Ritos Stankevičiūtės ir Romualdo Požerskio fotografijos parodos

2024 m. birželio 1 d. Antazavės dvare įvyko RITOS STANKEVIČIŪTĖS ir ROMUALDO POŽERSKIO fotografijos parodos DULKĖS IR VANDUO atidarymas ir susitikimas su autoriais. Parodoje eksponuojami du fotografijų ciklai – „Aqueous” ir „Degantis žmogus”. Paroda veiks iki 2024 m. liepos 7 d. Pirmą kartą šioje jungtinėje parodoje ciklas „Aqueous” papildytas žinomiausios Lietuvos plaukikės Rūtos Meilutytės portretu, kuris sukurtas būtent parodos Antazavėje atidarymui. Autorius pristatė parodos prodiuseris Jonas Staselis.
„Šioje jungtinėje ambivalentiškų paradoksų žavesiu patraukiančioje parodoje susitinka Nacionalinės premijos laureatas, viena svarbiausių Lietuvos fotografijos figūrų, Romualdas Požerskis ir Rita Stankevičiūtė, meninės fotografijos ir performansų kūrėja. Ši jungtinė paroda – dviejų savitų autorių pokalbis, kurio centre vandens ir žemės substancijas tyrinėjantis žmogus: drąsiai peržengiantis ribas, kuriantis ir laisvas.
Rita Stankevičiūtė pristato projektą „AQUEOUS”, tai unikali žinomų Lietuvos plaukimo čempionų povandeninių portretų fotografijų paroda. Fotografijomis atskleidžiamas žmogaus ir vandens santykis: „vandens šviesa” jungianti kūną, judesį, pirmojo prisilietimo emociją, jusminiais grafiniais vaizdais perteikiama žiūrovu. Vandens motyvas, kaip formos laidininkas, autorės darbuose buvo ilgai ieškota forma. Tai grafinė raiška perteikianti žmogaus, vandens ir šviesos transcendenciją.
Romualdas Požerskis pristato fotografijas iš savo garsiojo ciklo „Degantis žmogus”, kurios sukurtos dalyvaujant alternatyvaus meno festivalyje Burning Man (JAV). Šį socio-kultūrinį fenomeną, kasmet vykstantį Nevados Juodosios Uolos dykumoje, menininkas fiksuoja nuo 2008 m., o dabartinei parodai atrinko labiausiai dulkėmis „apdovanotus” festivalio personažus. Nors dulkės ir dykuma fotografui pirmiausiai asocijuojasi su mirtimi ir vienišumu.“
„Jau senovės graikai pasaulį interpretavo kaip keturių pamatinių elementų (žemės, vandens, ugnies ir oro) dermę. Jie kosmosą įsivaizdavo kaip nuolatinę šių elementų sąveiką. Romualdo Požerskio ir Ritos Stankevičiūtės fotografijose taip pat atsigręžiama į šiuos elementus – dulkes (žemę) ir vandenį – tačiau čia vis tik dėmesio centre yra ne elementų tarpusavio santykis, o žmogaus ir stichijos akistata. Tačiau esminis panašumas su senovės graikais išlieka – žmogus čia su stichijomis nekovoja, jis jose gyvena ar tiesiog būva. Dulkės ir vanduo čia ne priešiški, grėsmingi elementai, o tiesiog žmogaus veiklos, potyrių ir netgi malonumų terpė“. Viktoras Bachmetjevas
PARODOS REMĖJAI: Mantingos Labdaros ir Paramos Fondas, Lazdynų baseinas
Parodos partneris: Lietuvos spaudos fotografų klubas.
Nuotr. V. Visockienės