Projektas „Kultūrynos – kultūra, kuri augina“ plečia geografines bei kūrybines ribas
Projekto „Kultūrynos – kultūra, kuri augina“ renginiai šiemet vyksta ne tik tradiciškai Dusetose, bet ir Utenoje, Zarasuose.
Gegužės mėnesį renginius moksleiviams vedė VIRSMO STUDIJOS įkūrėjai Rita Dūdėnė, VDA/LSMU dailės terapijos magistrantė, kuriai tikslų padeda siekti ir kitos jos kompetencijos: grafinio dizaino bakalauras, neuroedukacija bei Dalius Dūdėnas, emocijų specialistas, neuroedukatorius, pedagogas, fotografas, šiuo metu studijuojantis Integruoto kūno ir judesio terapijos institute UK.
Kviečiame susipažinti su Ritos ir Daliaus mintimis, įspūdžiais, kuriais jie dalinosi po vykusių renginių.
„Gegužės 8 d. WOW! Kokia diena šiandien! Tiek daug džiaugsmo, šviesių akių, juoko ir kūrybinės energijos – taip prasidėjo mūsų susitikimas su nuostabiais, smalsiais, mandagiais, linksmais ir sumaniais Utenos Krašuonos progimnazijos 3 klasės mokiniais šiuolaikinio meno ir kūrybos erdvėje Utenoje RAPOLAS. Tai buvo pirmasis žingsnis į ilgai lauktą projektą „Kultūrynos – kultūra, kuri augina“, kuriame kartu su vaikais kūrėme pasaulius – ne tik popieriuje, bet ir širdyse. Mažieji kūrėjai panėrė į spalvų ir emocijų visatas, kur gyvena planetų įvairūs gyventojai, keliaujantys tarp planetų ir kuriantys ryšius. Vaikų vaizduotė tiesiog žėrėjo – tiek švelnumo, tiek netikėtų idėjų!
Gegužės 9 d. Šis rytas pasipuošė stipria šalna – visa žemė spindėjo lyg cukrumi pabarstyta, o į RAPOLĄ anksti ryte sugužėjo vaikai iš Vyturių progimnazijos. Prasidėjo dar viena „Kultūrynos – kultūra, kuri augina“ stotelė – šįkart kupina emocijų, smalsumo ir ieškojimų. Kūrėme salas, kuriose gyveno spalvos ir jausmai. Vaikų rankomis jos virto mažais pasauliais – jas jungė pasitikėjimo ir smalsumo keliai, o į kiekvieną jų buvo galima patekti tik asmeniniu emocijų laivu. Šiandien buvo visko – šurmulio, nerimo, daug energijos ir ne visada lengvo susikaupimo. Bet kiek daug tikrumo! Maži tiltai pradėjo rastis ten, kur iš pradžių buvo tik garsas. Tai buvo iššūkis – bet ir labai gyvas, nuoširdus susitikimas su vaikų pasauliu.
Gegužės 12 d. Šiandien švietė saulė, o kartu su ja – ir Aukštakalnio pradinės mokyklos vaikų akys bei kūryba. Dar viena diena, pilna smalsumo, spalvų ir širdžių, ieškančių ryšio. Vaikai kūrė savo planetas – kiekviena jų gimė iš jausmų, spalvų, mintyse gyvenančių pasaulių. Lipdėme planetų gyventojus, ieškojome, kaip pasakyti LABAS kitai planetai, kaip nueiti į svečius ne tik piešiniu, bet ir nuoširdumu. Buvo daug kūrybos, bendravimo ir netikėtų minčių, kurios šildė visus – iš vidaus.
Gegužės 13 d. tęsėme savo kelionę – šįkart svečiavomės Zarasų P. Širvio mokykloje. Tai buvo dar viena prasminga, gyva stotelė su vaikais, kurių jautrumas ir kūrybiškumas – tikras įkvėpimas. Nors pradžioje visi įsitraukė su smalsumu ir žaismingumu, vėliau kalbėtis apie jausmus ir kurti iš emocijų pasidarė nelengva – nes tokios temos reikalauja drąsos, tylos ir laiko. Tačiau būtent tai ir pavertė šį susitikimą ypatingu – jautriu, tikru ir atviru.
Gegužės 29 d. – dar viena „Kultūrynos – kultūra, kuri saugo“ stotelė – šįkart kartu su Aukštakalnio progimnazijos Žiburio skyriaus ketvirtokais. Vaikai kūrė emocijų planetas, lipdė jų gyventojus, piešė draugystės kelius, jungiančius skirtingus pasaulius. Buvo daug kruopštumo, susikaupimo, tylos ir šilto atidumo vieni kitiems. Kokia nuostabi klasė ir taip stipriai jaučiama jų bendrystė! Stebėti, kaip jų pasauliai gimsta iš spalvų ir jausmų – tikras įkvėpimas. Pasigrojimas būgneliais vienu ritmu – tarsi patvirtinimas: mes galime skambėti drauge. O kai jie taip darniai apsijungė – kūnu bėgiojo šiurpuliukai.
Labai dėkojam projekto „Kultūrynos – kultūra, kuri augina“ iniciatoriams – už tai, kad vaikai gali kurti, išjausti ir būti išgirsti. Kultūros centrui Dusetų dailės galerijai bei projekto koordinatorei Ievai Špūrienei už projekto plėtrą, už šilumą, palaikymą ir kryptį. Dėkojame mokytojams ir jų padėjėjams už tai, kad buvote šalia – jautriai, kantriai, palaikančiai.
Nuotraukose – vaikų kūriniai ir kūrybos akimirkos. Visos viešinamos atsakingai, su mokyklos ir tėvų sutikimu.“
D. Dūdėno nuotr.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė.