Sartų fotovasara 2022

„Kiek apsipratus su pirmine įtampa ir įsisukus į stiprios koncentracijos aplinkos žvalgymo ir tyrinėjimo karuselę, imu svarstyti, kaip šiomis aplinkybėmis iš galvos išmesti žodį „reikia“. Netrukus savyje aptinku poreikį atsiriboti ir nuo privalomo gero rezultato atsakomybės. Imu stebėti kolegas – tos pačios vietos ir laiko „įkaitus“. Atrandu jų ir savo žvilgsnio panašumų ir skirtumų, gimsta diskusijos, atmosfera jaukiai šyla, tvyro bendrystė. Akyse skleidžiasi gamtos grožis, renku žvalgomų vietovių istorijos dėliones, kolekcionuoju sutiktų vietos žmonių; dovanojamus šiltus potyrius, imu išgyventi aplinką. Pagalvoju, ką grįžusi namo apie Sartus papasakosiu bičiuliams. Šįkart prisitaikau sau liaudies išmintį – geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti…“ Dr. Indrė Stulgaitė-Kriukienė

Tarptautinis tradicinis fotografijos pleneras „Sartų fotovasara 2022“ organizuotas jau ketvirtą kartą – rugpjūčio 2-7 dienomis fotografai keliavo po Zarasų rajoną, gaudė įdomiausius momentus ir štai turime gražų rezultatą – parodą ir katalogą, kurių pristatymas Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje įvyko spalio 22 dieną. Suvažiavę parodos autoriai, jų draugai, kolegos džiaugėsi, kad pleneras vyksta, tampa vis rimtesnis, vis labiau išsigrynina jo tikslai, auga projekto žinomumas.

Parodos atidaryme kalbėjo Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, fotomenininkas, Lietuvos meno kūrėjų asociacijos pirmininkas, Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis. Zarasų r. savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas perdavė Zarasų r. mero Nikolajaus Gusevo sveikinimo žodžius, savo bei administracijos vardu įteikė atminimo dovanas fotomenininkei Normantei Ribokaitei už tarptautiniame konkurse Kroatijoje „Summer, Sea, Sun 2022“ pelnytą garbingą Dragutin Antun Parčić GRAND PRIX, taip pat pasveikino fotomenininką Joną Staselį, tapusį Dusetų dailės galerijos fotografu. Gamtos fotografija užsiimantis B. Sakalauskas pažadėjo kitais metais ir pats sudalyvauti plenere.

Gamta įkvepia ne tik fotografus – skulptorius, tapytojas dusetiškis Algirdas Gaižauskas parodos atidarymo progai sukūrė ir prie Kultūros centro Dusetų dailės galerijos pastatė Mėlynąjį Briedį, džiuginantį ir lankytojų, ir praeivių akis.

 Projekto organizatoriai dėkojo katalogo, į kurį sugulė įspūdingiausios plenero nuotraukos, sudarytojai Ritai Dūdėnei. Įtaigų katalogo įžanginį straipsnį parašė panevėžietė fotomenininkė Indrė Stulgaitė Kriukienė, šiemet pirmą kartą dalyvavusi plenere.

Parodos dalyvius nuoširdžiai pasveikino Simona Burokaitė, pernykščio plenero vertėja ir gidė. Plenero įspūdžiais dalijosi Antazavės Dievo Apvaizdos parapijos klebonas Vytautas Dagelis, šveicaras Lukas Handschin, Panevėžio fotomenininkė Marija Šileikaitė Čičirkienė, Daugpilio fotografai Ilze ir Linards Onzuls, Zarasų fotoklubo „Ežerų žemė“ nariai Algirdas Navickas, Rimantas Bikulčius.

Smagu, kad į atidarymą atvyko ir tie žmonės, kurių portretai užfiksuoti fotografų darbuose, negalėjusieji atvykti tą dieną savo atvaizdus pamatė vėliau – tai Kristina Malinauskienė iš Bikūnų kaimo, dusetiškis Alfredas Vitas, grafiti dailininkas Justas Lingė, Algirdas Zinkevičius iš Raudinės kaimo. Be abejo, kelionių metu į kolegų objektyvus pakliūdavo ir patys plenero dalyviai. Viename vakare surengęs profesionalią fotosesiją Rimantas Bikulčius atskleidė daug studijinio fotografavimo paslapčių ir improvizuotoje studijoje gimė puiki portretų serija.

Plenero metu būta daug susitikimų, pažinčių, staigmenų – Dusetose, Antazavės dvare, Antalieptės vienuolyne ir Inovatorių slėnyje, Kamariškių dvare, Baltriškių vienuolyne, Raudinės kaime, pas Reginą ir Arvydą Každailius Senadvario sodyboje. Visur be atvangos spragsėjo fotoaparatai, buvo šiltai bendraujama. Pasitaikė ir neeilinių susitikimų, pavyzdžiui, su bitininkais, kurie aprodė savo valdas, vaišino medumi, kvietė pamatyti kaip sukami koriai. Išvykose sutikti senovinių, autentiškų sodybų gyventojai ne tik mielai priėmė į namus, bet ir papasakojo daug įdomių istorijų. Plenero metu fotografai sudalyvavo ir kūrybiškame neuroedukacinės praktikos užsiėmime, kurį pravedė Rita ir Dalius Dūdėnai.

Paroda vyks iki gruodžio 1 d.

Plenero dalyviai –  kun. Vytautas Dagelis, Daiva Šeibelienė, Alvydas Stauskas, Dalius Dūdėnas, Lukas Handschin, Giedrius Šeibelis, Jonas Staselis, Marija Šileikaitė Čičirkienė, Normante Ribokaitė, Rimantas Bikulčius, Regina Barzdaitė, Aivaras Troščenka, Algimantas Navickas, Vilija Visockienė, Linards Onzuls, Lukas Handschin, Ilze Onzule.

Projektą rengė – Kultūros centro Dusetų dailės galerijos. Projekto vadovė – Ieva Špūrienė, koordinatorė – Normantė Ribokaitė.

Rėmėjai: Lietuvos Kultūros taryba, Zarasų rajono savivaldybė.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės