Vilmanto Adamonio kūryboje – nešantys žinią mediniai sutvėrimai

Rugsėjo 17 dieną Antazavės dvare kamerinėje salėje durys atsivėrė į ypatingai jaukią skulptoriaus Vilmanto Adamonio kūrybos parodą. Buvusį ilgametį kolegą – Vilniaus Technologijų ir dizaino kolegijos dėstytoją – pristačiusi kultūrinės veiklos Antazavės dvare koordinatorė Liliana Žutautienė kalbėjo, kad Vilmantas yra nepaprastai kūrybiškas, labai studentų mylimas žmogus, o menininko įvairiapusį charakterį smagiai atspindi plakatui jo paties atrinkti darbai – angelas ir ožiaragis. Pirmasis pabrėžia šio kūrėjo globėjiškąją, rūpestingąją pusę, o antrasis – puikų humoro jausmą, taiklų gebėjimą „pašpilkuoti“ žmogaus ydas. V. Adamonis tęsia savo giminės menininkų, dėstytojų dinastiją ir kas žino – galbūt jo pėdomis paseks ir mažoji dukra.

Parodos autorių pasveikinęs Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas pasidžiaugė V. Adamonio kūrybiniu bendradarbiavimu su Dusetomis, o dabar jau ir su Antazave: „Esame pripratę prie dailės kūrinių, tačiau mažoji plastinė skulptūra vis dar ganėtinai retai sutinkama parodų salėse. V. Adamonio kūrybą dusetiškiai atpažįsta, jis yra pastovus Dusetų dailės galerijoje rengiamų grupinių parodų dalyvis.“

Skulptorius kuria ir bareljefus, skulptūras bažnyčioms. 2019 m. V. Adamonis Antazavės Dievo Apvaizdos bažnyčiai pagamino iš medžio masyvo drožtą, auksuotomis detalėmis puoštą altorių su Dievo avinėliu. Už šį meno kūrinį, o taip pat ir už veltui nešvaistomą Dievo duotą talentą menininkui dėkojo Antazavės parapijos klebonas Vytautas Dagelis: „Džiaugiuosi, kad mūsų parapijiečių svajonė turėti gražų altorių išsipildė – jį sukūrė ypatingas meistras. Vilmanto visos skulptūros sukurtos nepaprastai kruopščiai – skirtingos medienos inkrustacijos tobulai dera tarpusavyje, papildo viena kitą spalviškai.“

Menininkas kūryboje naudoja skirtingas medžiagas – molį, bronzą, tačiau šiuo metu daugiausiai dirba su medžiu. Parodoje eksponuojami darbai surinkti iš asmeninės kolekcijos, yra įvairaus laikotarpio, tad ji ir retrospektyvinė, ir jubiliejinė – neseniai V. Adamonis atšventė gražią gyvenimo sukaktį.

Netoli Leliūnų miestelio sodybą turintis menininkas artimas Rytų Aukštaitijos kraštui gamtos ir žmogaus dvasios pajautimu. Tai ir regime, tuo ir žavimės, žvelgdami į Vilmanto sukurtus alegorinius, daugiaprasmius ir iškalbingus kūrinius, įnešančius į mūsų gyvenimą žaismingumo bei šviesos.

Užsukite į parodą Antazavės dvare, kuri veiks iki spalio 30 d.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės

Skulptorius Vilmantas Adamonis gimė 1962 m. Vilniuje, menininkų šeimoje, baigė M. K. Čiurlionio menų mokyklą, 1980–1986 Vilniaus Dailės institute (dabar VDA) studijavo skulptūrą. Kūrėjo mokytojai buvo prof. J. Kėdainis, prof. K. Bogdanas, prof. B. Vyšniauskas, prof. G. Jokūbonis, prof. P. Aleksandravičius ir kiti skulptūros grandai. Nuo 2006 m. menininkas yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Kuria mažosios plastikos skulptūras iš bronzos, medžio bei akmens masės. Dalyvauja grupinėse skulptūros parodose, yra surengęs daugiau nei dešimt personalinių parodų. Autoriaus darbų yra privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje. Pastaruosius dešimt metų skulptorius V. Adamonis šalia kūrybos dirba pedagoginį darbą – dėsto Vilniaus Technologijų ir dizaino kolegijoje.