Žiemos šventė „Unt Sartų 2023“

Respublikinės ristūnų žirgų lenktynės Dusetose, kurios šiais metais būtų buvusios 112-osios, neįvyko jau ketvirta žiema iš eilės. Šilti orai, pandemija – tai dvi dažniausiai minimos priežastys, sužlugdančios dviejų šimtų metų senumo tradicijas turinčią šventę. Tačiau vis tik pagrindinė priežastis – tinkamai neįrengtas hipodromo takas. Kas imsis jį rekonstruoti – kol kas atsakymo nėra.
Norint išlaikyti lenktynių dvasią, jau antrą žiemą vasario mėnesį Dusetose buvo surengta žiemos šventė „Unt Sartų 2023“, šiemet ji skirta Žirgo metams paminėti.
Žirgo metai paskelbti pažymint Plungės valstybinio žemaičių veislės arklių žirgyno įsteigimo 100-mečio jubiliejų. Šis žirgynas – pirmasis valstybinis žirgynas Lietuvoje, įsteigtas Lietuvos vyriausybės ir oficialiai atidarytas 1923 metais, siekiant pasirūpinti per I Pasaulinį karą nukentėjusia žemaitukų ir kitomis nacionalinėmis arklių veislėmis. Paskelbus 2023-uosius Žirgo atmintinais metais, siekiama akcentuoti išskirtinę žirgo reikšmę Lietuvos istorijoje ir kultūroje (ypač papročiuose, tautosakoje, folklore), atkreipti dėmesį į žirgo simbolio svarbą Lietuvos heraldikoje. Kartu norima paskatinti žirgininkystės plėtrą šiuolaikinėje Lietuvoje.


Vasario 18 diena pasitaikė itin lietinga, tačiau žmonių tai neatbaidė, nuo pat ryto mašinos judėjo link Dusetų iš visos Lietuvos ir net Latvijos. Šventinė mugė ir koncertai vyko Nepriklausomybės aikštėje. Tradiciškai mugėje dalyvavo daug tautodailininkų, amatininkų, prekiautojų maisto produktais. Sušilti, paskanauti gardaus naminio maisto kvietė asociacijos „Dusetų bendruomenė“ naujai atidarytas „Traktierius“ – užkandinė su vietos gamintojų prekybos vieta. Norintys pažinti Dusetų apylinkes, galėjo sudalyvauti edukaciniame-istoriniame žygyje „Unt Sartų“, kurį vedė gidas Ramūnas Keršys. Miesto gatvėmis jodinėjo raiteliai, važinėjo karietos, šventės dalyvius Sartų pakrantėje pabendrauti su žirgais kvietė jų augintojai. Visą dieną netrūko norinčių pasivažinėti su žirgais ar tiesiog pabūti šalia jų. Kad žirgininkai nesušaltų, kareiviška košę virė, užkandžius paruošė Dusetų seniūnijos ir Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalkos narių komanda.
Tą dieną visi renginiai buvo skirti žirgui. Prie Dusetų poliklinikos įvyko naujos skulptoriaus Algirdo Gaižausko sukurtos skulptūros „Žirgas“ pristatymas – taip plečiamas Dusetų skulptūrų parkas. Kultūros centre Dusetų dailės galerijoje atidaryta tradicinė tarptautinė paroda „Žirgas mene“, kurioje savo darbus eksponuoja 24 dailininkai ir fotografai.
Muzikinė šventės dalis buvo ypatingai gausi. Smagiai pagrojo Smalvų ir Suvieko tradicinės kaimo kapelos. Vėliau vyko Irenos Starošaitės, grupės „Biplan“ ir grupės „Sadūnai“ pasirodymai.


Šventės vedėjas Antanas Laurinkevičius 12 val. Dusetų Nepriklausomybės aikštėje paskelbė oficialų šventės atidarymą. Jį pradėjo grupė „Sadūnai“, sudainavę pasiilgtą ir visų atmintinai mokamą Sartų žirgų lenktynių himną „Unt Sartų“. Susirinkusius pasveikino LR Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas, Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas, Zarasų r. savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, vicemeras Rimantas Jurevičius, Dusetų seniūnas Darius Steponavičius, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka pirmininkė Aldona Žiliukienė, Zarasų r. savivaldybės tarybos narys Domijanas Popovas, Žemės ūkio ministerijos atstovai – tvarios žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vedėjas Arūnas Šileika bei šio skyriaus mentorius Arūnas Jurgaitis. Visi kalbėjusieji džiaugėsi gražia, puikiai organizuota švente, žmonių entuziazmu, sveiku užsispyrimu bei pasiryžimu išlaikyti Sartų lenktynių dvasią, linkėjo, kad ne tik grįžtų lenktynės, bet ir Dusetos taptų žirgų sostine.
Aukštaitijos etninės kultūros globos tarybos pirmininkas, etnoastronomas Jonas Vaiškūnas Dusetose paskelbdamas Lietuvos žirgo metus, kalbėjo, kad lietuviui žirgas nuo neatmenamų laikų yra galios simbolis – pritrūkęs tos galios, žmogus sėda ant žirgo ir tampa galinga šešiakoje dvigalve būtybe, stipresne ir už senovės graikų kentaurą. „Mes ieškome kaip užmegzti ryšį su kosmosu, bet ar jau mokame, ar galime užmegzti ryšį su gyvūnu?“
Stebėdami žirgų parade dalyvaujančius raitelius, važnyčiotojus, karietų kinkinius, matėme, kad ryšys tarp jų užmegztas tikrai stiprus – žirgai itin jautrus gyvūnai, tačiau net ir minioje išliko klusnūs, pasitikintys savo šeimininkais. Be abejo, toks žirgo ir žmogaus susiklausymas tai ir ilgamečių dalyvavimų varžybose rezultatas – žirgai, dalyvavę parade, yra pasiekę puikių sportinių rezultatų.
Parade daugiausiai žiūrovų dėmesio susilaukė dusetiškis, Sartų žirgyno treneris, važnyčiotojas, daugkartinis tarptautinių ristūnų lenktynių čempionas Antanas Juškėnas su vienu iš savo grynakraujų ristūnų Bagiu. Parade dalyvavo Zarasų žirgų sporto asociacijos, UAB „Lietuvos žirgynas“ ir Širvintų žirgyno žirgininkai. Su kinkiniais atvyko žinomi žirgų sporto meistrai Sergejus Feoktistovas, Almutis Raila, Gediminas Bardauskas. Gėrėjosi žiūrovai ir kernaviškių Česlovo Marcinausko bei Skirmantės Naglytės žemaitukais, su kuriais šie patyrę keliautojai buvo nujoję iki Juodosios jūros. Visus žirgų parado dalyvius ir organizatorius, taip pat Zarasų r. valdžios atstovus, prisidėjusius prie šventės įgyvendinimo, atminimo medaliais pagerbė ilgus metus LKSKA „Nemunas“ valdybai vadovavęs Kęstutis Levickis. Žirgų paradą komentavo nuolatinis Sartų varžybų komentatorius bei teisėjas Juozą Barisevičius.


Šventę organizavo: Zarasų rajono savivaldybė
Šventės globėjas: Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas
Šventės rengėjai: LR Žemės ūkio ministerija, LKSKA „Nemunas“, Zarasų rajono savivaldybės administracija, Etninės kultūros globos taryba, Dusetų seniūnija, Dusetų amatų centras, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Zarasų rajono Dusetų sporto klubas „Ainiai“.
Šventės režisierė – Kultūros centro Dusetų dailės galerijos renginių režisierė Margarita Simokaitytė.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės