Šventiniai renginiai Dusetose

Gruodžio 10 d. Dusetose vyko daug šventinių renginių – Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje nuo ryto veikė kalėdinė mugė, vakarop miesto aikštėje buvo įžiebta eglė, o vakare klausėmės įstabaus „DIAmanti“ koncerto „Angelo prisilietimas“.

Kalėdinė mugė

Mugėje didžioji dalis prekybininkų buvo mūsų krašto amatininkai, meno kūrėjai, ūkininkai. Tačiau sulaukta ir tolimų svečių – duona ir įvairiausiais pyragais prekiavo šeimos kepyklėlė „Vijola“ iš Jurbarko. Jūžintiškės iš draugijos „Kuparas“ visus viliojo tradiciniu paveldu – namine duona, keptiniu alumi, gira, šviežiai rūkyta mėsa. Liofilizuotus produktus, kurie ilgai išlaiko savo natūralias savybes, kvapą, skonį, mūsų gyventojai jau senokai žino ir mėgsta. Ir šį kartą visiems magėjo ragauti ir namo parsinešti dusetiškių Vilmos Pupeikienės įvairiausių rūšių prieskonių, Robertos ir Egidijaus Kardonų kopūstų ir burokėlių sriubos, Loretos Abramavičienės šeimyninės manufaktūros „Skonus“ iš Salako įvairių skonių saldainių ir arbatų. A. Kazulėno bityno bitelės prinešė daug sveikatingo pievų medaus. Rimas ir Dalia Vaitukaičiai, be tradicinio medaus, bičių duonelės, prekiavo ir saulėtu kreminiu medaus gardėsiu, rankų darbo žvakėmis.

Pirkėjai niekaip negalėjo atsispirti visiems gardumynams, o ir nelabai norėjo – ir patiems rūpėjo paragaut, ir artimuosius kalėdinėmis dovanėlėmis nudžiuginti. Žinia, žmogus ne vien duona ir lašiniu sotus – tad krypo akys ir į meno kūrinius. Dusetų dailės galerijos dailininkai Violeta Gasparaitis pristatė savo laisvą, veržlią tapybą, Romualdas Pučekas – tapybą ir keramiką, o mugės pabaigoje jis dar ir smagiai su armonika pagrojo.

Dusetiškė meno kūrėja Daiva Stasiškienė šį kartą turėjo ne tik tradicinių rankdarbių – papuošalų, mezginių – tačiau ir žvakidžių, staliuką, padėklų, spalvingai dekoruotų epoksidine derva. Ukrainietė Natalija, laikinai su šeima besiglaudžianti Padustėlyje, mezga jaukius žaislus ir šiltus rūbelius mažiesiems. Kaip ji pati pasakojo, gaminti žaislus ją įkalbėjo anūkai, kurie, atvykę Lietuvon, labai ilgėjosi Ukrainoje paliktų mylimų žaislų. Kad galvos neperkaistų, o kojos nesušaltų, pasirūpino Alvyda Ramanauskienė, atvežusi savo veltukus – pirties kepures, šlepetes, pirštines. Keramikė Miglė Slapšinskaitė – naujas vardas mugėje, tačiau tikrai turėsim ne vieną progą įsigyti jos unikalių dirbinių, lipdytų su didele meile savo amatui. Menininkė Alesandra Gaušienė kvietė pasipuošti  – pasidaryti laikiną indišką chną tatuiruotę. Regvita Volodkienė nuo Sadūnų vasarą ūkininkauja, o žiemą, esant daugiau laisvo laiko, siuva patvarias, praktiškas ir spalvingas kuprines, kosmetines, pirštines iš tekstilės atraižų. Papuošti namus originaliais kryželiais, prakartėlėmis kvietė  Kristina Ballouard, kuri savo kuriamas mozaikas iš keramikos, stiklo šukių vadina gyvenimo mozaikomis, o edukacijų metu mielai visus moko, kaip sukurti tvarų meną. Siuvimo namai iš Kauno „SkiRT“ prekiavo stilingomis kepuraitėmis, lengvučiais tiulio angeliukais.

Rimas Leleckas atvyko su specialiai Kalėdoms auginamais ilgai nenubyrančiais kaukaziniais kėniais – populiariausiais Kalėdų spygliuočiais Vakarų Europoje, o Jūratė Leleckienė kvietė įsigyti advento vainikų iš natūralių gamtinių medžiagų.

Mugė – tai ne tik vieta pirkt parduot, bet ir bendruomenės susiėjimas, jaukus pasibuvimas kartu, apsikeitimas idėjomis.

Eglės įžiebimas

Vakarop Dusetų Nepriklausomybės aikštėje buvo įžiebta kalėdinė eglė, vyko koncertas, jo metu kalėdinius kūrinius atliko Augustė Mažeikaitė, Austėja Dimitrijeva, Austėja Markevičiūtė, Saulė Šakėnaitė, Frėja Gaulė (mok. Eglė Kuzmienė), taip pat Evelina Akatjeva, Eglė Kuzmienė, Margarita Simokaitytė. Smagiai pašoko Andriaus Meškausko vadovaujamas vaikų šokio kolektyvas „Vijūnėlis“. Šventinį renginį vedė Vigilija Stankūnaitė ir Margarita Simokaitytė.

Per pusnynus atkeliavęs vaikų išsiilgtas Kalėdų senelis su Snieguole mažiesiems išdalino maišą dovanų. O suaugusius artėjančių švenčių proga pasveikino būrys garbių svečių – Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios parapijos klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas, Zarasų r. savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, Zarasų r. savivaldybės tarybos narė Violeta Barisevičienė, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkė Aldona Žiliukienė, Dusetų seniūnijos  seniūnas Darius Steponavičius. Visi jie palinkėjo ramybės, santarvės, taikos metų, tarpusavio sutarimo, džiaugėsi nuveiktais prasmingais darbais mūsų seniūnijoje. Nuoširdžiai padėkota renginio rėmėjams – UAB „Vasaknos“, UAB „Vigotema“, Kavolių medžiotojų būreliui, UAB „Svaita“, šventės organizatoriams – Kultūros centrui Dusetų dailės galerijai, Dusetų seniūnijai, šventės partneriams.

Šventėje tradiciškai vaišinomės maltiečių sriuba, kurią gardžiai išvirė Vitalė Statauskienė ir Danutė Topalskienė, taip pat buvo renkamos lėšos skurdžiai gyvenantiems žmonėms.

Džiugu, kad šiemet buvo papuošta gyva, aikštėje auganti eglė, taip išsaugant ir medį, ir sutaupant lėšas. Laikmečio aktualijos – karas Ukrainoje, gamtos tarša – koreguoja ir fejerverkų naudojimą. Tad šiemet jų buvo atsisakyta, o dangų nutvieskė lazerių spinduliai.

Renginio režisierė – Kultūros centro Dusetų dailės galerijos renginių režisierė Margarita Simokaitytė.

Renginio partneriai: Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija, Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos Dusetų skyrius, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Švč. Trejybės parapija, Maltos ordinas.

„DIAmanti“ koncertas

Iš aikštės žmonės skubėjo į Kultūros centrą Dusetų dailės galeriją, kur įvyko profesionalių muzikių – operos solisčių Dovilės Kazonaitės, Ilonos Pliavgo bei kanklininkės Aistės Bružaitės koncertas, dovanojęs daug puikių emocijų. Šis ansamblis jau spėjo pasireikšti įvairiuose žanruose – nuo operos iki roko, merginos yra tapusios LNK TV projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ finalistėmis. D – Dovilė. I – Ilona. A – Aistė. Sudėjus tris deimantus į vieną gaunasi „DIAmanti“. Šis trejetas susibūręs iš Klaipėdos, Vilniaus ir Skuodo. Dovilė ir Ilona – profesionalios, ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje žinomos operos atlikėjos, o Aistė – viena žinomiausių Lietuvos kanklininkių. Merginų repertuarą sudaro operų arijos, duetai, lietuvių liaudies dainos, bažnytinės giesmės. Noras populiarinti nacionalinį instrumentą kankles bei operinį „bel canto“ skatina atlikėjas ieškoti naujų meno formų. Šio koncerto metu kanklės skambėjo lyg tyriausia arfa, o dainininkių originalus požiūris į operą, scenoje trykštanti kūrybinė energija nepaliko abejingo nė vieno klausytojo.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės