Tradicinis geriausių Lietuvos ir užsienio armonikierių koncertas „XXXIII KARTAS“
Gegužės 17 d. Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje įvyko tradicinis, jau 33-iasis geriausių Lietuvos ir užsienio armonikierių koncertas „XXXIII KARTAS“. Du trejetai – simbolinis skaičius, liudijantis daugiau nei tris dešimtmečius puoselėjamą gyvąją tradiciją, kuri kasmet į Dusetas sutraukia pilną salę autentiškos muzikos gerbėjų iš visos Lietuvos bei užsienio ir kurioje kasmet skamba autentiška trieilių armonikų muzika: nuo subtilių, ramių melodijų iki energingų folkloro ritmų.
Šių metų jubiliejinė šventė, kurią gyvai ir šmaikščiai vedė Antanas Laurinkevičius, tapo tikra liaudiškos muzikos dovana vietos bendruomenei bei svečiams. Programoje persipynė pagarba praeities meistrams, kūrybiniai eksperimentai ir gyva, skirtingas kartas bei šalis jungianti tradicija.
Festivalio pradžioje tradiciškai tylos minute pagerbti praėjusiais metais Anapilin iškeliavę iškilūs krašto kultūros kūrėjai. Prisimintas ilgametis festivalio bičiulis, muzikantas, Sartų lenktynių meninės dalies režisierius Algirdas Svidinskas bei buvusi Zarasų kultūros centro direktorė Jovita Mikutavičienė. Organizatorių teigimu, geriausias būdas pagerbti išėjusius meistrus – tęsti jų pradėtus darbus, o tai puikiai įrodė į sceną gausiai susirinkęs jaunimas.
Šių metų šventėje ypatingo dėmesio sulaukė jauniausieji dalyviai – Utenos folkloro ansamblių „Sietynas“ ir „Mažasis Sietynėlis“ muzikantai, vadovaujami Rimos Garsonienės. Vaikai ir jaunuoliai scenoje meistriškai demonstravo įgūdžius, grodami tradiciniais instrumentais: būgnais, senosiomis Peterburgo armonikomis bei cimbolais. Tradicijos perimamumas ir auganti nauja muzikantų karta tapo viena stipriausių šių metų festivalio žinučių.
„Sėlos muzikantai“ jau seniai peržengė regiono ribas. Renginyje grojo atlikėjai bei kapelos iš Anykščių, Kupiškio, Ignalinos, Visagino, Zarasų ir Utenos. Išlaikyta ir tarptautinė renginio dvasia – šventėje pasirodė svečias iš Latvijos, Skriverių krašto muzikantas Andris.
Žiūrovus džiugino ne tik tradiciniai valsai, polkos ar fokstrotai, bet ir kūrybiniai eksperimentai. Daug emocijų salėje sukėlė „Sadūnų“ muzikantų Gintaro Andrijausko, Petro Leleikos, Ramūno Lisinsko bei iš Vokietijos į Dusetas sugrįžusio Vytauto Gutausko pristatytas projektas „Raudantis plienas“. Jų pasirodyme skambėjo metalinį skambesį turintys instrumentai ir… metronomas!
Ilgametis festivalio organizatorius, muzikantas ir etnokultūros puoselėtojas Gintaras Andrijauskas emocingoje ir nuoširdžioje padėkoje akcentavo milžinišką, dažnai nematomą muzikantų darbą ir repeticijų valandas, kurios virsta džiaugsmu klausytojams.
G. Andrijauskas neslėpė, kad organizuoti tokį tęstinį renginį kasmet tampa vis didesniu iššūkiu, todėl ypatingą padėką išreiškė savo kolegai Petrui Leleikai, prisiėmusiam šių metų koncerto režisūrą bei kuratoriaus pareigas. Gintaras taip pat išreiškė padėką renginio rėmėjams – Lietuvos kultūros tarybai bei Zarasų rajono savivaldybei, taip pat Dusetų ir Zarasų kultūros centrų darbuotojams už sklandų komandinį darbą.
Visiems šventės dalyviams buvo įteikti oficialūs padėkos raštai. Renginio kulminacija tapo tradicija tapęs ir visų žiūrovų itin laukiamas jungtinis koncerte grojusių muzikantų armonikų orkestras, galingais akordais vainikavęs šią neeilinę šventę.
Projektą „XXXIII tradicinis tarptautinis liaudiško muzikavimo festivalis–mokymai „Sėlos muzikantai“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Zarasų rajono savivaldybė. Nuoširdi padėka renginio rėmėjui – UAB „Vasaknos“.
Nuotr. V. Visockienės


















