Tarptautinis vaikų ir jaunimo festivalis KITOKS’23 Dusetose

Tarptautinio vaikų ir jaunimo festivalio KITOKS’23 spektakliai buvo parodyti ir Dusetose, taip pat vyko susitikimai su atlikėjais, edukacijos vaikams ir pedagogams.

Festivalinė programa Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje sausio 20 d. pradėta spektakliu „BUILDING A TENT“, vykusiu labai neįprastai – žiūrovai buvo pakviesti įsitaisyti ant scenos, o po pasirodymo ir patys išbandė savo jėgas sceninėje improvizacijoje. „Norėtųsi pasidžiaugti, kad tarp jau sukurtų spektaklių šio projekto programoje ir naujas bendras Menų spaustuvės ir norvegų partnerio „Davvi“ darbas, spektaklis gimnazistams – „Building a Tent“. Šis spektaklis unikalus, laužantis stereotipus apie profesionalumą scenoje, kurtas 6 tarptautinių rezidencijų Norvegijoje ir Lietuvoje metu, o tarp kūrėjų – Norvegijos scenos menų profesionalai bei pirmą kartą scenoje kuriančios dvi šeimos – mamos ir jų sūnūs. Spektaklio tema ypač aktuali šiuolaikinėje visuomenėje. Jame kalbama apie įsiklausimą, artimą ryšį, bendrystę“,- pasakoja šio projekto organizatorė, Menų spaustuvės vadovė Jolita Balandytė.

Sausio 23 d. rodytas šokio spektaklis UNI | HeiCo (NO). Jame trys vyrai atliko humoristinį, nuostabiai tikrovišką akrobatinį numerį. Pasitelkę nenuspėjamą požiūrį į garsą, judesį ir dainas, jie sukūrė lengvą, tačiau jaudinančią atmosferą. Joje publika patenka į netikrumo būseną, kuri atitraukia juos nuo realybės ir apgaule privilioja į tam tikrą priklausomybę nuo atlikėjų. Spektaklis prasideda atvirame ir paprastame kambaryje, kuris pamažu virsta intensyvia aplinka, kupina detalių. Požiūris į judėjimą yra minimalus ir tikroviškas, taip sukuriant stulbinančius, intuicija paremtus scenarijus. Tai sielos paieškomis užsiimanti trijulė, kuri, pasitelkusi natūralumą, tyrinėja intymias, pirmines ir socialines išraiškas. Po šokio spektaklio moksleiviai ir pedagogai buvo pakviesti pasimokyti šiuolaikinio šokio judesių.

Sausio 24 d. šokio spektaklių kūdikiams pradininkė Lietuvoje „Dansema“ sukvietė pačius mažiausius žiūrovus į spektaklį „NEREGĖTAS PASAULIS“, patiriamą per judesį, lytėjimą ir muziką. Mažyliai buvo labai viskuo susidomėję ir ramūs, o tėveliai įgavo naujų žinių, kaip savo vaikučiams suteikti naujų potyrių. „Pamatyti pasaulį rankomis ir širdimi. Pajusti šokį kvėpuojant ir liečiant. Laikytis atstumo apkabinant ir prisiglaudžiant. „Neregėtas pasaulis“ yra kupinas įvairiausių judesių, spalvų ir paviršių, žadinančių mažylių pojūčius ir ugdančių jų gebėjimą pastebėti detales, iš detalių jungti visumą ir kūrybiškai reaguoti į šokėjų siūlomas idėjas. Spektaklis kviečia vaikus tapti aktyviais veiksmo dalyviais ir tuo pačiu palieka mažyliams sprendimo laisvę, kada ir kaip jie norėtų įsijungti į spektaklio procesą.“

Po šio pasirodymo K. Būgos gimnazijos pradinukai sudalyvavo šiuolaikinio šokio edukacijoje ir per valandą(!) su profesionalių choreografių pagalba paruošė modernų šokio spektaklį „Pasaulio sukūrimas“. Vaikams puikiai sekėsi, jie įgavo ypatingos patirties žaismingai išreikšti savo emocijas, mintis per kūno judesį, išlaikant sceninę rimtį.

Festivalio organizatorius – VšĮ „Menų spaustuvė

Vilija Visockienė, nuotr. autorės