Tarptautinėje meno mugėje „ArtVilnius’17“ – triguba Dusetų dailės galerijos ir jos menininkų sėkmė

 

Birželio 8-11 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO aštuntojoje tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius‘17“ dalyvavo 55 galerijos, 200 menininkų iš 20 pasaulių šalių (nuo Belgijos, Vokietijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Ukrainos, Lietuvos iki Baltarusijos, Gruzijos, Rusijos, Italijos, Prancūzijos). „ArtVilnius‘17“ programoje buvo tęsiama geriausių galerijų bei menininkų rinkimo tradicija, lankytojams buvo siūloma diskusijų ir paskaitų programa. Visų meno mugės lankytojų laukė edukacinė programa ir kūrybinės dirbtuvės.

Tradiciškai meno kritikų ir žurnalistų komisija išrinko geriausius mugės dalyvius. ArtVilnius‘17“ naujiena – paskelbtos net septynios geriausios galerijos. Jas komisija vertino pagal ekspozicijų siužetus, koncepcijas, originalius kūrinių demonstravimo sprendimus. Vertinimo komisijos pirmininkas – menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, komisijos nariai: menotyrininkai Dr. Virginija Vitkienė, Ernestas Parulskis ir menininkai Deimantas Narkevičius bei Žilvinas Landzbergas.

Geriausios „ArtVilnius‘17“ galerijos (abėcėlės tvarka): „ARgenTum”, VDA galerija (Vilnius); Kultūros centras Dusetų dailės galerija; „Foku” (Talinas); „Kuldīga Artists‘ residence”, (Kuldyga); „Stalowa” (Varšuva); „Meno Parkas” (Kaunas) bei galerija-butas „Trivium” (Vilnius).

Kasmet „ArtVilnius” lankytojai išrenka savo favoritus, kurių vardai atspindi mugės meno ir geografinę įvairovę. Praėjusiais metais geriausia žiūrovų galerija tapo Vokietijos atstovai „Ulf Larsson“, o geriausiu menininku publikos buvo pripažintas Linas Blažiūnas. Šeštadienio vakarą meno mugė „ArtVilnius‘17” svečius pakvietė į uždarymo renginį Šiuolaikinio meno centre. Renginio metu buvo paskelbti ir apdovanoti geriausi žiūrovų išrinkti menininkai bei galerija, kuriems atiteko „Volfas Engelman“ piniginės premijos.

„Rinktine žiūrovų galerija“ tapo Kultūros centras Dusetų dailės galerija. Jos pristatytas menininkų duetas – Remigijus Kriukas ir Indrė Stulgaitė-Kriukienė be konkurencijos tapo „Žiūrovų rinktiniais menininkais“.

„Šiemet yra pirmas kartas mugės istorijoje, kuomet žiūrovai geriausiais išrenka ne tik galeriją, bet ir jos menininkus bei pirmas kartas, kai geriausiais menininkais tampa kūrėjų duetas”, – šių metų žiūrovų pasirinkimą komentavo „ArtVilnius‘17” vadovė Diana Stomienė.

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos stende pristatytas R. Kriuko ir I. Stulgaitės-Kriukienės darbų ciklas „4 dienos Marse“ meno mugės lankytojus sužavėjo savo ekspozicijos sprendimu. Uždaroje, tamsoje paskendusioje galerijos erdvėje R.Kriuko stiklo kūriniams mistinę atmosferą sukūrė I. Stulgaitės-Kriukienės vaizdinė ir garsinė instaliacija.

Patys menininkai savo kosminės tematikos parodos idėją interpretuoja taip: „Uždaroje erdvėje – savotiškas tam tikros stadijos chaosas, tam tikros galios branduolys, iš kurio tarsi turėtų rastis naujas darinys. Belieka spėlioti, kas tai bus – nauja planeta, gyvybė, struktūra ar visiškas išnykimas, susinaikinimas. Lieka neaišku, ar tai kažko tai pradžia, ar pabaiga. Laikas ir erdvė, bendrąja prasme, šiuo atveju subjektyvūs.“

Dusetų dailės galerijoje pristatomi menininkai, kurie šiame krašte gimė, mokėsi, kuria arba gyvena. I. ir R. Kriukų šeima čia turi sodybą ir dirbtuves, į kurias grįžta pailsėti po kelionių užsienyje bei dirbti. „Juokauju, kad blaškausi po pasaulį. Tačiau Dusetų galerija – aukšto, pasaulinio lygio“, – įsitikinęs „Marso akmenų“ autorius. Paskutinį kartą jis grįžo iš kelionės po kaimyninę planetą. „Turėjau ten namą, skraidžiau, buvau užsiėmęs žmogus. Žmona liepė namą parduoti ir baigti Marso klajones, – šypsojosi Remigijus. – Marsas – mistinė planeta, o stiklas – tauri medžiaga. Kol esu gyvas, noriu žmonėms atskleisti, kas tai yra stiklas.“ Rugsėjį bendra menininkų paroda „Monologai“ veiks Senajame arsenale – Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje.

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas, atsiimdamas apdovanojimą, neslėpė nuostabos ir džiaugsmo, juk Dusetų dailės galerija šioje mugėje taip įvertinta buvo pirmą kartą. „Džiugu, kad patekome tarp geriausių „ArtVilnius‘17” galerijų.  Tai įrodo, kad ir periferijoje verda aktyvus kultūrinis meninis gyvenimas, kad mūsų menininkai sugeba nustebinti daug mačiusius meno vertintojus.“

Informaciją paruošė V. Visockienė

Nuotr. A. Stausko ir V. Visockienės