Plenero Antalieptėje dalyvių kūrybos paroda

Tarptautinis pleneras Antalieptėje

Kovo 21 – 31 dienomis Antalieptės Basųjų Karmelitų vienuolyne bei Inovacijų slėnyje vyko tarptautinio plenero ,,Menų gaudyklė. Kūrybinių rezidencijų tinklo išvystymas Ežerų krašto regione“ pirmasis etapas, kuriame dalyvavo dailininkai Arvydas Bagdonas, Rebeka Bruder, Ivo Folkmanis (Latvija), Ričardas Garbačiauskas, Algirdas Gaižauskas, Violeta Gasparaitis, Romualdas Pučekas, Rimvydas Pupelis, Liliana Žutautienė, Valentinas Varnas, Alvydas Stauskas (plenero vadovas). Plenero kuratorė – Ieva Špūrienė.

Kovo 31 d. įvyko plenero metu sukurtų darbų parodos atidarymas ir plenero uždarymas Dusetų dailės galerijoje. Parodos atidarymą pradėjo Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas. Pristatydamas visus dailininkus, jis džiaugėsi jų profesionalumu ir darbštumu, ką patvirtina parodoje eksponuojami darbai. Ankstyvas ir gan šaltas, vėjuotas pavasaris nėra pats tinkamiausias metas plenerui (tapybai iš natūros lauke), tad tai buvo savotiškas dailininkų ryžto išbandymas. Nors šiais laikais daug dailininkų tapo iš eskizų ar nuotraukų, tačiau esama ir neišduodančių plenero dvasios klasikų. Šiame plenere tokie – peizažistai Valentinas Varnas ir Alvydas Stauskas.

Parodos atidaryme buvo muzikinių staigmenų žiūrovams – originaliai pagrojo ekspromtu susikūręs dailininkų trio – Arvydas Bagdonas (šaukštai!), Romualdas Pučekas (armonika), Algirdas Gaižauskas (būgnelis). Buvo ir priešvelykinių dovanų pleneristams – pintinę su naminiais kiaušiniais iš savo ūkio padovanojo Rokiškio tautodailininkų asociacijos pirmininkė, tapytoja Birutė Dapkienė. Dailininkus ir visus žiūrovus ji pakvietė aplankyti atgimusį Salų dvarą, kuriame puikios sąlygos apsistoti ir kurti. Džiugu, kad dvarai Lietuvoje tampa tikrais kultūros židiniais. Paskutinę plenero dieną dailininkams buvo suorganizuota išvyka į Antazavės dvarą, kuriame nuo pernai metų jau vyksta kultūriniai renginiai ir ateityje jų tik daugės.

A. Stauskas atkreipė dėmesį, kad pirmą kartą per 20 jo surengtų plenero šiame dauguma dalyvių buvo vyrai! Tačiau lygių galimybių komisija neturėtų sunerimti, antrame plenero etape dalyvaus daugiau dailininkių moterų,- kalbėjo plenero vadovas. Jis pristatė ir ypatingą plenero dalyvį – Šiaulių Menų fakulteto Dailės katedros profesorių Ričardą Garbačiauską, išugdžiusį daugybę dailės mokytojų, kai kurie iš jų dirba Dusetų meno mokykloje.

Plenero vadovo Alvydo Stausko, plenero kuratorės Ievos Špūrienės, kitų Dusetų KC darbuotojų dėka pleneras praėjo sklandžiai ir gerai organizuotai. Rezidencijos dalyviai gyveno bei kūrė Inovacijų slėnio namuose bei Antalieptės Basųjų Karmelitų vienuolyne. Maitinimu rūpinosi ilgametę patirtį turinčios šeimininkės Meilutė Danelienė ir Roma Deksnienė, lepinusios dailininkus gardžiais ir sočiais patiekalais. Dėkingi pleneristai ir Danutei Vaitasienei, kuri surengė pažintinę ekskursiją vienuolyno patalpose ir Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje, papasakojo daug įdomių istorijų ir legendų.

Savo kūriniuose dailininkai įamžino Antalieptės simbolius – bažnyčią, vienuolyną, kabantį tiltą per Šventosios upę ir vietas, kurias reikia atrasti ilgiau pavaikštinėjus – senus namus ir jų kiemus, miškelių įkalnes, panoraminius vaizdus nuo kalvų. Nors gamtoje žalumos dar nėra, bet dailininkų tai nė kiek nenuvylė, atvirkščiai – pastelinės žemės spalvos, paįvairintos sniego likučiais – labai tapybiškos. Kaip ir senojo vienuolyno interjeras – čia kiekvienas kampelis, kiekvienas sienos lopinėlis prašosi perkeliamas į drobę. Tokią sienos atodangą matome A. Bagdono paveiksle. Kitas dailininko paveikslas „Skausmas“ – apie karą, ši tema ryški ir Violetos Gasparaitis, Algirdo Gaižausko, kitų tapytojų kūriniuose.

Balandžio 4-14 dienomis Antalieptėje vyksta antrasis plenero etapas, jame taip pat dalyvauja 10 Lietuvos ir užsienio šalių dailininkų. Balandžio 11 d. 17-19 val. vyks tapybos edukacija su vaikais (gali dalyvauti ir suaugę). Balandžio 12 d. 15-17 val. atvirų durų diena skirta moksleiviams. Balandžio 14 d. 12 val. plenero uždarymas bei parodos atidarymas Antazavės dvare. Vėliau abiejų plenero etapų metu nutapytų darbų paroda bus rodoma įvairiuose Lietuvos miestuose.

Pagrindinis projekto partneris – VšĮ ,,Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras“

Projekto partneris – Kultūros centras Dusetų dailės galerija.

Projekto veiklų Zarasų rajono savivaldybės teritorijoje koordinatorius – Zarasų r. savivaldybės administracija

Projektas finansuojamas iš EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų pagal programą ,,Kultūra“

Vilija Visockienė, nuotr. autorės, Alvydo Stausko