonus mūsų visuomenės atspindys, turintis sukrėsti, kviečiantis nesitaikstyti su neteisybe.

Paroda vyks iki liepos 15 d.

Nuotr. Vilijos Visockienės