Skambia muzika vėl džiugino „Sėlos muzikantai“

Festivalis ,,Sėlos muzikantai” vyksta Zarasų krašte jau XXIV kartą ir yra vienas seniausių tokio žanro festivalių Lietuvoje. Gegužės 7 d. pirmasis koncertas nuskambėjo Šlyninkos vandens malūne, o tos pačios dienos pavakaryje – Stelmužės bažnyčioje, kur pirmąkart susirinko mandolinininkai iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos. Idėjos autorius ir organizatorius – muzikantas, etnografas Gintaras Andrijauskas. Susibūrimo „Pa ųžalu“ metu klausytojai išgirdo, kaip dar visai neseniai mūsų kraštuose skambėjo styginiai orkestrėliai –  tam labai pasitarnavo puiki bažnytėlės akustika. Mandolinininkų rinktinėje muzikavo Smalvų, Dusetų ir Zarasų muzikantai. Dusetas atstovavo jaunimas – vaikai iš Kultūros centro Dusetų dailės galerijos folklorinio kolektyvo „Sartukas“ (vad. Sigita Gudonienė, Ramūnas Lisinskas).
Žinoma, pagrindinis festivalio akcentas – tai tradicinė trieilė ,,pataburska“ armonika, kuria buvo ne tik griežiama šiuose kraštuose, bet ir buvo gaminami šie instrumentai. Būtent šiam instrumentui gegužės 8-ąją Dusetose buvo skirtas koncertas ,,Griežia trieilės“, į kurį susirinko geriausi muzikantai, griežiantys trieilėmis armonikomis. Kažkada organizatoriams buvo kilę minčių šią festivalio dalį perkelti į Zarasus, tačiau armonikieriai  paprieštaravo: Dusetos yra šio festivalio „lopšys“ ir tradicijų laužyti nevalia!
Renginio vedėjas Untaniokas (Antanas Laurinkevičius) kaip visada nepritrūko šmaikščių žodžių, pristatydamas muzikantus, gausiai suvažiavusius į Dusetas ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos bei Estijos. „Koks gi tarptautinis festivalis be žemaičių!“, – šmaikštavo Untaniokas, kviesdamas į sceną „Mėguvą“ iš Palangos. Muzikantai, kolektyvai keitė vienas kitą… Iš Utenos atvyko vaikų kolektyvas ,,Mažasis Sietynėlis“ (vad. Rima Garsonienė) ir ,,Muzikontai iš pa Utenas“. Dar tik pirmus metus grojantis Daugailių kapelos vadovo Petro Leleikos auklėtinis Mindaugas Didžiokas pasirodė kaip gabus ir daug žadantis mokinys. Jam buvo įteiktas festivalio pasas. Iš viso tokių pasų nuo XVI festivalio išdalinta net 295!
Ne vien „pataburskos“ armonikos skambėjo renginyje. Rokiškėnas Bronius Žvirblis pagrojo su bandonija, bet labiausiai publiką sužavėjo garbaus amžiaus muzikanto puikus humoro jausmas: „Jau esu gerokai apipešiotas vanagų, bet gavau iš Utenos mero A. Katino lietsargį apsisaugoti ir nuo vanagų, ir nuo katinų, tad dar grosiu!“,- juokėsi senolis. Antalieptės kapela „Un tą lieptą“( vad. Loreta Alaunienė) padovanojo publikai keletą smagių melodijų. Kaip visuomet meistriškumu stebino jaunasis molėtiškis Dainius Maslauskas. Vaikinas yra tikras liaudies kultūros entuziastas, žada studijuoti etnomuzikologiją. „Armonika yra tavo sielos, emocijų atspindys ir jų išraiškos būdas. Armoniką reikia jausti ir suprasti kaip žmogų, kaip draugą, kuriam gali viską pasipasakoti, išlieti savo dūšią. Žinau, kad daug kas turi geras armonikas, bet ne visiems ji – artimas ir suprantantis draugas“ – toks Dainiaus požiūris stebina ir žavi, leidžia tikėti, kad liaudiško muzikavimo tradicijos Lietuvoje neišnyks. Tuo labiau, kad senieji muzikantai noriai dalinasi sukaupta patirtimi su jaunaisiais.
Visus šventėje grojusius muzikantus sunku ir suminėti. Na, o festivalio „vinimi“ jau trečius metus iš eilės tampa „Pataburskų armonikų rinktinė“, vienas jos lyderių – iš Dusetų kilęs, dabar Molėtuose gyvenantis Algimantas Mieliauskas. Aštuonetas sugrojo taip šauniai, kad sužavėjo net ir išrankiuosius estus. Iš Pabaltijo valstybių būtent Estijoje liaudiškas muzikavimas labiausiai mėgstamas, vertinamas ir yra nepaprastai populiarus. Estų kolektyvą „Mooste Rahvamuusikakooli Pilliklubi“ į „Sėlos muzikantų“ festivalį Gintaras Andrijauskas ir „priviliojo“ ,,pataburskomis“ armonikomis.
Koncertą paįvairino polkų ir valsų ritmu besisukantys nuolatiniai festivalio svečiai – nenuvargstantis Petras Lašas ir dvi jo „etatinės“ šokėjos Aldona Vanagienė bei Genutė Šimkūnaitė.
Festivalis nuskambėjo kartu su lakštingalų trelėmis, paskutiniai akordai sutirpo žydinčių sodų tankmėje, tačiau malonūs atsiminimai liko visų liaudiškos muzikos gerbėjų širdyse. Tad iki susitikimo kitais metais, kuomet „Sėlos muzikantai“ švęs savo 25 – metį!
Festivalį finansavo Lietuvos kultūros taryba. Rėmėjai – UAB „Degučių karčema“ ir Čižo alus. Partneriai – Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Zarasų krašto muziejus, Šlyninkos vandens malūnas, Zarasų žemės ūkio mokykla. Organizatoriai – Zarasų rajono savivaldybės kultūros centras. Informaciniai rėmėjai – laikraščiai „Dusetos“, „Zarasų kraštas“, LRT laida „Duokim garo“.

Vilija Visockienė

Nuotr. autorės