Ramunės Sladkevičiūtės-Dainienės tapybos paroda “EINU NAMO”

Nuo gegužės 5 d. Dusetų dailės galerijoje veikia jubiliejinė Ramunės Sladkevičiūtės-Dainienės tapybos paroda “Einu namo”.

Šiai parodai dailininkė atrinko originalių papjė mašė kūrinių, dekoruotų tradiciniais liaudiškais siuvinėjimais, rodo keramiką, kurioje gamtiškos spalvos ir minimalios formos teikia atgaivą akims ir norisi pirštais liesti kiekvieną indą, o pagrindinė parodos dalis – tapyba.

Parodos atidarymą pradėjo Ramunės sūnus, jautriai gitara sugrojęs keletą muzikinių pjesių. Dailininkas, pedagogas Eugenijus Raugas pratęsė muzikinę dalį smagiai „dusiškai“ paimprovizavęs su armonika.

Ramunė juokavo, jog vykdo savo 50-mečio įsipareigojimus – ši paroda per tris mėnesius jau trečioji, tad gausiai susirinkę dailininkės bičiuliai jai ir palinkėjo, kad toks tempas išsilaikytų visus ateinančius metus. „Pirmoji mano paroda prieš 25 metus įvyko Dusetose. Galvoju, kad per tą laikotarpį nepasikeičiau – vis tapau interjerus. Pradžioje jie buvo daugiau iš bendrabučio aplinkos, dabar labiau močiutiški, kleboniški“, – atidarymo metu kalbėjo Ramunė.

„Tapau tai, ką matau, tai, kas man gražu – gyvenimą“ – taikliai sakoma parodos anotacijoje. Ypatingai tapybiškose drobėse regime kaimiškus interjerus su tais naiviais, anuomet kičiniais, bet laiko tėkmėje nostalgiškais patapusiais kilimėliais prie lovos, senomis komodėlėmis, baltomis nėriniuotomis pagalvėmis, būtinomis pelargonijomis ant medinių palangių. Žiūrėdami į juos, kiekvienas savaip pajuntame praeities aromatą ir aštrius ilgesio dūrius širdin, primenančius apie brangius, nebūtin išėjusius žmones ar atsiminimus.  Atpažįstame ir puošnias Antazavės bažnyčios, Antalieptės vienuolyno erdves. O kokie svajingi paveikslų pavadinimai – „Vienožinskio salionas“, „Irenos ir Petro salionas“ ar „Vėjuota diena ( Romansai )“…

Dailininkę sveikinę kolegos, draugai, vyras Žydrūnas stebėjosi ir džiaugėsi Ramunės talentu, kantrybe ir begaliniu darbštumu, kurio jai nestinga. Kitaip juk nebūtų įvaldžiusi tiek meno sričių – tapybą ir fotografiją, keramiką ir tekstilę, asambliažus. Viskam reikia daug laiko ir jėgų, o juk Ramunė, be kūrybinio darbo, dirba ir Zarasų Fausto Latėno meno mokykloje, ir savo penkias atžalas išauginusi!

E. Raugas, kalbėdamas apie menininko kelią, kurio kiekvienas jis yra kitoks, savitas, džiaugėsi, kad Ramunė, nepaisant visų ieškojimų, išsaugojo save, savo stilistiką, savo dvasią, yra „iš toli atpažįstama“.

Nestigo gėlių žiedų ir šiltų žodžių, skirtų parodos autorei. Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos direktorė Rasa Juškėnienė: „Ramunės kūryba kalba pati už save… Labai didžiuojamės ja – mama, mokytoja, kūrėja. Jos darbai alsuoja meile ir ramybe. Linkime tau vidinės ramybės, saulėtų dienų, neblėstančio kūrybinio polėkio, džiugink mus toliau!“ Direktorės pavaduotoja Irma Gineikienė: „Tu viską pasakai savo spalvomis, šviesa ir tyla!“

Dailininkas Romualdas Pučekas: „Atrodo, čia tik babūnės kambarys, kažkokie laiko užmiršti interjerai, bet jie pilni gyvybės, skaidrumo ir tas sugebėjimas perteikti šviesą, kas dabar yra gana reta, yra didelė dovana. Dusetų dailės galerija turi dvi tokias dailininkes – tai Nomeda Saukienė ir Ramunė, kurios tuose paprastuose, gal mums atrodančiuose neįdomiuose dalykuose atranda didelius dalykus. Sėkmės ir toliau einant tuo keliu!“

Tą popietę, tapytų interjerų ir žmonių šypsenų šviesoje, skambėjo ir sutartinės, kurias dainavo Ramunė su bičiulėmis. Užburiantis magiškų dainų skambesys pažadino jų besiklausančių žmonių sielose šviesų graudulį, visuomet glūdintį šalia, bet užgožiamą dienų gausmo. Norite pajusti jį – užsukite į šviesos ir tylos kupiną Ramunės parodą, kuri veiks iki birželio 2 d.

***

Ramunė Sladkevičiūtė Dainienė gimė 1973 m. kovo 4 d. Telšiuose. 1991 m. baigė Telšių 5-ąją vidurinę mokyklą (dabar Telšių „Džiugo“ gimnazija). 1996 m. baigė Šiaulių pedagoginio instituto (dabar Šiaulių universitetas) Dailės fakultetą. Vadovaujama prof. Vincento Gečo 1998 m. įgijo tapybos magistro laipsnį.

Nuo 1997 m. dirba Zarasų meno mokyklos (dabar Zarasų Fausto Latėno) dailės skyriaus mokytoja. Dusetų dailės galerijos dailininkė. Dalyvauja grupinėse parodose, pleneruose Lietuvoje ir užsienyje, rengia personalines parodas. Kuria aliejinės tapybos darbus, koliažus iš skardos, meninę fotografiją, tekstilę. Gyvena Štadvilių k., Zarasų r.

***

Vilija Visockienė, nuotr. autorės